Postawa Jaką Należy Przyjąć by Radzić Sobie z Klęskami Żywiołowymi

Obecnie świat jest zmodernizowany i bardzo łatwo jest dla krajów by komunikowały się ze sobą. To ma dobre -– i złe -– rezultaty. Każdy opowiada jego własną historię i próbuje wyjaśniać wydarzenia na swój sposób, zgodnie z wewnętrznymi politycznymi lub religijnymi naciskami. W tym samym czasie wiele religii istnieje na tym świecie, jak również wykwalifikowanych nauczycieli. Każdy kto naprawdę wyznaje jego religię, myśli o tym jak rozwiązać problemy tego świata. W tym samym czasie, większość z wcześniej spełnionych nauczycieli już nam pokazało jak rozwiązać te problemy dla wszystkich istot na tym świecie.

A obecne czasy ulegają degeneracji. Niektórzy z tych wyznających owe religie i niektórzy, uprawiający pewne polityki, przyzwyczaili się do myślenia i działania w negatywny sposób. Tak więc nie będzie robić to różnicy czy osoba będzie dobrą osobą, czy złą osobą; będziemy skazani na cierpienie doświadczania trudności z powodu naszych zbiorowych negatywnych myśli i działań. Wszystkie te negatywne myśli i działania, egoizm wytworzy więcej trudności niż cokolwiek innego.

To dlatego wszelkiego rodzaju religie opierają się na korzyści dla wszystkich istot czujących a nie skupiają się na egoizmie – nie ważne jaka religia. Religie niosą pożytek z pokoju i współczucia dla istot czujących, szczególnie w przypadku Buddyzmu. W naszym przypadku, my ślubujemy bycie pomocnym dla wszystkich istot czujących, bez wyjątku. Modlimy się, że nawet nie użyjemy przestrzeni jednego włosa na w samolubny sposób.

Już to widzimy, że zła karma ma ten skutek powodujący cierpienie. Tak więc, oczywiście, jeśli zachowujemy się w pozytywny sposób, będą korzyści i spełnienie. Jeśli każdy – bez znaczenia, buddysta czy nie, biały czy czarny – modli się i pragnie tych samych rzeczy, szczęścia i pokoju na ziemi, wtedy definitywnie rzeczy mogą zostać rozwiązane w pozytywny sposób.

Powodzie są rezultatem niezrównoważonego elementu wody. Istnieją również zachwiania równowagi w ziemi [takie jak trzęsienia ziemi], ognia [wulkany] i powietrza [tornada, tajfuny i huragany]. Jeśli wszyscy będziemy żyć w zrównoważony sposób, wtedy naturalnie elementy będą w równowadze. Jak tylko zostaną zharmonizowane, nie powstaną zachwiania równowagi. [Przypis tłumacza: Rinpoche odnosi się do przykładu istot czujących przetrzymywanych jak przedmioty w naczyniu z elementami. Jak tylko wnętrze będzie w równowadze, naczynie również będzie w równowadze].

Kiedy mają miejsce problemy, takie jak Tsunami w Azji, lub powodzie w Stanach Zjednoczonych, osobiście bardzo mnie to smuci. Fizycznie jest bardzo trudno zrobić cokolwiek by pomóc.

My Tybetańczycy również ostatnio stawiliśmy czoła tak wielu problemom. Na przykład, dla nas, Guru Rinpoche i tak wielu wysokich lamów przepowiedziało, że napotkamy problemy, które nas spotkały. Powiedzieli nam o metodzie i jak rozwiązać te problemy. Ale, z powodu degeneracyjnych czasów, zbiorowo wielu z nas miało trudności ze uwierzeniem w te przepowiednie, które są z przed setek, a czasem tysięcy lat. Ponieważ zbiorowo mieliśmy trudności z uwierzeniem w prawdę, stało się to trudnymi czasami dla Tybetańczyków. Wtedy gdy rezultaty się pojawiły, wielu ludzi powiedziało „Oh, naprawdę popełniliśmy wielki błąd.” A kilku nawet powiedziało, „Oczywiście, że to się stało ponieważ nie wierzyliśmy w tą przepowiednie i zastosowali instrukcje.”

Więc, dla nas Tybetańczyków, kiedy cierpieliśmy, cierpieliśmy prawie jak fizyczne piekło. Mimo tego nadal, nigdy nie utraciliśmy wiary w Trzy Klejnoty [Buddha, Dharma i Sangha].

Wszystkie z tych problemów są nagromadzeniem karmy. [Są one konsekwencjami naszych poprzednich działań]. Nie ma nic z czego można by się było cieszyć albo żałować, ponieważ nie są to rezultaty jednego albo dwojga ludzi, ale są to rezultaty wszystkich ludzi. [Znane jako nagromadzona albo zbiorowa karma; Tyb: Thin Chun]. Z powodu naszych przeszłych żyć, w których nagromadziliśmy negatywną karmę kolektywnie, my wszyscy musimy kolektywnie znosić rezultaty. Te rezultaty nie mogą być odcierpiane tylko przez jedną lub dwie osoby.

Wiemy, że w przyszłości nie chcemy tego rodzaju cierpienia. Więc bez względu na religię lub kolor skóry, możemy zbudować wspólną pozytywną karmę razem poprze miłowanie się nawzajem i mając współczucie dla wszystkich istot czujących. To uczyni rzeczy lepszymi w przyszłości, tak więc pozytywne rezultaty karma pojawią się w wyniku pozytywnego nastawienia.

COLOPHON

Niech Guru pozostanie na tym świecie przez długi czas, niech światło Jego nauczań przeniknie niebo umysłu i da szczęście wszystkim. My poprosiliśmy o to nauczanie o podejściu jakie należy przyjąć w przypadku naturalnych katastrof od pełnego współczcia:Kyabje Penor Norbu Rinpoche, który odpowiedział na naszą prośbę z entuzjazmem. To nauczanie zostało przetłumaczone przez Lamę Lobsang Chophel i miało miejsce 4 września, 2005. Niech te wysiłki służą przebudzeniu absolutnej rzeczywistości Guru Padmasambhavy w sercach wszystkich ludzi.

Powielone za pozwoleniem Palyul.org

© Prawa autorskie 1995-2006 Palyul Ling.