Wprowadzenie do Relikwiarza Stupa J.Ś. Penor Norbu Rinpoche w Namdroling

 

Po mahaparinirvana Jego Świątobliwości Drubwang Pema Norbu Rinpoche w Marcu 2009, kadra nauczycielska Klasztoru Namdroling zwróciła się o poradę do Kyabjé Chatral Sangye Dorje Rinpoche w sprawie rodzaju działań, które przyczyniłyby się do odnalezienia reinkarnacji J.Ś. Pema Norbu Rinpoche. Wśród instrukcji, jakie zostały dane było złożenie pozostałych po kremacji szczątków J.Ś. Pema Norbu Rinpoche w relikwiarzu stupa, który ma zostać wybudowany w Klasztorze Namdroling w Indiach, w Bodhgaya i w Matce Klasztorze Palyul w Tybecie. Wkrótce po tym jak ceremonia kremacji świętego ciała J.Ś. Pema Norbu Rinpoche została ukończona w maju 2013, została wszczęta budowa relikwiarzy stupa w Klasztorze Namdroling, Żeńskim Klasztorze Ngagyur Tsogyal Shedrub, Bodhgaya, Varanasi i w Tybecie.  

Zdecydowano, że relikwiarz stupa, która zostanie zbudowana w Klasztorze Namdroling będzie Stupa z Wieloma Drzwiami Pomyślności (Tashi Gomang Chorten), jaki został zbudowana po raz pierwszy przez uczniów Shakyamuni Buddha w Sarnath w Varanasi ku upamiętnieniu nauczania danego po raz pierwszy w jelenim parku. Ten relikwiarz stupa zostanie zaproszony do kaplicy na parterze Świątyni Miedzianej Barwy Góry Chwały (Zangdokpalri).

 

ZEWNĘTRZE RELIKWIARZA STUPA

Relikwiarz stupa miał zostać uformowany ze stopu złota i srebra, osadzony na tronie lwa, otoczony przez posągi ośmiu uosobień Guru Padmasambhava – Guru Tsokyé Dorje, Narodzony w Jeziorze Vajra; Guru Shakya Sengé, Lew Wśród Shakya; Guru Nyima Özer, Promienie Słońca; Guru Padmasambhava, Narodzony w Lotosie; Guru Loden Choksé, Poszukiwacz Najwyższej Mądrości; Guru Pema Gyalpo, Król Lotosu, Guru Sangé Dradrok, Ryk Lwa; i Guru Dorje Drolö, Gniewny Vajra.

Wspierającymi strukturę stupa jest osiem lwów, pomiędzy którymi znajduje się szesnaście bogiń ofiarowań, każda trzymająca inną ofiarę zmysłów, stojące na lotosie, wokół podstawy ozdobionej płatkami lotosu. Filary pomiędzy lwami i boginiami ofiarowań, krawędzie i następne dwa poziomy są przyozdobione misternym rzeźbieniem klasycznego wzoru norzin patra przedstawiającego klejnoty otoczone kwiatami. Te trzy poziomy symbolizują Trzy Klejnoty, Budda, Dharma i Sangha.

Ponad tymi trzema poziomami znajduje się główny poziom, który jest ozdobiony misternymi rzeźbami ośmioma błogosławionymi symbolami: parasolem, złotą rybą, wazą spełniającą życzenia, kwiatem lotosu, prawoskrętna muszlą, węzłem nieskończoności, sztandarem zwycięstwa i kołem dharma.

Podstawa i cztery poziomy znajdujące się pod relikwiarzem stupa są wygrawerowane i uformowane z drzewa agarowego. Rzeźbienia głównej powierzchni i granica najniższego stopnia (sazin) stupa są wysadzane koralem i turkusem.

Niższa część tronu lwa nieznacznie powyżej posągów ośmiu uosobień Guru Padmasambhava, stanowi rycinę wizerunków słonia od wschodu, konia od południa, pawia od zachodu, ptaka shang shang (mityczne istoty będące częściowo człowiekiem, częściowo orłem) od północy i lwa po środku. Razem, sprawiają wrażenie, jak gdyby tron lwa był utrzymywany przez nie w powietrzu. Ryciny są ozdobione koralem i turkusem.   

Powierzchnia dongchen – komnaty u podstawy stupa – przedstawia misterną rycinę w stylu norzin patra wysadzaną koralem i turkusem.

Następnym poziomem ponad, są cztery stopnie, które symbolizują cztery niezmierności: dobroć pełną miłości, współczucie, altruistyczną radość i równowagę umysłu. Powierzchnia tych czterech stopni i bumden – nieco podniesiony poziom pod kopułą-wazą (bumpa) stupa – jest ozdobiona srebrnymi i złotymi płaskorzeźbami, natomiast krawędzie stopni są ozdobione koralem i turkusem.

Na bumden, który jest otoczony wyrzeźbionymi płatkami lotosu, znajduje się kopuła-waza (bumpa), która jest ozdobiona wisiorkami i wiankami, symbolizuje siedem czynników prowadzących do oświecenia – uważność, zdolność rozróżniania zjawisk, staranność, altruistyczna radość, ustępliwość, samadhi i równowaga umysłu. Cztery boki bumpa wykonane są z nepalskiego rafinowanego bronzu wysadzanego dodatkowo diamentami, paciorkami dzi, koralami i turkusem.

Cztery boki harmika, przystrojone ozdobami z korala i turkusu, symbolizują szlachetną ośmioraką ścieżkę – właściwego postrzegania, właściwej intencji, właściwej mowy, właściwego działania, właściwego sposobu utrzymywania się, właściwego wysiłku, właściwej uwagi i właściwej koncentracji.

Trzynaście zwężających się pierścieni strzelistego szczytu pomalowane płynnym zlotem, symbolizują trzynaście arya bodhisattva bhumin prowadzące do oświecenia.

Ornament korony utworzony ze stopu złota i miedzi, ozdobiony jest sylabami nasienia wygrawerowanymi tekstem Ranjana (Lantsa) pięciu rodzin buddy: Om, Hum, Tram, Hrih, Ah pięciu męskich buddów i Mum, Lam, Mam, Pam, Tam, pięciu żeńskich buddów.

Parasol stupy, ozdobiony frędzlami i kwiatami, reprezentuje współczucie Buddy. Na jego szczycie znajdują się symbole słońca i księżyca. Tarcza słańca, która wykonana jest ze złota i miedzi, symbolizuje umiejętne sposoby współczucia Buddy. Tarcza księżyca, która jest wykonana ze srebra, symbolizuje mądrość Buddy.

Klejnot koronny stupy, który jest wykonany ze złota i miedzi, symbolizuje ostateczne oświecenie Buddy.

Ozdabiającą sufit ponad stupą jest mandala Lama Rigzin Dupa (Zebranie Posiadających Świadomość Czystego-Umysłu Vidyadhara) namalowana czystym złotem. Otacza ją tybetańskie zdanie „Drubwang Pema Norbu Khyeno”, które oznacza „Drubwang Pema Norbu, opiekuj się mną”. Dwie grupy szesnastu bogiń ofiarowania, trzymającychosiem błogosławionych symboli, osiem w każdym kierunku, ozdabia cztery strony ściany przylegającej do sufitu.

 

WNĘTRZE RELIKWIARZA STUPA

Podstawa (sazin) relikwiarza stupa stanowi relikwiarz dla bodhisattva wazy naga, która zawiera święte medyczne tabletki (mendrub) i kamień z Jeziora Qihai w Xining w Chinach, opakowane w święte zaklęcie naga (lu); piasek i pięć cennych substancji: złoto, srebro, perłę koralową i turkus z Turkusowego Jeziora, Manasarovar (Mapham Yutso), którego czerpie swoje źródło z Lodowców Kailash; piasek z Płonącego Jeziora (Mebar Tsho) w Bumthang w Butanie; wraz z różną ziemią, wodą, brokatem, ubraniami i sześcioma leczniczymi składnikami (migdałecznik chebułowiec, migdałecznik bellirica, liściokwiat garbnikowy, łzy bambusa, piżmo i suszoną żółć słonia) z wielkich miejsc świętych.

Pod podstawą tronu lwa umieszczone są sylaba kół czakra Pana Ganesha (Tsok Dak) znanego z usuwania przeszkód i dziewięć męskich i żeńskich yaksas, którzy służą Vaishravana (Nam Tö Sé) – naczelny czterech wielkich królów strażników i strażnik Boskich Niebios Trzydziestu Trzech. Dodatkowo znajdują się tam różna ziemia, woda i wyżej wspomniane przedmioty pięciu cennych substancji i sześciu leczniczych składników.

We wschodniej części komnaty (dongchen) u podstawy stupa znajdują się waza Bóstwa Białego Parasola, Sitatapatra (Dukkarmo) i koła czakra sił życiowych Sitatapatra. Dodatkowo, znajdują się tam pięć czystych esencji krowy (mleko, śluz, ślina, mocz i kał), szafran, kurkuma, trzy substancje białego pożywienia (mleko, twaróg i masło) i sześć medycznych składników.

We połódniowej części dongchen znajdują się waza Manjushri (Jampalyang) i koła czakra sił życiowych Manjushri. Dodatkowo znajdują się tam ziarna gorczycy, zioła lecznicze, pięć cennych substancji i sześć medycznych składników.

W zachodniej części dongchen znajdują się waza Bogini Dobrobytu, Arya Vasundhara (Phagpa Vasudha) i koła czakra sił życiowych Arya Vasundhara. Dodatkowo znajdują się tam szafran, czerwone drzewo sandałowe, symbole dobrobytu, jedzenia, odzieży, owoc bilavy i sześć leczniczych składników.

W północnej części dongchen znajdują się waza Tara Kurukulla (Rikchema) znana z przyciągania ludzi i dobrobytu, i koła czakra sił życiowych Tara Kurkulla. Dodatkowo znajdują się tam czerwona i biała esencja z świętych miejsc, magnes, kwiat tułowia słonia, cynober, sindoor, białe kadzidło, miód, symbole pożywienia, odzież, owoc bilavy i sześć leczniczych składników.

W południowo-wschodniej części dongchen znajdują się waza Tara Vasudha (Norjinma) znana z usuwania biedy i przyznawania pomyślności i koła czakra siły życiowej Tara Vasudha. Dodatkowo znajdują się tam kamień księżycowy, kamień słoneczny, kamfora, substancja lecznicza uzyskana z piżma jelenia, prawoskrętna muszla i sześć leczniczych składników.

W południowo-zachodniej części dongchen znajduje się waza Amitayus (Tsepakmé) znanego z usuwania biedy i przyznawania szczęścia i koła czakra sił życiowych Amitayus. Dodatkowo, znajdują się tam cynodon palczasty, symbole pożywienia i sześć medycznych składników.

W północno-zachodniej części dongchen znajdują się waza Dhvajagran (Gyaltshen Tsemo) i koła czakry sił życiowych Dhvajagran. Dodatkowo, znajdują się tam kadzidło, zioła lecznicze, żelazny meteoryt, suszona żółć słonia i sześć leczniczych składników.

W północno-wschodniej części dongchen znajdują się waza Białej Tara (Drolkar) zawierającą koło spełniające życzenia i koła czakry sił życiowych Dhvajagran. Dodatkowo, znajdują się tam różne piaski, woda i drzewa; relikwie Buddy; srebrne lustro ze znajdującą się na nim sylabą Hrih; waza reprezentuje pięć żywiołów ziemię, wodę, ogień, powietrze i przestrzeń; razem ze złotem, naturalnym kryształem, solą kamienną, kamieniem słonecznym i pięcioma jedwabnymi szalami (khata) w kolorze białym, żółtym, czerwonym, zielonym i niebieskim.

W centrum dongchen znajdują się waza Guru Padmasambhava w kształcie Bóstwa Dobrobytu, posąg Guru Padmasambhava, święta skorupa bóstw, święty księżycowy klejnot naga, święty turkus ludzi, święty kamień o kształcie sześcianu od yaksas i muszle kauri z wypisaną na nich mantrą, wraz z sześcioma medycznymi składnikami. Dodatkowo znajdują się tam waza Vajrakilaya (Dorje Phurba) i koła czakry sił życiowych Vajrakilaya, kila (phurba) zrobiony z białego drzewa sandałowego z dharani i modlitwami wypisanymi na nim, jak również różne ziemia, woda, owoce, zioła lecznicze, ziarno, żywność, znakomity jedwab i kadzidło.

Wewnątrz części czterech niezmierności w stupa znajdują się mandale Usnisa Vilmala (Nieskalana Korona) i Kirana Vilmala (Nieskazitelny Promień).

 

MANDALA USNISA VILMALA

Wokół mandala Usnisa Vilmala znajdują się dwie koliste aranżacje siedmiu rodzajów ofiar w każdej z czterech części, wschodniej, południowej, zachodniej i północnej. Siedmioma ofiarami są:

 • woda pitna, która zawiera champak, biały kwiat talispatra, białe nasiona sezamu, biały jęczmień, ryż preparowany, trawa kusha, perfumy i ser;
 • woda do mycia, która zawiera jodłę wschodnio-himalajską, drewno bielu wierzby białej, brzoskwinia, miodła indyjska i białe drzewo sandałowca;
 • kwiaty;
 • kadzidło;
 • lampa masłowa;
 • pachnąca woda, która zawiera sól kamienną, szafran, kamfora, goździk, gałka muszkatołowa i biały sandałowiec;
 • ofiary pożywienia i różne kwiaty pomiędzy ofiarami.  

Znajdują się tam również cztery naczynia z kadzidłami w czterech punktach pośrodku pomiędzy nimi; cztery prawoskrętne muszle wypełnione pachnącymi substancjami, w czterech kierunkach; chhattra (parasol) na wschodzie, dhvaja (sztandar zwycięstwa) na południu, patka (flaga) na zachodzie i muku (diadem) na północy.

Przed nimi znajdują się szczątki kolana z kolana pochodzącego z operacji chirurgicznej wymiany kolana Jego Świątobliwości Drubwang Pema Norbu Rinpoche w USA, jak również szczątki serca, języka i oka (thug jag chen sum) Jego Świątobliwości pochodzące z kremacji. Znajduje się tam również złoty amulet, który zawiera relikwie kości Jego Świątobliwości.

 

MANDALA KIRANA VILMALA

Mandala Kirana Vilmala zawierają następujące przedmioty: 

 • cztery prawoskrętne muszle wypełnione pachnącą wodą umieszczone w punktach meridian;
 • trzy naczynia na ofiarę wody wypełnione drewnem sandałowym, drewnem aloesu i himalajskim jałowcem umieszczone we wschodniej części mandala;
 • prawoskrętne muszle wypełnione pięcioma zapachami drzewa sandałowego, piżmo jelenia, muszkatołowcem, szafranem i kamforą i dwoma naczyniami na ofiarę wody wypełnionymi mąką i ryżem umieszczone w południowej części mandala;
 • srebrna waza wypełniona miksturą czarnych sezamków, groszkiem, czerwoną fasolą i trzema białymi produktami żywieniowymi (mleko, twaróg i masło); naczynie do ofiarowań wypełnione dziewięćdziesięcioma dziewięcioma rożnymi nasionami; i prawoskrętna muszla wypełniona trzema produktami białego pożywienia umieszczone w zachodniej części mandala;
 • ofiary jedzenia, srebrna waza wypełniona pięcioma zapachami i dwa naczynia do ofiarowań wypełnione mąką i kadzidłem umieszczone w północnej części mandala;
 • prawoskrętna muszla wypełniona pięcioma zapachami umieszczona w północno-wschodniej części mandala przed posągiem Pana Ganesha wykonanego z drzewa sandałowego, z lampami masłowymi na koronie. Posąg otoczony jest dwoma rzędami naczyń do ofiarowań zawierającymi pitną wodę, perfumowaną wodę, mąkę, kadzidło, pożywienie, owoce i białą fasolę, ser i lampę masłową ułożone w kierunku od południa ku zachodowi.

Ofiary podobne do wyżej wymienionych artykułów umieszczone są podobnie na wschodzie, południu i północy. Cztery prawoskrętne muszle wypełnione różnymi ofiarami umieszczone są w czterech kierunkach; biały, czerwony, czarny i żółty sztandar zwycięstwa umieszczone są odpowiednio na wschodzie, południu, zachodzie, północy; czerwono-żółty, w kolorze dymu, wielokolorowy i żółto-zielony sztandar zwycięstwa umieszczone są odpowiednio na południowym wschodzie, południowym zachodzie, północnym zachodzie i północnym wschodzie; i cztery naczynia na kadzidło wypełnione drewnem sandałowca, drewnem aloesu i jodłą umieszczone są w czterech rogach mandala.  

Waza-kopuła (bumper) stupa zawiera złożone w niej słup osi wykonany z białego drzewa sandałowca, znany jako drzewo siły życiowej (sog shing). Posiada mały Wszech-Zwycięski Stupa (Namgyal Chorten) wykonany z czerwonego drzewa sandałowca na wierzchołku i varja (dorie) w dolnej części. Na przodzie tego sog shing znajduje się posąg Shakyamuni Buddha wykonany z brązu podarowany przez Kyabjé Chatral Sangye Dorje Rinpoche. Posąg Vajradhara wykonany z brązu jest umieszczona po prawej i święty Kadam Stupa powleczony brązem, Kadam Stupa wraz ze średnich rozmiarów prawoskrętna muszlą znajdują się z tyłu.

Sog shing jest owinięte w szatę Jowo Shakyamuni, najbardziej czczony posąg Buddy w Tybecie. Znajduje się tam sylaba Ham skierowana w dół, narysowana na jej przodzie, na szczycie, poniżej jej napisane jest płynnym złotem w piśmie Ranjana (Lantsa), imiona mistrzów rodu Dzogchen, sylaby pięciu rodzin buddha i sylaby ciała, mowy, umysłu, cechy i działania odpowiednie dla chakra korony, gardła, serca, pępka i sekretnego miejsca:

 • Sylaba Om, po której następuje om vidya svaha w chakra korony.
 • Sylaba Ah, po której następuje trzydzieści spółgłosek i szesnaście samogłosek alfabetu Sanskrytu w chakra gardła.
 • Sylaba Hum, po której następuje om vajra ayuse svaha w chakra serca, po której następują dharini sog shing i bóstwa opiekujące się stupa.
 • Sylaba Sva w chakra pępka, po której następują dharini Usnisa Vilmala i Kirana Vilmala, sekretne relikwie i Jangchub Gyenbumin odpowiednio wschód, południe, zachód i północ. Dharani Istoty Zależnego Powstawania i wersy Siedmiu Wszechświatowych Buddów Vipasyin, Sikhin, Visvaghu, Krakucchanda, Kanakamuni, Kasypa i Shakyamuni.
 • Sylaba Ha w chakra sekretnego miejsca, po której następuje om supratisthavajra ye svaha.

Lista innych błogosławionych substancji przymocowanych do sog shing jest następująca:

 • Duża relikwia Buddy na podobieństwo klejnotu wewnątrz wazy Wszech-Zwycięskiego Stupa na szczycie.
 • Ponad tysiąc relikwii Buddy na poziomie czoła.
 • Fragment czapki i część kości Terton Ratna Lingpa.
 • Fragment kości Wszechwiedzącego Jigme Lingpa.
 • Fragment kości Dungtso Repa Ngapa.
 • Fragment kości Migyur Dorje.
 • Fragment serca Chandraprabha Kumara – poprzednia inkarnacja Gampopa.
 • Fragment czapki Mingling Terdag Lingpa.
 • Fragment czaszki Rigzin Kunzang Sherab.
 • Fragment mózgu Jamgon Mipham Rinpoche.
 • Święty mendrub dla majestatycznego ciała.
 • Święty mendrub dla niebiańskiej mowy.
 • Pięć głównych relikwii Buddy wewnątrz kryształowej wazy, relikwie serca by generować wielkie błogosławieństwo i mendrub jak ambrozja zrealizowany przez Guru Padmasambhava i jego dwudziestu pięciu uczniów.
 • Mendrub ambrozji zrealizowany przez Jamyang Khyentse Wangpo, Jamgon Kongtrul Yonten Gyatso i Chokgyur Dechen Lingpa.
 • Mendrub ambrozji zrealizowany przez Ś. Dilgo Khyentse Rinpoche i J.Ś. Drubwang Pia Norbu Rinpoche.
 • Fragment kości Khendrub Karma Tashi.
 • Zęby Ś. Drubwang Pia Norbu Rinpoche.
 • Zbiór świętych pigułek.
 • Relikwie i szata Jamyang Khyentse Wangpo i innego wybitnego mistrza na wysokości pępka.
 • Relikwie działania na wysokości sekretnego miejsca.Trzy koła dla stabilizacji song shing, wyzwolenie za dotknięcii i na widok.
 • Dysk księżyca i słońca na wierzchołku relikwiarza stupa zawiera koło Sitatapatra (Dukkarmo) i wyzwolenia na widok; święte pigułki zebrane z relikwii Buddy i dharani Istoty Zależnego Powstawania.

 

INNE DHARANI

Głównymi dharani, wydrukowanymi million razy na długich paskach papieru, ręcznie zwiniętych i umieszczonych wewnątrz relikwiarza stupa, są:

 • Pięć wielkich dharani Mahashasrapramardana, Mahamayuri, Pratisara, Mahasitavana i Mahamantranudhari.
 • Dwie nieskazitelności Usnisa Vilmala i Kirana Vilmala.
 • Istota Zależnego Powstawania.
 • Dharani Rigpa Phugron, Amitayus, Hayagriva, osiem postaci Guru Padmasambhava, Avalokiteshvara, Vajrapani, Shakyamuni Buddha.

Wszystkie te dharani umieszczone są w odpowiadających im miejscach na wysokości korony, gardła, serca, pępka i sekretnego miejsca, z dharani lotosu relikwiarza stupa. Dharani Jambhala i innych bóstw strażników są również umieszczone wewnątrz.

 

ZESPÓŁ STOJĄCY ZA BUDOWĄ RELIKWIARZA STUPA

Czcigodny Gen Ngawang jest architektem stojącym za budową Złotej Świątyni i Świątyni Zangdog Palri w Klasztorze Namdroling. Jego kompetencje w budowaniu stupa, posągów, mandala i innych świętych konstrukcji, były wysoko cenione przez Jego Świątobliwość Drubwang Pema Norbu Rinpoche. To on został wyznaczony do zaprojektowania relikwiarza stupa zgodnie ze wskazówkami Jamyang Khyentse Wangpo. 

Czcigodny Tulku Rigzin Pema, który jest szczególnie wyedukowany w przygotowaniu stupa, był odpowiedzialny za umieszczenie mantr i dharani wewnątrz relikwiarza stupa zgodnie ze wskazówkami po raz pierwszy skodyfikowanymi przez Acharya Nagarjuna.

Chogtrul Mugsang Kuchen Rinpoche był tym, który nadzorował cały projekt relikwiarza stupa. Poczynając od ofiarowania swojego wkładu na wczesnym etapie projektu stupa, pozyskiwania świętych relikwii i cennych przedmiotów dla konsekracji, do samego umieszczania świętych mantra i dharini w relikwiarzu stupa, pracował on niestrudzenie by upewnić się, by ten monumentalny projekt został ukończony z powodzeniem. W trakcie tego projektu, był on wspierany przez wyświęconą sangha Klasztoru Namdroling w ich hołdzie ku uczczeniu pamięci Jego Świątobliwości Drubwang Pema Norbu Rinpoche.