Porada dla Uczniów Pathgate - 2005

Na koniec odosobnienia Ngondro w Klasztorze Namdroling w 2005 roku, Jego Świątobliwość Penor Rinpoche przeprowadził audiencję z Lamą Dondrup Dorje i jego uczniami z Instytutu Studiów Buddyjskich Pathgate. Jego Świątobliwość przeprowadził poniższą audiencję w obecności Ajam Tulku, który pełnił rolę tłumacza.

„Teraz posiadając to Cenne Ludzkie Narodziny jest bardzo ważnym, żebyśmy coś z nim uczynili. Jakiekolwiek aspiracje lub dokonania, które możemy osiągnąć w tym życiu, jedyną rzeczą, która naprawdę się liczy jest to co robimy w tym obecnym czasie. Na końcu kiedy umieramy, nic nie możemy zabrać ze sobą. Nawet jeśli jakaś osoba posiadałaby dobrobyt porównywalny z całym USA, nie jest on w stanie wziąć ze sobą nawet małej igły kiedy umiera. Kiedy nasz czas nadchodzi, musimy porzucić nasze zużyte ciało. Jeśli praktykowałeś Dharmę, to Dharma jest jedyną rzeczą, którą możesz zabrać za sobą. Ale jeśli popełniłeś działania nieszlachetne, wtedy karma, którą przez to wygenerowałeś będzie jedyną rzeczą, którą będziesz mógł zabrać ze sobą. Czy jest to prawdą czy nie, jedyne co musisz zrobić do dokładnie się nad tym zastanowić, wtedy będziesz wiedział na pewno na ile jest to prawdą. Z tego powodu, bardzo ważnym jest by mieć wiarę w Dharmę i stosownie do tego praktykować. Jeśli wątpisz w praktykę, wtedy nic z niej nie uzyskasz. Jeśli praktykujesz bez zwątpienia i z mądrością, wtedy zaowocują dla ciebie tylko pozytywne rezultaty. Buddyjska Dharma ma wiele wyjątkowych cech; w szczególności praktyki, w których właśnie wzięliście udział w tym roku są częścią praktyki Dzogpa Chenpo, które należą do najwyższej, najcenniejszej części praktyki Dharmy.

Bardzo trudno jest praktykować Dharme z powodu karmicznych i emocjonalnych ułomności, które utrzymują nas w przywiązaniu do przyziemnego, doczesnego rodzaju egzystencji, to jest tak jakbyś miał wspiąć się na górę z obciążeniem ciężkiego bagażu na plecach. Musisz podjąć bardzo długą i trudną podróż w swojej praktyce Dharmy, jednak bardzo łatwo jest się potknąć i upaść w drodze. Co więcej twoje ponowne stoczenie się na dół będzie niezwłoczne, o wiele prędsze i dalsze niż dla tych, którzy nie niosą ze sobą tego rodzaju bagażu. Kiedy wspinasz się na stromą górę, jest to bardzo trudne i męczące, podobnie praktyka Dharmy jest również wymagająca. By osiągnąć ostateczne szczęście musisz starannie utrzymywać praktykę Dharmy. Kiedy praktykujesz Dharmę, musisz porzucić wszelkiego rodzaju wątpliwości i praktykować ją z całkowicie skoncentrowanym umysłem. Nie ma potrzeby by mieć wątpliwości odnośnie Dharmy ponieważ, od niepamiętnych czasów, ocean praktykujących osiągnął już oświecenie dzięki tego rodzaju praktykom. Ci ludzie również mieli mocne pragnienie by osiągnąć szczęście i włożyli cały swój wysiłek w tę praktykę. Ty musisz tylko wysłuchać co oni osiągnęli, uświadomić sobie ogromną liczbę spełnionych mistrzów, którzy już osiągnęli cel w ich dążeniach do osiągnięcia trwałego szczęścia i spełnienia. Dla was jest to niemożliwe by rzeczywiście sprawdzić naturę jakości Dharmy, by sprawdzić czy są one dobre czy złe. Gdybyście posiadali cechy wyższe niż te, które należały do Guru Padmasambhavy albo Pana Buddy, wtedy moglibyście mieć bardziej obiektywne spojrzenie na cechy Dharmy. W tym momencie jest to niemożliwe dla was byście mieli taka obiektywną perspektywę, ponieważ nie różni się to niczym od osoby niewidomej mówiącej o tym, że chciałaby wizualnie obejrzeć swoje ciało – jak miałoby to być możliwe? Zamiast mieć wątpliwości w Dharmę, lepiej jest mieć wiarę i zaufanie i praktykować tyle ile możecie.

W tym momencie macie bardzo dobrego mistrza jako Lamę Dondrup Dorje, znam go od wielu lat. Bardzo korzystnym jest dla was podążanie za przewodnictwem waszego mistrza i słuchanie jego nauczań. On nie posiada tak wielu ułomności jak wy sami posiadacie. Większość ludzi ma wiele wad i wątpliwości ale tego rodzaju myślenie o wadach innych nie przynosi dobrych owoców.

Jest bardzo ważnym żebyśmy zawsze się sprawdzali by obaczyć czy nasz umysł jest wolny od trzech trucizn. Jeśli nie sprawdzasz swojego własnego umysłu, to jest tak jakbyś był zdolny tylko widzieć co się znajduje na zewnątrz siebie, zauważając jedynie błędy, które inni popełnili, pozostając w tym czasie nieświadomym swoich własnych błędów. Możesz jedynie widzieć jak inni spacerują co mówią i co robią. Nie denerwujcie się ponieważ mówię do was o tym tak bezpośrednio, nie karcę was ale żywię nadzieję, że ta porada pomoże wam w waszej praktyce.”