Nowe Nauczanie Audio: Jak praktykować Buddhadharma . . . Aktualności Nauczań Pathgate znajdziesz na: Harmonogram Nauczań

Wiadomość na temat Koronawirusa z Klasztoru Namdroling

Instytut Pathgate otrzymał oficjalny list z Klasztoru Namdroling w Indiach, odnośnie wskazówek dla Centrów Dharmy Palyul na całym Świecie, w odpowiedzi na wybuch Covid-19. Wiadomość pochodzi od Chogtrul Gyangkhang Rinpoche i Chogtrul Mugsang Kuchen Rinpoche..

Message from Namdroling Monastery, English
Message from Namdroling Monastery, Chinese

 

FUNDACJA DOBROCZYNNA PENOR RINPOCHE

Numer Rejestru Trust7 18/10A/Vol.AIII/P 181 

Data 23.03.2020

 

Wiadomość do wszystkich Centrów Dharmy Palyul na Świecie,

filia  Klasztoru Namdroling, Indie,

od dwojga Kierujących Klasztorem Namdroling,

Chogtrul Gyangkhang Rinpoche & Chogtrul Mugsang Kuchen Rinpoche

 

Drodzy Dharmiczni Bracia i Siostry,

Mamy nadzieję, że jesteście zdrowi, i że wszystkie sprzyjające uwarunkowania dojrzały ku temu byście wy i wasi ukochani byli w zdrowiu i dostatku. Wybuch Covid-19, który stał się globalną pandemią, spowodował dla wszystkich skrajny chaos w wielu miejscach. Stosujcie się dokładnie do wytycznych dotyczących środków ostrożności wyznaczonych i zalecanych przez lokalne służby zdrowia i WHO. Pamiętajcie by pozostać zdrowym zarówno fizycznie jak i psychicznie.

Nic nie trwa wiecznie, ta pandemia również nie będzie trwała długo. Zawsze generujcie Bodhichitta i praktykujcie Guru Yoga, recytujcie Zbroja Vajra mantra, Medyczny Buddha Mantra, Tara Mantra, i tak dalej, które z pewnością ochronią was samych i innych przed tą chorobą.

Dopóki sytuacja się nie ustabilizuje, prosimy was zrezygnujcie z grupowych praktyk. Bądźcie tak dobrzy i wykonujcie swoją praktykę w domu. Dla tych, którzy obecnie przebywają w obszarach zamkniętych, jest to bezcenna okazja by spędzić więcej czasu z rodziną i praktykować więcej to czego ktoś do tej pory się nauczył. Również ważnym i produktywnym dla was jest by praktykować Tonglen; przyjmowanie cierpienia innych istot czujących i dawanie im w zamian swojego szczęścia.

Nasz klasztor zawsze modli się by Covid-19 szybko ustąpił i by szczepionka i środki przeciwwirusowe zostały szybko odkryte przez specjalistów. Modlimy się również o wasze zdrowie i bezpieczeństwo, zawsze. Bądźcie przezorni i uważajcie na siebie.

 

Poprzez błogosławieństwa Buddha, Dharma i Sanha;

Oby wszyscy zmarli odrodzili się w Czystej Krainie!

Oby wszyscy pacjenci szybko wyzdrowieli!

Oby lekarstwo na tą chorobę płynęło wszędzie jak uzdrowicielski nektar!

Oby wszyscy mocno wierzyli w prawo Karmy!

Oby wszyscy byli wolni od paniki i doświadczyli wiecznego spokoju!

 

Z modlitwą i troską,

W imieniu Fundacji Dobroczynnej Penor Rinpoche

Przewodniczący Zarządu

 

Praktyka Modlitwy na Okoliczność Epidemii Koronawirusa

Prayer Practice for Epidemics

Ogromne podziękowania dla wszystkich naszych uczniów, którzy wzięli udział w praktyce Tonglen podczas Zimowego Odosobnienia Pathgate w odpowiedzi na kryzys wywołany pożarami lasów w Australii. W ciągu kilku godzin od oznajmienia przez Lamę Dondrup Dorje Rinpoche o tym, że dedykuje swoją praktykę na rzecz pomocy w kryzysie wywołanym pożarami lasów w Australii i zachęca by zaangażowali się w Tonglen praktykę wymiany swoich zasług za cierpienie innych, wiele raportów o wystąpieniu opadów deszczu na terenie całej Australii zaczęło pojawiać się w wiadomościach. Według Australijskiego Biura Meteorologicznego, nie spodziewano się opadów aż do lutego, a więc ten deszcz, który pojawił się w odpowiednim momencie nie był przypadkowy. Deszcz można było opisać jako delikatny, a powietrze jako orzeźwiające i o wysokiej wilgotności, towarzyszyło temu poczucie spokoju. Można było go odczuć jak deszcz błogosławieństwa.  Dalsze opady występowały przez cały styczeń. Na dzień 10 lutego, Australia ogłosiła, że pożar lasów został oficjalnie ugaszony a rejony nim objęte powróciły do stanu wiecznie zielonej przyrody, gdzie poziom wody w Tamie Warragamba w Nowej Południowej Walii podniósł się z 41% do 61% dzięki opadom w ubiegłym tygodniu.

Wielu uczniów z długim stażem, którzy od trzydziestu lat stosują nauczania Lamy Dondrup Dorje Rinpoche, nie było zaskoczonych takim rozwojem sytuacji w Australii, ponieważ wielokrotnie byli świadkami dużej liczby podobnych zjawisk z zakresu nagłych zmian pogody na całym świecie kiedykolwiek Lama Dondrup Dorie Rinpoche był obecny, jak w przypadku nieoczekiwanych i długich opadów deszczu, który ugasił pożary lasów w całej Grecji w okresie lata 2019 roku.

Podczas rozpoczęcia ostatniego Zimowego Odosobnienia Pthgate w grudniu 2019 roku, Lama Dondrup Dorje Rinpoche zaznajomił uczniów z nową praktyką specjalnie w celu opanowania epidemii, dwa tygodnie przed wybuchem Koronawirusa w Chinach.

W odpowiedzi na zapytanie jaką praktykę stosować w czasie obecnego kryzysu związanego z Koronawirusem, Lama Dondrup Dorje Rinpoche poradził krótką praktykę, która okazała się skuteczna podczas kryzysu SARS w 2003 roku.

Ta praktyka łączy modlitwy i mantry Guru RinpocheGuru DragpoLhamo LomagyonmaMedycznego Budda, i Avalokiteshvara. Ta praktyka powinna być stosowana codziennie przez tych, którzy pragną ją stosować. W/w praktykę modlitwy można zobaczyć klikając na link poniżej, aby zapisać pdf kliknij prawy przycisk.

Zobacz i Pobierz Praktykę Modlitwy

 

Przegląd Działalności Pathgate w 2019 roku

Lama Dondrup Dorje Rinpoche with Khenpo Nyima Dondrup Rinpoche and Lama Pasang in the UK

Rok 2019 był dla Instytutu Pathgate pełen wydarzeń propagujących Buddha Dharma. Lama Dondrup Dorje Rinpoche kontynuował swoją niestrudzoną podróż po całym świecie by nauczać uczniów Pathgate. Mieliśmy również przyjemność gościć Khenpo Nyima Dondrup Rinpoche w Centrum Dharma Pathgate w Wielkiej Brytanii i Lama Gurung Pasang w Centrum Dharma w Grecji, Rumunii i Wielkiej Brytanii.

W maju, nakręcanie dodatkowych zdjęć do ‘Nowej Edycji Życie Guru Rinpoche’ przeniosło się do Nepalu, gdzie znajduje się wiele świętych miejsc związanych z Guru Rinpoche. Nowy materiał wniesie jeszcze więcej realizmu do oryginalnego filmu.

Lama Dondrup Dorje Rinpoche with Khenpo Tenzin Norgey Rinpoche in New York
Photo taken before The Holy Stupa inside the private room of His Holiness Pema Norbu Rinpoche, Upstate New York

IW grudniu, Lama Dondrup Dorje Rinpoche został zaproszony by wziąć udział w Uroczystym Otwarciu Centru Dhrama Palyul w Nowym Jorku w USA. Po zakończeniu dwu dniowego wydarzenia, Lama Dondrup Dorje Rinpoche pojechał do Centrum Odosobnienia Palyul w Stanie Nowy Jork by oddać cześć Świętej Stupa, która mieści w sobie relikwie jego Fundamentalnemu Guru Jego Świątobliwości Pema Norbu Rinpoche.

Codzienne Nauczanie Audio nieprzerwanie odgrywało ważną role w udzielaniu wsparcia uczniom Pathgate na całym świecie poprzez dedykowaną im stronę internetową.

Lama Dondrup Dorje Rinpoche teaching at the Pathgate Dharma Centre in the UK
A nursery in Poland funded by the Pathgate Partnership Programme

Program Partnerski Pathgate kontynuował udzielanie funduszy i wsparcia wyświęconym, starszym, dzieciom i bezdomnym w różnych częściach świata zgodnie z ich potrzebami. Wszystko to stało się możliwe dzięki hojnemu wsparciu uczniów i przyjaciół Instytutu Pathgate na całym świecie. Jeśli pragniesz wspierać Program Partnerski Pathgate i stać się Przyjacielem Pathgate International, możesz to uczynić klikając na   Przekaż Ofiarę.

 

 

Uroczystość Wielkiego Otwarcia Centrum Dharmy Palyul w Nowym Jorku oczami Thubten Loday Gonpo

The new Nyingma Palyul Dharma Center in the Queens district of New York

Centrum Dharmy Nyigma Palyul w dzielnicy Nowego Jorku Flushing zostało założone w 2005 roku przez Khenchen Tsewang Gyatso Rinpoche i Khenpo Tenzin Norgay Rinpoche. Z powodu jego stosunkowo małych rozmiarów, uznano za niezbędne znalezienie większego obiektu, który jest lepiej przystosowany do potrzeb sangha z Nowego Yorku. Odpowiednia nieruchomość została znaleziona w dzielnicy Queens blisko Lotniska LaGuardia. Następnie przez ponad dekadę podejmowane były działania związane ze zbieraniem funduszy na zapewnienie niezbędnych środków w celu pozyskania tej nieruchomości. Gdy uzbierana suma nadal nie była wystarczająca na pokrycie ceny zakupu i kosztów renowacji, Khenpo Tenzin Norgay Rinpoche, rezydujący Khenpo w Centrum Odosobnienia Palyul Stanie Nowy Jork, zwrócił się z apelem do Lama Dondrup Dorje Rinpoche w sierpniu 2017 roku, ubiegając się o jego wsparcie w tym projekcie. W odpowiedzi na to, Lama Dondrup Dorje Rinpoche zgodził się zaoferować całe finansowanie na umożliwienie zakupu i remontu budynku, aby spełnić pragnienie Jego Świątobliwości Penor Rinpoche założenia większego Centrum Dharmy Palyul w mieście Nowy York.    

Khenpo Pema Tsering (left) with Lama Dondrup Dorje Rinpoche and Khenpo Tenzin Norgay (right)'

6 grudnia 2019 roku, odbyła się Ceremonia Wielkiego Otwarcia nowego Centrum Dharmy Nyingma Palyul prowadzona przez Chogtrul Gyangkhang Rinpoche. Miałem to szczęście by razem z innym uczniem towarzyszyć Lama Dondrup Dorje Rinpoche we wzięciu udziału w tym wydarzeniu.

Po naszym przybyciu, zadanie opiekowania się Lama Dondrup Dorje Rinpoche podczas pobytu w Nowym Jorku zostało przypisane Lama Passang, który służył jako Przewodzący Recytator podczas podróży zagranicznych późnego Jego Świątobliwości Penor Rinpoche.

Lopon Rabjee Wangchuk with Lama Dondrup Dorje Rinpoche'

Gdy przybyliśmy na ceremonię do nowego Centrum Palyul, Lama Dondrup Dorje Rinpoche został powitany z wielkim entuzjazmem przez Khenpo Tenzin Norgay i innych byłych obsługujących późnego Jego Świątobliwość Penor Rinpoche. Khenpo Pema Tsering, który należał do małej grupy mnichów wysłanych przez Chogtrul Mugsang Kuchen Rinpoche do Lama Dondrup Dorje Rinpoche na instruktarz Kung Fu w Klasztorze Namdroling w 2001 roku, a teraz rezydujący Khenpo w Kunzang Palyul Choling (KPC), przekazał wiadomość z pozdrowieniem dla Lama Dondrup Dorje Rinopoche od J.E. Jetsunma Ahkon Lhomo, Duchowego Kierownika KPC, by zaprosić go na wizytę w KPC w Maryland. Wyraził on również osobistą wdzięczność za wsparcie jakie otrzymał w przeszłości, zarówno on sam jak i Kunzang Palyul Choling.

Chogtrul Gyangkhang Rinpoche arriving for the opening of the new Palyul Center
Lama Dondrup Dorje Rinpoche offers khata to Chogtrul Gyangkhang Rinpoche

 

Prayer offering and ribbon cutting ceremony'
Opening Prayers inside the new Palyul Center

Po przybyciu Chogtrul Gyangkhang Rinpoche bardzo się ucieszył na widok Lama Dondrup Dorje Rinpoche, który był jednym z pierwszych, którzy zaoferowali mu khata. Po zakończeniu trwającej dwie godziny Ceremonii Wielkiego Otwarcia, Lama Dondrup Dorje Rinpoche został zaproszony by wziąć udział w prywatnym obiedzie wydanym na cześć Chogtrul Gyangkhang Rinpoche. Jako jeden z mnichów Lama Dondrup Dorje Rinpoche miałem ten zaszczyt by móc w nim uczestniczyć.

Lama Nurbu Samdup with Lama Dondrup Dorje Rinpoche

W drodze do restauracji jechałem w samochodzie z Lama Norbu Samdup, który jest jednym z byłych obsługujących Jego Świątobliwość. Wyraził swoją radość z obecności Lama Dondrup Dorje Rinpoche tutaj w Nowym Jorku i powiedział, że mam ogromne szczęście mając go za nauczyciela. Powiedział również, że Lama Dondrup Dorje Rinpoche był niezmiernie dobry wspierając go, gdy był na trzyletnim odosobnieniu w klasztorze. Nie słyszymy często od Lama Dondrup Dorje Rinpoche o wsparciu jakie daje innym ale często powtarzającym się tematem było to, że wielu ludzi, których spotkałem w czasie tej podróży, zwróciło się do niego by wyrazić swoją wdzięczność za jego dobroć i wsparcie.

Private lunch given in honour of Chogtrul Gyangkhang Rinpoche
Lama Dondrup Dorje Rinpoche with Chogtrul Gyangkhang Rinpoche at the meal

Widok Lama Dondrup Dorje Rinpoche z innymi wyższymi rangą osobistościami Palyul i pozostałymi byłymi obsługującymi Jego Świątobliwość Penor Rinpoche przypomina spotkanie bliskiej rodziny, wszyscy czują się swobodnie ze sobą, jednocześnie każdy zna swoje miejsce. Wszyscy oni robią co mogą w ramach tego co powinni robić, mając na myśli jeden cel, propagowanie działań pełnych współczucia Jego Świątobliwości Penor Rinpoche.

Chogtrul Gyangkhang Rinpoche giving Rigdzin Dupa empowerment
Khenpo Tenzin Norgay Rinpoche and Lama Dondrup Dorje Rinpoche assisting to give the empowerment

Następnego dnia po południu, zostaliśmy zabrani do dużego miejsca, gdzie odbywało się Inicjacja Rigdzin Dupa. Khenpo Tenzin Norgay Rinpoche i Lama Dondrup Dorje Rinpoche otrzymali inicjację bezpośrednio od Chogtrul Gyangkhang Rinpoche, a następnie asystowali w nadawaniu inicjacji wszystkim z setek wiernych biorących udział w wydarzeniu. 

Lama Dondrup Dorje Rinpoche receiving the gift of a One Hundred Deity Torma from Chogtrul Gyangkhang Rinpoche
Chogtrul Gyangkhang Rinpoche, Khenpo Tenzin Norgay Rinpoche, Lama Dondrup Dorje Rinpoche and Lopon Rabjee Wangchuk watching the evening performance

Tego wieczoru, odbyło się Przyjęcie Wielkiego Otwarcia w trakcie, którego odbywały się tradycyjne tańce, śpiewy i przedstawienia kulturowe wykonywane przez lokalne grupy Tybetańczyków, Bhutańczyków i Nepalczyków. W trakcie tego wieczoru Lama Dondrup Dorie Rinpoche został zaproszony na scenę by otrzymać prezent w postaci Torma Stu Bóstw od Chogtrul Gyangkhang Rinpoche.

Lama Dondrup Dorje Rinpoche offering a khata on behalf of all the senior members of the sangha

Wykonanie pieśni “Mój Guru Drubwang Pema Norbu”, zaoferowane przez wykonawcę, tak wzruszyło serca wszystkich obecnych, że w trakcie jej trwania wielu ludzi podeszło do sceny by oferować mu khata. Pod koniec pieśni Lama Dondrup Dorje Rinpoche również podszedł do sceny i zaoferował śpiewającemu khata w imieniu wszystkich wyższych rangą członków sangha. Kiedy to się stało Chogtrul Gyangkhang Rinpoche, Khenpo Tenzin Norgay i inni lama okazali radość i zadowolenie.

Lama Pasang with Lama Dondrup Dorje Rinpoche in the Upstate New York Retreat Center shrineroom

Zauważyłem jakim wspaniałym wsparciem dla tej społeczności jest nowe Centrum Palyul w Nowym Jorku. Dzięki hojnemu wsparciu Lama Dondrup Dorje Rinpoche przyniosło ono korzyści wielu ludziom. Często nie słyszymy o wsparciu jakie Lama Dondrup Dorje Rinpoche daje innym. Kiedy został o to zapytany, w prosty sposób odparł, że robienie tego co jest właściwe w odpowiednim momencie jest wystarczające. Nie ma potrzeby, żeby o tym opowiadać.

 

 

Outside the Upstate New York Retreat Center

Następnego ranka Lam Pasang zorganizował dla nas wycieczkę do Centrum Odosobnienia Palyul w Stanie Nowy York, które zostało założone przez Jego Świątobliwość Penor Rinpoche w 1998 roku na posesji zlokalizowanej niedaleko miasta McDonough, na północ od góry Catskill w Stanie Nowy Jork. Centrum odosobnienia rozpościera się na powierzchni ponad 200 hektarów i stanowi ośrodek, w którym odbywają się coroczne Letnie Odosobnienia Palyul. 

Zwiedziliśmy świątynię, a także dano nam możliwość by oddać cześć domowi Jego Świątobliwości Penor Rinpoche, w którym znajduje się Stupa, która została konsekrowana Relikwiami Jego Świątobliwości.

Stupa inside His Holiness's house

Poczułem mocno błogosławieństwo Jego Świątobliwości jak tylko weszliśmy na teren Centrum Odosobnienia Palyul. Było to mocne poczucie jasności, spokoju i otwartości. Lama Dondrup Dorje Rinpoche wyjaśnił, że jeśli będziemy utrzymywać Jego Świątobliwość w naszych sercach to będziemy otrzymywać to błogosławieństwo gdziekolwiek będziemy się znajdować.

W domu Lama znajduje się duża kolekcja albumów ze zdjęciami Jego Świątobliwości Penor Rinpoche. Lama Dondrup Dorje Rinpoche opowiedział nam o tej wspaniałej kolekcji zdjęć i wyjaśniał jak zajmował się świątynią w Centrum Odosobnienia przez siedem lat w trakcie Letnich Odosobnień

Photo of His Holiness Penor Rinpoche from collection of albums

Podróżując z Lama Dondrup Dorje Rinpoche, zauważyłem umiejętne sposoby jakich używał we wspieraniu innych. Kiedykolwiek ktoś komplementuje lub dziękuje Lama Dondrup Dorie za jego wsparcie on nie przypisuje sobie zasług i przedstawia to co zostało zrobione jak coś zwyczajnego. Lama Dondrup Dorje Rinpoche nieprzerwanie okazuje jak wielce jest oddany spełnianiu i wspieraniu pragnień Jego Świątobliwości. Rozmyślając nad otwarciem nowego Centrum Dharmy, byłem bardzo zainspirowany kolektywnym wysiłkiem sangha z Nowego Jorku w urzeczywistnieniu wizji Jego Świątobliwości Penor Rinpoche utworzenia stałego Centrum Palyul w Mieście Nowy Jork.

 

 

Wywiad z Lama Pasang

Lama Pasang urodził się w Dolpo w wiosce położonej 7 900 m nad poziomem morza, w zachodnim Nepalu w pobliżu granicy z Tybetem...

Read more ...

Wyrazy wdzięczności od ucznia stosującego nauczanie

Samten Senge, jeden z uczniów Lamy Dondrup Dorje Rinpoche z Sydnej w Australii, w grudniu 2018 roku poinformował mailowo Lamę Dondrup Dorje Rinpoche o awansie otrzymanym w pracy i zostaniu laureatem nagrody: ‘Simply the Best’...

Read more ...

"Życie Guru Rinpoche" Ekspedycja filmowa do Neplu

Będąc jednym z mnichów Lamy Dondrup Dorje Rinpoche oraz posiadając doświadczenie z dziedziny efektów cyfrowych pracuję w pełnym wymiarze nad stworzeniem nowej wersji filmu "Życie Guru Rinpoche"...

Read more ...

Podsumowanie działalności Pathgate w 2018 roku

W 2018 roku, Lama Dondrup Dorje Rinpoche kontynuował wsparcie dla uczniów Pathgate na całym świecie, nieprzerwanie podróżując by nauczać w Centrach Pathgate i obiektach w Europie i Azji. Będąc w Rumuni, 19 kwietnia 2018...

Read more ...

Filmowanie "Życia Guru Rinpoche" w Indiach 2018

Ten projekt rozpoczął się, gdy Lama Dondrup Rinpoche otrzymał pozwolenie od swojego źródłowego guru, późnego Świątobliwości Penor Norbu Rinpoche...

Read more ...

Podsumowanie Działalności Pathgate w 2017 roku

W 2017 roku, Czcigodny Lama Dondrup Dorje kontynuował swoje podróże po świecie dając nauczania i wspierając uczniów Pathgate w Hongkongu, Singapurze...

Read more ...

Najnowszy Raport o filmie Życie Guru Rinpoche - Nowa Edycja

Projekt przetłumaczenia Tybetańskich dialogów w filmie na Angielski, Chiński i inne języki trwa już od wielu lat...

Read more ...

Di Zi Gui po Grecku - Przewodnik jak podążać Śladami Mędrca

Postępowanie osoby podążającej śladami mędrca, zgodnie z Di Zi Gui, wynika z szacunku dzieci dla rodziców: respektowania i darzenia miłością rodziców w domu...

Read more ...

Przegląd Działalności Pathgate 2016

W roku 2016, Czcigodny Lama Dondrup Dorje kontynuował wspieranie uczniów Pathgate utrzymując pełen terminarz podróży i nauczań na świecie...

Read more ...