32 Nyingma Monlam Chenmo w Bodhgaya

Nyingma Monlam Chenmo, Wielki Festival Modlitwy, odbywa się w Bodhgaya w Indiach w Świątyni Mahabodhi, miejscu oświecenia Buddy, podczas pierwszych dziesięciu dni dwunastego miesiąca kalendarza tybetańskiego, od 1990 roku. Stał się on uroczystą okazją dla wiernych tradycji Nyingma, by modlić się za wszystkie istoty czujące i by oddać cześć założycielom ich tradycji. Ponad dziesięć tysięcy mnichów i mniszek wzięło udział w 31 Nyingma Monlam Chenmo, który rozpoczął się 26 stycznia 2020 roku i zakończył dziesięć dni później, 4 lutego.

Offering of Torma, flowers and fruit before the Bodhisattva tree of the Mahabodhi Temple Around 100 monks attend the Monlam

Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Fundacji Nyingma Monlam, który jest odpowiedzialny za coroczną organizację wydarzenia, ogłosił 17 grudnia 2020 roku by poinformować wszystkich Kyabje Rinpoche i wspólnoty sangha różnych dziedziczących rodowód klasztorów, że 32 Nyingma Monlam Chenmo nie może się odbyć w tradycyjny sposób ze względu na związane z Covid-19 wytyczne dotyczące ograniczeń w przemieszczaniu się i zgromadzeń.

Offering of on the shrine before the Bodhisattva tree of the Mahabodhi Temple Offering of Khata to the throne of HH Penor Rinpoche and Yangtrul Drubwang Mingyur Dechen Garwang Zilnor Dorje Rinpoche

Z okazji 32 Nyingma Monlam Chenmo, który miał się odbyć w dniach od 14 do 23 stycznia 2021 roku, wszyscy dziedziczący rodowód Nyingma zostali poproszeni by ofiarować praktyki modlitwy w ich własnych klasztorach 8, 9 i 10 dnia 12 miesiąca kalendarza tybetańskiego, które odpowiadają 21, 22 i 23 stycznia 2021 roku. W celu kontynuacji Monlam Chenmo w tradycyjnej formie w Bodhgaya, Monlam odbył się przy udziale około 100 mnichów i ofiar przed drzewem Bodhi Świątyni Mahabodhi.

 

Spojrzenie Wstecz na Istotne Wydarzenia w 2020 roku

Fireworks display in Hong Kong to celebrate the arrival of 2020 Pathgate students from Greece and Australia meet up in Sydney.

Rok 2020 nadszedł jak zazwyczaj przy akompaniamencie fanfar potężnych pokazów fajerwerków w Porcie Sydney, 11 godzin wcześniej niż w Zjednoczonym Królestwie, a następnie 3 godziny później przy równie imponującym pokazie fajerwerków w Hongkongu podczas gdy odbywało się popołudniowe nauczanie Zimowego Odosobnienia Pathgate  ostatniego dnia 2019 roku. Po zakończeniu odosobnienia tydzień później, Lama Dondrup Dorje Rinpoche kontynuował swoje podróże na Daleki Wschód i do różnych krajów w Europie, podczas gdy niektórzy uczniowie odwiedzali się nawzajem lub odwiedzali miejsca, które chcieli zwiedzić.

Pathgate student from Romania paid a visit to Water-Moon Monastery in Baitou, Taipei Wall of window with the Heart Sutra etched out of glass at the Water-Moon Monastery

Wielu przyjaciół dharmicznych Lamy Dondrup Dorje Rinpoche wzięło udział w Nyingma Monlam Chenmo w Bodhgaya – 10 dniowy Wielki Festiwal Modlitwy, który przyciągnął 10 000 mnichów, mniszek i wiernych z całego świata. Inni przyjaciele dharmiczni przynieśli nauczanie do innych zakątków świata, jak Khenpo Nyima Dondrup i Khenpo Tsultrim Tentar w Nepalu.

Nyingma Monlam Chenmo in Bodhgaya Mahabodhi Temple in Bodhgaya
Khenpo Tsultrim Tentar with friend en-route to his home village in Nepal Khenpo Nyingma Dondrup with Loday Gonpo at the summit of Yang Ri Khang Mountain, Nepal

Pandemia Covid-19 stawała się głównym tematem wiadomości na całym świecie, niepokój zaczęły wzbudzać nasilające się surowe środki ostrożności, a zbędne podróże zostały zaprzestane, kiedy nowy rok wkroczył w miesiąc marzec. Oto krótki przegląd wybranych istotnych wydarzeń w 2020 roku, związanych ze społecznością Palyul – Klasztorem Namdroling w Indiach, Klasztorem Palyul Matką w Tybecie, Instytutem Pthgate i innymi Centrami Palyul na świecie.    

Staffs from the Tsepal Tobkyed Medical Clinic Temperature check at the monastery gate

Losar, Tybetański Nowy Rok jest ważnym świętem w tybetańskim kalendarzu z wieloma działalnościami dharma i uroczystościami. W Klasztorze Namdroling, zgodnie z obyczajem, Losar jest obchodzony w trakcie trzydniowego święta, po którym odbywa się cykl nauczań dharma prowadzonych przez Khenpo z Instytutu Ngagur Nyingma i rozpoczęcie Drubchen Puja ósmego dnia wraz z wystawieniem ogromnej 55 metrowej thangka obrazu Tsépakmé Buddha Długowieczności. Tego samego dnia, 3 marca, kiedy spodziewane jest przybycie dziesiątków tysięcy odwiedzających, Klasztor Namdroling wprowadził z pomocą Centrum Medycznego Tsepal Tobkyed, kontrolę temperatury ciała i dezynfekcję rąk dla wszystkich odwiedzających.   

Display of thangka painting of Tsépakmé Light offering on the day of Chotrul Duchen

15 marca, kiedy zagrożenie pandemią Covid-19 stało się znacząco poważne, Klasztor Namdroling poddał się samoizolacji zamykając się dla wszystkich odwiedzających. Wyświęconym i wszystkim uczniom Palyul na całym świecie zalecono by unikali praktyk grupowych a w zamian skupili się na praktykowaniu samemu.

Posted notice that Namdroling Monastery is closed to visitors Nuns reciting prayers outside their rooms maintaining safe distancing
John McCorry received a delivery of food from Pathgate

Kiedy wzrosła liczba krajów zamykających swoje granice, 24 marca Zjednoczone Królestwo również objął ogólnokrajowy lockdown. Będąc świadomym trudności jakie pandemia spowodowała dla wielu ludzi, Lama Dondrup Dorje Rinpoche polecił swoim mnichom i mniszkom by poczynili cotygodniowe dostawy żywności nie tylko dla The People’s Kitchen, która zapewnia gorące posiłki dla osób bezdomnych, ale również dla Newcastle West End Foodbank, który zapewnia racje żywnościowe dla wielu rodzin w trudnej sytuacji finansowej. W sumie ponad 26 000 racji żywnościowych zostało dostarczonych w pierwszej połowie 2020 roku.

Począwszy od kwietnia, Klasztor Namdroling zainicjował serię programów wsparcia lokalnej populacji indyjskiej cierpiącej z powodu zapaści ekonomicznej wywołanej pandemią Covid-19. 2 kwietnia, Tulku Gyang Khang Rinpoche w imieniu Fundacji Charytatywnej Penor Rinpoche przekazał milion indyjskich rupii dla funduszu Chief Ministe’s Relief Found, który zapewnia dostęp do służby zdrowia dla obywateli Dystryktu Mysuru. 17 kwietnia, Tulku Mugsang Kuchen Rinpoche w imieniu Fundacji Charytatywnej Penor Rinpoche wręczył czek na kwotę miliona indyjskich rupii PM CARES Fund (Fundusz Premiera Rządu dla Wsparcia i Pomocy Obywatelom w Sytucjach Kryzysowych), który został powołany w celu zwalczania i zapewnienia pomocy w zapobieganiu pandemii coronawirusa.     

Tulku Gyang Khang Rinpoche and Tulku Tsering Choedhar, Managing Trustee of Penor Rinpoche Charity Foundation present the cheque to Mysuru District (Mysore) in-charge Minister V. Somanna with MP Pratap Simha and SP C.B. Ryshyanth on his right. Tulku Mugsang Kuchen Rinpoche presents the cheque to Chief Minister B.S. Yediyurappa

2 maja racje żywnościowe zostały rozdystrybuowane do 800 rodzin indyjskich zamieszkujących w sąsiedztwie Klasztory Namdroling. Dwie Tybetańskie Osady w bliskiej okolicy również otrzymały 100 000 indyjskich rupii celem wsparcia ich programu żywieniowego dla potrzebujących.

Food-parcels that have been prepared for distribution Villagers of Kushalnagar waiting to receive food-parcels
Distribution of food to villagers of Kushalnagar Distribution of food to villagers of Kushalnagar

28 maja, Palyul Thupten Shedrub Choekhor Dargyeling, filia Klasztoru Namdroling w Bodhgaya w Bihar, dostarczyły racje żywnościowe do hindusów zamieszkujących w okolicy, zmagających się z trudnościami w związku z pandemią Civid-19.

Food-parcels that are ready for distribution inside the temple of Palyul Thupten Shedrub Choekhor Dargyeling, Bodhgaya, Bihar Convoy of food-parcels getting ready to go
Distribution of food to villagers in Bodhgaya Distribution of food to villagers in Bodhgaya

5 czerwca, który zbiegł się z dniem Saga Dawa Duchen – dniem upamiętniającym oświecenie Buddy Shakyamuni w Bodhgaya i rocznicę parinirvana Buddy w Kushinagar, 155 policjantów i strażników z Kushalnagar otrzymało od Tulku Tsering Choedhar, Powiernika Zarządzającego Fundacją Chrytatywną Penor Rinpoche, termos na wodę i szal dla każdego z nich, jako gest wdzięczności za ich poświecenie w chronieniu ludzi przed obecną pandemią.  

Tulku Tsering Choedhar, Managing Trustee of Penor Rinpoche Charity Foundation present shawl offering to a police officer Group photo of Tulku Tsering Choedhar with the Kushalnagar police and home guards

Wraz z nadchodzącym latem, wirtualne nauczanie i praktyka online stały się normą. Jednomiesięczne odosobnienie w Centrum Odosobnień Palyul w Stanie Nowy Jork w USA rozpoczęło się 10 lipca przy użyciu platform internetowych, przez które uczniowie łączyli się każdego dnia biorąc udział w praktyce na odległość. Odosobnienie prowadzone przez Khenpo Tenzin Norgay Rinpoche i wspierane przez małą grupę lamów w tym Lopon Pasang Gurung i Lopon Rapjee Wangchuk, zakończyło się pomyślnie 10 sierpnia.

Temple of the Palyul Retreat Centre, Up-State New York, USA Khenpo Tenzin Norgay at the Temple of Palyul Retreat Centre

Inne Buddyjskie nauczanie wkrótce stało się dostępne online, było to nauczanie dawane przez Khenchen Tsewang Gyatso Rinpoche. Lama Nurbu Samdup, który jest lamą rezydującym w Tybetańskiej Świątyni Buddyjskiej Palyul w Ohio przebywał w Klasztorze Namdroling w czasie lockdownu ale udało mu się powrócić do USA by wspierać Khenchen Tsewang Gyatso Rinpoche i prowadzić praktyki Puja, w których uczniowie mogą brać udział przy użyciu Zoom. Rok 2020 stał się rokiem, w którym uczniowie mogli brać udział w nauczaniu dharma nie będąc fizycznie obecnymi w miejscu nauczania.

Khenchen Tsewang Gyatso Rinpoche teaching at the Ngagyur Nyingma Institute Lama Nurbu Samdup at Namdroling Monastery
Monks with new face mask from Taiwan

2 Sierpnia, w pomyślnym dniu Buddha Amitabha, Chogtrul Gyangkhang Rinpoche, Kierownik Klasztoru Namdroling, który zorganizował dostawę wysokiej jakości masek z Taiwanu, wspaniałomyślnie zaoferował 1000 Indyjskich Rupii i trzy maseczki dla każdego mnicha i mniszki w Klasztorze Namdroling, każdemu mieszkańcowi Domu Rodziców Namdroling i wszystkim pracownikom Cliniki Medycznej Tsepal Tobkyed.

Dnia 7 listopada, będącego dniem Lhabab Drubchen, który upamiętnia zstąpienie Buddha Shakyamuni z Królestwa Boga IndraTrzydziestu Trzech Niebios na szczycie Góry Meru – po spędzeniu trzech miesięcy dając nauczanie swojej własnej matce Mayadevi by ją wyzwolić odwdzięczając się za jej dobroć, a także by przynieść korzyść dla największego zgromadzenia jakie kiedykolwiek miało miejsce, składającego się z nieskończonej liczby Buddów, Bhdhisattvów Mahasattvów, oraz bogów Sześciu Rzeczywistości w dziesięciu kierunkach, które zostało zapisane w pismach Buddy, Jego Świątobliwość Karma Kuchen Rinpoche intronizował 3 grupę Khenpo Klasztoru Palyul Namgyal Jangchub Cheling w Tybecie, jak również przewodził ceremonii otwarcia nowego Gompa (Sala Wykładowa) w Klasztorze Palyul Matce.

Palyul Namgyal Jangchub Choeling Monastery, Tibet His Holiness Karma Kuchen Rinpoche enthroned the 3rd batch of Khenpo of Palyul Namgyal Jangchub Choeling Monastery
All the newly enthroned Khenpo were presented with gift of Dharma Text and khata The newly enthroned Khenpos of Palyul Namgyal Jangchub Choeling Monastery, Tibet, gather for photos on the steps of the new Gompa

Wybuch pandemi w 2020 roku sprawił, że wiele krajów uznało za konieczne zawieszenie normalnego trybu życia obywateli, by powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Sklepy, szkoły i wszystkie przedsiębiorstwa nieprowadzące niezbędnej działalności zostały zamykane wielokrotnie w wyniku wielokrotnie podejmowanych środków zapobiegawczych w postaci narodowych lockdownów. Jako istoty społeczne, ludzie nie są przyzwyczajeni do pozbawienia możliwości kontaktów z przyjaciółmi i rodziną, z którymi dzieli ich mocne przywiązanie i u których zwyczajowo poszukują wsparcie, gdy napotykają na różne wyzywające uwarunkowania życia.

Będąc świadomym nagłej eskalacji kryzysu pandemicznego na początku lutego 2020, Lama Dondrup Dorje Rinpoche podjął decyzję o zawieszeniu wszystkich jego wyjazdów celem nauczania a jego ostatnie nauczanie maiło miejsce w jego centrum w Zjednoczonym Królestwie wieczorem w Losar. Jego poradą dla uczniów jest skupienie się na osobistej praktyce i śledzenie codziennych nauczań audio, które zostały im udostępniane od wielu lat. Kiedy narodowy lockdown stał się rzeczywistością w całym kraju, wiele Grup Uczniów Pathgate zorganizowało ich własną codzienną praktykę razem używając Zoom i innych platform internetowych. Lama Dondrup Dorje Rinpoche wykorzystał lockdown jako okazję do odbycia jego osobistego odosobnienia, idealny czas na praktykę Guru Yoga.   

Regular cleaning using high pressure water jet Making Sand Mandala before Lhabhab Drubchen
Reciting prayer while walking Monks of the junior school at their morning prayers

Wszyscy możemy się uczyć na przykładzie mnichów i mniszek w Klasztorze Namdroling, gdzie pomimo lockdownu, kontynuowali swoje życia oddania dla Buddów wykorzystując swój czas by podtrzymywać niezakłóconą ukierunkowaną egzystencje.

Spojrzenie wstecz na istotne wydarzenia w 2020 roku nie mogło by być pełne bez oddania właściwego hołdu dla Karma Hardy (1966 – 2020), który odszedł rankiem 28 Grudnia w Londynie z powodu Koronawirusa. Karma Hardy miał długą relacje współpracy z Lama Dondrup Dorje Rinpoche w Programie Partnerstwa Pathgate dla Trzeciego Świata, kiedy Karma był dyrektorem Tybetańskiej Fundacji – fundacja charytatywna zadedykowana poprawie warunków Tybetańczyków w Indiach, Mongolii i Tybecie, jak również wymianie kulturowej pomiędzy Tybetem i światem zachodnim.   

Karma Hardy on the left received Recognition Certificate for his long service from Phuntsog Wangyal, Chair of Tibet Foundation, November 2020 Students from the Tibetan SOS Children Village in Bir, India

Będąc synem szkockiego ojca i Tybetańskiej matki, Karma wychowywał się w tybetańskim obozie dla uchodźców w Indiach, edukację otrzymał w Centralnej Szkole dla Tybetańczyków w Mainpat i w Instytucie Karma Sri Nalanda Wyższych Studiów Buddyjskich w Klasztorze Rumtek, siedzibie Karmapów i Karma Kagyu w Sikkim. Przybył do Zjednoczonego Królestwa w 1994 roku, gdzie wkrótce rozpoczął pracę w Tybetańskiej Fundacji jako Asystent Biura a później służył jako Dyrektor Tybetańskiej Fundacji do odejścia na emeryturę w 2012 roku z powodów zdrowotnych.

Snow-storm blizzards in Sershul caused death to many yaks Aftermath of Yushu earthquake

W czasie swojej 18 letniej służby w Tybetańskiej Fundacji, Karma nadzorował zarządzanie programami charytatywnymi odbywając wiele wypraw do Indii, Mongolii i Tybetu. Kierował również zbieraniem funduszy i dowodził dostawami pomocy humanitarnej dla ofiar burzy śnieżnej w Sershul, trzęsienia ziemi w Yushu i trzęsienia ziemi w Sichuan.

Składamy nasze kondolencje i modlitwy dla jego żony Pema, córki Saldon i rodziny.

 

4-dniowa Wyprawa by Przynieść Buddhadharma do Oddalonych Wiosek Nepalu

Khenpo Tsultrim Tentar and Lama Dondrup Dorje Rinpoche at Namdrolling Monastery Khenpo Tsultrim Tentar leading a procession of staffs and students on the last day of the school term at Ngagyur Tsogyal Sherupling Nunnery. 

Instytut Pathgate został założony przez Lama Dondrup Dorje Rinpoche 26 lat temu by promować propagowanie Buddha Dharma zgodnie z rodowodem pochodzącym od Buddów. Działalność Pathgate obejmuje również wsparcie innych Buddyjskich Instytucji, szkół, domów dla dzieci, szpitali, centrów dla bezdomnych, pomocy na wypadek klęsk żywiołowych, organizacji charytatywnych i pomocy lokalnym społecznościom w wielu częściach świata poprzez Program Partnerski Pathgate. Jednym z naszych partnerów, z którym współpracowaliśmy, wspierającym Program Pathgate dla Trzeciego Świata jest Khenpo Tsultrim Tentar.

Khenpo Tsultrim Tentar received offering from the students on the last day of the school term Khenpo Tsultrim Tentar Performing ritual at the Taktse Shedra.

Khenpo Tsultrim Tentar ukończył dziewięć lat nauki w Instytucie Wyższych Studiów Buddyjskich Ngagyur Nyingma Klasztoru Namdroling. Po ukończeniu został wysłany by nauczać w innym klasztorze zanim powrócił do Klasztoru Namdroling by zająć oficjalne stanowisko jako Sekretarz Fundacji Charytatywnej Penor Rinpoche. To za jego prośbą skierowaną do Lama Dondrup Dorje Rinpoche by stworzyć film o Jego Świątobliwości Penor Rinpoche powstał film Świat Pełen Współczucia J. Ś. Penor Rinpoche.

Khenpo Khenpo Tsultrim Tentar trekking across rope bridge on his way to his village.

Poza swoją oficjalną służbą, dawał lekcję tybetańskiego mongolskim mnichom i mniszkom, którzy przybyli do Klasztoru Namdroling nie znając innego języka niż ich ojczystego mongolskiego. Później uczył uczniów dziewiątego roku w Klasztorze Żeńskim Ngagyur Tsogyal Sherupling a następnie został mianowany Dyrektorem Taktse Shedra (Instytut NyingmaTaktse) w Sikkim.  

Khenpo Tsultrim Tentar trekking across mountain rivulet. Khenpo Tsultrim Tentar taking break on his journey.

Przez ostatnie pięć lat, pomimo wypełniania swoich obowiązków związanych z odpowiedzialnością za edukację mnichów w Taktse Shedra, podróżował do swojej wioski w Nepalu, każdego roku, by nauczać lokalnych mieszkańców 13 wiosek, jak również dzieci w lokalnych szkołach i wyświęconych w klasztorach.  

Khenpo Tsultrim Tentar home village. People of the village.

Droga z Katmandu do jego rodzinnej wioski zajmuje jeden dzień jazdy autobusem i cztery dni na nogach przez góry i doliny, która sama w sobie nie jest łatwą wędrówką, mimo to przynosi on ze sobą bardzo potrzebne dla mieszkańców zaopatrzenie, jak podczas swojej ostatniej wizyty, 100 koców dla uczniów jednej ze szkół.  

School children of village. Villagers gathers together to receive teaching.

Khenpo Tsultrim Tentar jest bardzo rodzinną osobą i powarzenie bierze swoja odpowiedzialność związaną z opieką nad wieloma dziećmi swojego rodzeństwa, z których niektórzy są beneficjentami patronatu Pathgate, uczęszczając do szkoły w Katmandu.

Children at the local school. Blankets for the school children.

Ostatni projekt Khenpo Tsultrim Tentar polega na renowacji świątyni w jego wiosce z zamierzeniem zainstalowania trzech nowych posągów – Guru Rinpoche, Avalokitesvara i Tsepakme. Posągi są tworzone na zamówienie w Kathmandu, obecnie są na etapie prototypu. Pathgate ma zaszczyt finansowania posągu Avalokiteshvara, który po ukończeniu będzie mierzyć 1,7 m i będzie stanowić prawdziwie wspaniały widok.

Prototype of  Guru Rinpoche being constructed in Kathmandu. Khenpo Tsultrim with his nieces and nephews.

 

 

Działania Dharma w 2020 roku zaczęły być prowadzone wirtualnie

His Holiness Penor Rinpoche at the Monlam Chenmo in Bodhgaya accompanied by Chogtrul Gyangkhang Rinpoche behind, Beru Khyentse Rinpoche on the left and Lama Dondrup Dorje Rinpoche on the right.

Odkąd Jego Świątobliwość Penor Rinpoche powrócił do Tybetu w 1982 r. by ożywić chwalebną tradycję rodowodu Palyul, Buddyjscy wierni na całym świecie mogli się cieszyć regularnymi spotkaniami i nauczaniami nauczycieli Palyul, desygnowanymi przez Jego Świątobliwość. W 1990 r. pierwszy Nyingma Monlam Chenpo, Wielki Festiwal Modlitwy tradycji Nyingma w Indiach odbył się w świętym miejscu Bodhgaya, podczas pierwszych dziesięciu dni dwunastego miesiąca tybetańskiego roku kalendarzowego. Od tamtej pory stał się on corocznym centralnym punktem skupiającym dziesiątki tysięcy buddyjskich wiernych z całego świata by zbierać się razem w modlitwie za pokój światowy i harmonię dla ludzkości. Niedługo po zakończeniu 31 Nyingma Monlam Chenpo 4 lutego 2020 r. doniesienia o koronawirusie zaczęły pojawiać się regularnie w nagłówkach gazet na całym świecie, a wkrótce po tym wiele krajów wszczęło lockdown. Klasztor Namdroling i wszystkie Centra Palyul na całym świecie zostały również objęte lockdownem i zawiesiły spotkania zgromadzeń sanghi dla wszystkich praktyk grupowych.  

Centrum Odosobnienia Palyul w Stanie Nowy Jork w USA, które zaoferowało serię jednomiesięcznych letnich odosobnień od 1998 roku, obejmujących Ngondrö, wstępne praktyki Nam Chö; praktykę Tselung Wewnętrznego Ciepła; Trzy Korzenie i praktyki Dzogchen: Trechö i Tögal, musiało się dostosować do warunków kryzysu pandemicznego stając się pierwszym w historii Wirtualnym Letnim Odosobnieniem z codziennymi praktykami na Facebooku i Zoomie, prowadzonymi przez Khenpo Tenzin Norgay, Lopon Pasang Gurung i Lopon Rapjee Wangchuk, z udziałem transmisji wideo nagrań archiwalnych nauczań Jego Świątobliwości Penor Rinpoche. Wirtualne nauczania i wirtualne praktyki grupowe online szybko stały się głównym programem, który bez względu na dystans połączył uczniów i nauczycieli na całym świecie. Oto niektóre z opcji jakie były dostępne dla uczniów przez ostatnie kilka miesięcy.

His Holiness Penor Rinpoche with Khenchen Tsewang Gyatso and Lama  Dondrup Dorje in Ottawa.

Khenchen Tsewang Gyatso Rinpoche przeprowadził serię wirtualnych nauczań obejmujących klasyk Jigme Lingpa: Kyerim Ogmin Drothpai Themke – Instrukcję o Etapie Rozwijania zwaną Schody do Nieba Akanistha i niuanse praktyk Ngondrö. Po tym nastąpiły nauczania online o Modlitwie Siedmiu Wersów Guru Rinpoche i Siedem Punktów Treningu Umysłu – wstępne nauczania Lama Yangthig przez Mistrza Dzochen, Longchen Rabjam.

Khenchen Pema Sherab with Lama Dondrup Dorje Rinpoche and other committee members of the Association for the Preservation of Ngagyur Kama Tradition, in Bodhgaya

Khenchen Pema Sherab Rinpoche przeprowadzi przy użyciu Zoom cykl nauczań o Klasykach Nagarjuny, List do Przyjaciela, w języku tybetańskim z dostępnymi tłumaczeniami po Angielsku, Mandaryńsku, Hiszpański i Grecku. Napisane w formie wiersza o 123 wersach jako list będący poradą dla jego przyjaciela Króla Gautamiputra. Stanowi on wprowadzenie do pełnej ścieżki Mahayany i praktyki zarówno dla wyświęconych jak i osób świeckich, prowadzącej do wyzwolenia i oświecenia. 

Khenpo Tenzin Norgay Rinpoche with Lama Dondrup Dorje Rinpoche in Australia

Khenpo Tenzin Norgay Rinpoche przeprowadził cykl nauczania online o Nges Shes Rinpoche’i Sgron MeDrogowskaz Pewności Mipham Rinpoche – tekst Madhyamaka, który przedstawia wgląd w kluczowe punkty postrzegania i medytacji na poziomie Madhyamaka i Vajrayana. Jest to przedstawione jako komentarz zbudowany wokół dwóch negacji tożsamości i egzystencji, i innych praktycznych kwestii powiązanych z perspektywą Dzogchen na nierozdzielne połączenie zjawisk i pustki, tworząc pomost pomiędzy naukami sutry i tantry. 

Lopon Pasang Gurung leading prayer practice at the Palyul Retreat Centre before the epidemic crisis

Jeśli chodzi o praktyki modlitwy, Lopon Pasang Gurung, Lama rezydujący w Palri Pema Öd Ling w Austin w USA, oferuje codzienną praktykę Nam Chö, wieczorną praktykę i poranną praktykę Ślubów Sojon dwa razy w miesiącu. Lopon Pasang Gurung odprawia również puja w ciągu miesiąca i oferuje wyjaśnienia praktyk modlitwy w odpowiedzi na zapytania od studentów.

Lopon Rapjee Wangchuk leading students to perform circumambulation of the temple at the Palyul Retreat Centre before the epidemic crisis

Lopon Rapjee Wangchuk, Lama rezydujący w Nyingma Palyul Dharma Centre w Nowym Jorku, oferuje poranną praktykę, która zawiera Riwö Sangchö, Vajrakilaya, Hołd do 21 Tara, oraz wieczorne praktyki sadhana Guru Takhyung Barwa, Strażnik Dharmy i w każdą sobotę praktykę Chöd z Longchen Nyingtik znaną jako Śmiech Dakiń (Khandro Gayjang).

Dla uczniów Pathgate, wirtualne nauczanie jako codzienne nagrania audio, są dostępne od wielu lat dla tych, którzy zostali zarejestrowani. Obecnie trwającym nauczaniem prowadzonym przez Lama Dondrup Dorje Rinpoche jest klasyk Paltrul Rinpoche: Thog Tha Bar Sum Du Ge Wai Tam – Doskonała Instrukcja, która jest dobra Na początku, w Środku i na Końcu – Klejnot Serca Trzech Świętych Praktyk: Postrzegania, Medytacji i Postępowania, napisane w formie wiersza złożonego z osiemdziesięciu dwóch wersów. Opisuje ono w pełni ścieżkę Buddyjską, rozpoczynając od najbardziej podstawowej motywacji a kulminując w bezpośrednim doświadczeniu absolutnej rzeczywistości będącej poza zasięgiem pojęciowego umysłu.

Pomimo kryzysu pandemii, który uczynił niemożliwym dla nauczycieli i uczniów gromadzenie się razem w jednym miejscu w celu nauczania i praktyk, działania Dharma w 2020 roku nieprzerwanie rozkwitają wykraczając poza ograniczenia odległości i czasu.

 

Pathgate Poszerza Posiłek dla Bezdomnych by Objąć Rodziny Borykające się z Trudnościami w Czasie Pandemii 

W czasie gdy pandemia postawiła wielu ludzi w trudnej sytuacji, Lama Dondrup Dorje Rinpoche poszerzył wsparcie jakie Pathgate oferuje dla potrzebujących w jego rodzinnym mieście Newcastle upon Tyne, zapewniając cotygodniowe dostawy żywności do dwóch lokalnych organizacji dobroczynnych, The People’s Kitchen i West End Foodbank.

Two volunteers of the People’s Kitchen receiving food delivery

Po latach prowadzenia świetlicy dla bezdomnych gdzie mogli się spotkać by spożyć gorący posiłek, otrzymać pomoc i wsparcie, w trakcie pandemii, The People’s Kitchen dostosowując się do restrykcji lockdawnu oferując dla bezdomnych posiłki na wynos, nadal wydawała 140 gorących posiłków każdego wieczoru, około 40 000 gorących posiłków w roku.  

Od 2011 roku każdego tygodnia Pathgate dostarczało produkty żywnościowe dla The People’s Kitchen. Podczas pandemii, zostało zapewnione dodatkowe wsparcie finansowe celem wydawania przez nich posiłków na wynos. Na Święta Bożego Narodzenia w 2020 roku, Pathgate wsparł finansowo świąteczny obiad dla stałych gości oraz sfinansował zakup przez organizacje dobroczynną koszów z jedzeniem, śpiworów, ciepłej odzieży i przyborów toaletowych dla bezdomnych i zaprzyjaźnionych z organizacją ubogich.   

John McCorry, the Chief Executive Officer of the West End Foodbank preparing a food parcel

Newcastle West End Foodbank został założony w celu zapewnienia racji żywnościowych dla ludzi w trudnej sytuacji finansowej nie będących w stanie zapewnić wyżywienia dla swoich rodzin. W sumie w pierwszej połowie 2020 roku zostało wydanych ponad 26 000 racji żywnościowych, w porównaniu z 16 000 w roku ubiegłym.  

Ponad 40% otrzymujących świadczenia racji żywnościowych to dzieci. Do przyrządzenia racji żywnościowych dla tych rodzin zużyto 154 tony żywności. Od kwietnia do lipca 2020 przygotowane przez nich racje żywnościowe otrzymało 20 100 osób. Oznacza to wzrost o 210% w porównaniu to tego samego okresu rok wcześniej.

Pathgate każdego tygodnia dostarczało zapasy żywności dla West End Foodbank od rozpoczęcia pandemii. Poza cotygodniowymi dostawami żywności, zostało również zapewnione dla organizacji wsparcie finansowe w celu poczynienia dużych ilości podstawowych produktów żywnościowych po cenach hurtowych.

 

W Tym Roku Nie Odbędą się Obchody Losar w Klasztorze Namdroling

Klasztor Namdroling ogłosił, że w tym roku obchody Losar nie odbędą się w Klasztorze Namdroling ani w żadnej innej filii Palyul, ponieważ Tybetański Nowy Rok wypada w czasie żałoby po Kyabje Thubten Palzang Rinpoche.

 

Kyabje Thubten Palzang Rinpoche Odszedł do Mahaparinirvana 

His Holiness Penor Rinpoche at the Monlam Chenmo in Bodhgaya accompanied by Chogtrul Gyangkhang Rinpoche behind, Beru Khyentse Rinpoche on the left and Lama Dondrup Dorje Rinpoche on the right.

Pan wszystkich istot czasów degeneracji i władca wszystkich mandali, źródło zwyczajnych i nadzwyczajnych siddhis i guru bezkresnej dobroci Buddyjskiej tradycji, ogólnie a w szczególności dla tradycji Nyingma i Palyul. Jego Świątobliwość Tulku Thubten Palzang Rinpoche odszedł do mahaparinirvana 10 stycznia 2021 roku (27 dzień 11 miesiąca Tybetańskiego), wnikając uwidocznieniem jego oświeconego umysłu w Sferę Ostatecznej Rzeczywistości. Jest to niepowetowana strata dla generalnej tradycji Buddyjskiej a dla tradycji Nyingma i Palyul w szczególności. Wprawiło to wszystkich jego uczniów w żałobę.

Jest to właściwy czas na modlitwy z niezłomnym oddaniem. Zatem aby spełnić wszystkie szlachetne aspiracje Jego Świątobliwości i ku jego szybkiej reinkarnacji dla korzyści wszystkich istot czujących oraz aby oczyścić wszystkie nasze ograniczenia i złamania samaya; najwyżsi przewodniczący Klasztoru Namdroling, dwojga Chogtrul i trojga Khenchen polecili by odprawiać następujące puja i modlitwy przez całą sngha Klasztoru Namdroling do czasu gdy ceremonia mahaparanirvana zostanie zakończona:

  • Lamai Chodpa (Ofiara Guru) wraz z Praktyką Vajrasattva tradycji Minling.
  • Drimed Shak Gyud (Tantra Nieskazitelnej Spowiedzi)
  • Recytacja Mantry 100 Sylab.

Wszystkie filie centrów Palyul i wierni uczniowie na całej ziemi są proszeni by dołączyć do praktyki na miarę swoich możliwość jak opisano powyżej.

Kyabje Thubten Palzang Rinpoche

Postępując zgodnie ze wskazówkami danymi 13 stycznia 2021 roku (Dzień nowiu 11 miesiąca Tybetańskiego), przez Kyabje Sangye Tsering Rinpoche, reinkarnację Wszechwiedzącego Ngagi Wangpo, po tym jak Rinpoche przebudzi się z jego thukdam (stanu medytacji), jego kudung (bezcenne święte ciało) zostanie zabrane do Klasztoru Palyul i odprawione zostaną uroczystości modlitwy ofiarowania zgodnie z tradycją.  3 lutego 2021 roku (21 dnia 12 miesiąca tybetańskiego), zostanie przeprowadzona ceremonia kremacji oparta na jinseng (ogniowym rytuale czterech czynności).

Kyabje Thubten Palzang Rinpoche (Tulku Thubsang Rinpoche) urodził się w roku Szczura Ognia (1936). Został odnaleziony przez wielkiego Khenpo Ngawang Pelzang. To ten sam sławny Khenchen, który potwierdził rozpoznanie naszego późnego Świątobliwości, Drubwang Pema Norbu Rinpoche.

Tulku Thubsang Rinpocze był kolegą z młodszej klasy i drogim przyjacielem Jego Świątobliwości Drubwang Pema Norbu Rinpoche wraz z Dzongnang Rinpoche. Trzej młodzi tulku wspólnie uczyli się i praktykowali jak bracia pod bezpośrednim nadzorem Khenchen Ngaga i otrzymali nauczania i inicjacje od wielu spełnionych mistrzów. Jako młodzieniec, Tulku Thubsang Rinpoche był obecny, gdy Jego Świątobliść Penor Rinpoche ukończył Ngondrö. Opisał zogniskowany zapał i trudy fizyczne znoszone bez uskarżania się przez Jego Świątobliwość, który w ten sposób ukończył wszystkie recytacje i akumulacje.

Lama Dondrup Dorje Rinpoche with Kyabje Thubten Palzang Rinpoche in Singapore, 2005

Tulku Rinpoche spędził większość swojego życia w Palyul, Kham, we Wschodnim Tybecie, nadzorując przebudowę Klasztoru Palyul. Poprzez ogromne wysiłki, osobiste zagrożenie i błogosławieństwa wszystkich mistrzów rodowodu, Tulku Rinpoche udało się zebrać teksty, które o mało nie zostały zniszczone. Na przykład Nauczania Kama były rozsiane w osobistych zbiorach po całej tamtejszej okolicy i na całym świecie. Zgromadził je w Bibliotece Palyul i ponownie wyrzeźbił w drewnie na podstawie tych kopii. Zachował on również część z oryginalnych drewnianych matryc drukarskich tekstu Nam Chö. Oryginalna biblioteka sprzed 1959 roku, posiadała drewniane matryce 50 tomów. Dzięki ciężkiej pracy Tulku Rinpoche, wraz z nauczaniami Kama, obecnie biblioteka posiada matryce drukarskie ponad 110 tomów. Dzięki tym staraniom, Jego Świątobliwość Penor Rinpoche mógł uzyskać teksty niezbędne do przeprowadzenia cyklów odosobnień znanych jako Wyzwolenie w Twojej Dłoni, obecnie regularnie prowadzonych w Klasztorze Namdroling i w Centrum Odosobnień w USA.

Tulku Thubsang Rinpoche słynął z jego biegłości w szczegółowych instrukcjach wszystkich rytuałów takich jak Mudra (gesty dłoniom) i Cham (sekretny taniec lamy) i jak również z jego szerokiej znajomości skomplikowanych rytuałów Drupchen (rytuał modlitwy trwający dwadzieścia cztery godziny na dobę przez siedem dni) i Ceremonie Spełnienia, którą te nauczania zachowały.

Był ekspertem gry i w nauczaniu jak grać na prawie wszystkich sakralnych instrumentach. Wszystkie odosobnienia zakonne wewnątrz Klasztoru Palyul, w Kham, są również nadzorowane przez Tulku Rinpoche. Na nasze szczęście, Tulku Thubsang Rinpoche był w stanie powierzyć te nauczania setkom aspirantów, zapewniając dzięki temu, że będą pamiętane przez nadchodzące pokolenia. W ten sposób powierzając nauczania i inicjacje w oparciu o te teksty i o jego znajomość wszystkich rytuałów Palyul, Tulku Rinpoche spędził wiele lat opiekując się i troszcząc o cały rodowód Palyul.

Będąc wolnymi od skazy stronniczości, działania Tulku Thubsang Rinpoche były jak wielki ocean oświeconego postępowania dla dobra nauczań i wszystkich istot czujących. Jako uczniowie Palyul, znaliśmy go z jego dogłębnej pokory i oddania i wiary w Jego Świątobliwość Penor Rinpoche, tak głębokich i tak bezkresnych, że sprawiają, że w oczach pojawiają się łzy a serca drżą z wdzięczności bycia ich świadkiem. W regionie Palyul, służył jako zastępca Jego Świątobliwości Penor Rinpoche. Wraz z Jego świątobliwością, był głównym sprawcą uchronienia tych nauczań od zaginięcia.

Modlitwa Aspiracji Szybkiego Ponownego Narodzenia Tulku Thubten Pazang Rinpoche po tybetańsku z angielskim tłumaczeniem i fonetyką jest teraz dostępna dla wszystkich uczniów, którzy chcieliby dołączyć tą modlitwę o Szybkie Ponowne Odrodzenie jego Yangsi w ich codziennej praktyce.  

 

Wyprawa filmowa do Ukrytej Krainy Guru Rinpoche w Yolmo

Podczas wizyty w Pathgate Dharma Centre Zjednoczonym Królestwie, w październiku 2019; Khenpo Nyima Dondrup Rinpoche zwrócił się z prośbą do Lama Dondrup Dorje Rinpoche o wsparcie w nakręceniu filmu dokumentalnego o Ukrytej Krainie Guru Rinpoche w Yolmo, w Nepal.....

Read more ...

Wiadomość z Klasztoru Namdroling

Instytut Pathgate otrzymał oficjalny list z Klasztoru Namdroling w Indiach, odnośnie wskazówek dla Centrów Dharmy Palyul na całym Świecie, w odpowiedzi na wybuch Covid-19. Wiadomość pochodzi od Chogtrul Gyangkhang Rinpoche i Chogtrul Mugsang Kuchen Rinpoche.

Read more ...

Praktyka Modlitwy na Okoliczność Epidemii Koronawirusa

W odpowiedzi na zapytania, którą praktykę stosować w czasie obecnego kryzysu Koronawirusowego, Lama Dondrup Dorje Rinpoche przygotował krótką praktykę, która okazała się efektywna podczas kryzysu SARS w 2003 roku...

Read more ...

Przegląd Działalności Pathgate w 2019 roku

Ro 2019 był dla Instytutu Pathgate pełen wydarzeń propagujących Buddha Dharma. Lama Dondrup Dorje Rinpoche kontynuował swoją niestrudzoną podróż po całym świecie by nauczać uczniów Pathgate...

Read more ...

Uroczystość Wielkiego Otwarcia Centrum Dharmy Palyul w Nowym Jorku oczami Thubten Loday Gonpo

Centrum Dharmy Nyigma Palyul w dzielnicy Nowego Jorku Flushing zostało założone w 2005 roku przez Khenchen Tsewang Gyatso Rinpoche i Khenpo Tenzin Norgay Rinpoche. Z powodu jego stosunkowo małych rozmiarów, uznano za niezbędne znalezienie większego obiektu, który jest lepiej przystosowany do potrzeb sangha z Nowego Yorku...

Read more ...

Wywiad z Lama Pasang

Lama Pasang urodził się w Dolpo w wiosce położonej 7 900 m nad poziomem morza, w zachodnim Nepalu w pobliżu granicy z Tybetem...

Read more ...

Wyrazy wdzięczności od ucznia stosującego nauczanie

Samten Senge, jeden z uczniów Lamy Dondrup Dorje Rinpoche z Sydnej w Australii, w grudniu 2018 roku poinformował mailowo Lamę Dondrup Dorje Rinpoche o awansie otrzymanym w pracy i zostaniu laureatem nagrody: ‘Simply the Best’...

Read more ...

"Życie Guru Rinpoche" Ekspedycja filmowa do Neplu

Będąc jednym z mnichów Lamy Dondrup Dorje Rinpoche oraz posiadając doświadczenie z dziedziny efektów cyfrowych pracuję w pełnym wymiarze nad stworzeniem nowej wersji filmu "Życie Guru Rinpoche"...

Read more ...

Podsumowanie działalności Pathgate w 2018 roku

W 2018 roku, Lama Dondrup Dorje Rinpoche kontynuował wsparcie dla uczniów Pathgate na całym świecie, nieprzerwanie podróżując by nauczać w Centrach Pathgate i obiektach w Europie i Azji. Będąc w Rumuni, 19 kwietnia 2018...

Read more ...

Filmowanie "Życia Guru Rinpoche" w Indiach 2018

Ten projekt rozpoczął się, gdy Lama Dondrup Rinpoche otrzymał pozwolenie od swojego źródłowego guru, późnego Świątobliwości Penor Norbu Rinpoche...

Read more ...

Podsumowanie Działalności Pathgate w 2017 roku

W 2017 roku, Czcigodny Lama Dondrup Dorje kontynuował swoje podróże po świecie dając nauczania i wspierając uczniów Pathgate w Hongkongu, Singapurze...

Read more ...

Najnowszy Raport o filmie Życie Guru Rinpoche - Nowa Edycja

Projekt przetłumaczenia Tybetańskich dialogów w filmie na Angielski, Chiński i inne języki trwa już od wielu lat...

Read more ...

Di Zi Gui po Grecku - Przewodnik jak podążać Śladami Mędrca

Postępowanie osoby podążającej śladami mędrca, zgodnie z Di Zi Gui, wynika z szacunku dzieci dla rodziców: respektowania i darzenia miłością rodziców w domu...

Read more ...

Przegląd Działalności Pathgate 2016

W roku 2016, Czcigodny Lama Dondrup Dorje kontynuował wspieranie uczniów Pathgate utrzymując pełen terminarz podróży i nauczań na świecie...

Read more ...