Życie w Odosobnieniu w Kotlinie Paro w Bhutanie

Paro Taktsang (Gniazdo Tygrysicy) jest świętym miejscem usytuowanym na zboczu górskiego klifu na północ od Paro w Bhutanie. Tam Guru Pamasambhava medytował nad cyklem Kagye ośmiu zbiorów przekazów Mahayoga,powierzonych jemu i ośmiu vidyadharas z Indii. To jest miejsce, gdzie Guru Pamasambhava pojawił się jako Dorje Drolo jadący na ciężarnej tygrysicy w gniewnej formie szalonej mądrości, wiążąc światowe duchy pod przysięgą by stały na straży klejnotu terma i służyły propagowaniu Buddhadharma. Podążając jego śladem, wielu wielkich mistrzów takich jak Milarepa, Padampa Sangye, Machik Lapdron i Thangtong Gyalpo również odbyli odosobnienie w tym miejscu. Później w 1692 roku został wybudowany klasztor w bezpośrednim sąsiedztwie jaskini Taktsang Senge Samdup, gdzie Guru Pamasambhava medytował i praktykował z uczniami, w tym z Yeshe Tsogyal przed opuszczeniem Tybetu na początku IX wieku.

Dzisiaj, poniżej w kotlinie Paro, znajduje się wiele domów odosobnienia. Dwa z nich zostały założone poprzez wsparcie od Instytutu Pathgate. Pierwszy z nich to Dom Odosobnienia Kunzang Yoedseling, którego pierwszy etap został formalnie otwarty 10 kwietnia 2011 roku. Kiedy zostanie całkowicie ukończony, będzie posiadał pięć osobnych domów odosobnienia usytuowanych wokół zabudowanego holu modlitewnego znajdującego się pośrodku. Miejsce to jest pod kierownictwem Dharma przyjaciela Lama Dondrup Dorje Rinpoche, Khenpo Jurme Kunzang Rinpoche (były Opat Centrum Palyul w Singapurze).

Drugi dom odosobnienia należy do innego Dharma przyjaciela Lama Dondrup Dorje Rinpoche, Khenpo Sangay Wangdi Rinpoche (były Rektor Uniwersytetu Ngagyur Nyingma w Klasztorze Namdroling). Ten dom odosobnienia został wybudowany na działce pozyskanej dzięki finansowaniu przez Instytut Pathgate, latem 2013 roku.  

Ze względu na oddaloną lokalizację i brak podstawowych udogodnień, zostało zapewnione dodatkowe finansowanie by zaspokoić niezbędne potrzeby, takie jak budowa drogi dojazdowej, ogrzewanie i inne urządzenia. Obecnie jest to w pełni funkcjonalny id do zamieszkania dom odosobnienia dla Khenpo Sangay Wangdi Rinpoche.

Khenpo Sangay Wangdi Rinpoche niedawno przekazał Lama Dondrup Dorje Rinpoche najnowsze zdjęcia jego miejsca, w tym jedno Lhundrup Dorji, Omsay (Mistrz Recytacji) z Klasztoru Namdroling, który ma niepełnosprawne obie nogi i jest zmuszony używać dwóch lasek. Jest on jednym z niewielu mnichów w Bhutanie, którzy wiedzą, jak odprawiać puja w tradycji Palyul. Aby ulżyć mu w trudnościach na jakie napotyka w przemieszczaniu się by odprawiać puja, został mu zapewniony samochód z automatyczną skrzynią biegów, poprzez wsparcie finansowe Instytutu Pathgate w 2013 roku.