Pochodzenie Tybetańskiego Buddyzmu

Klasztor Samye

Tybetański Buddyzm składający się z czterech rodów Nyingmapa, Kagyupa, Sakyapa i Gelukpa, sięga nieprzerwanym rodowodem przekazu i oświeconych mistrzów aż do czasów Budda Shakyamuni w 2500 lat temu, w VI wieku p.n.e.

Żyjący w XIX w. Mistrz Nyingma Jamgön Ju Mipham Gyatso (1846-1912), poczynił następującą obserwację na temat głównych szkół Tybetańskiego Buddyzmu:

“Te cztery szkoły są bodhisttva spadkobiercami zwycięskich Buddów i reprezentują znakomite przekazy: postrzeganie, które przekracza wszelkie fiksacje ekstremów są adeptami Nyingmapa, którzy opanowali ezoteryczną moc sekretnej mantry i stanowią siłę witalną nauczań, które zachowują ścisłe instrukcje tantra i sādhana; zdeterminowani w medytacji są adepci Kagyupa, którzy opanowali szczegóły realizacji i są rdzeniem nauczań, które promują oddanie dla rodowodu ich praktyk; staranni w wyjaśniających komentarzach, praktyki stadium generowania i stadium zrealizowania są adeptami Sakyapa, którzy są oczami nauczań, które spajają istotę sutrayana i mantrayana; nieskazitelnym postępowaniem monastycznym są adepci Gelukpa, którzy opanowali dyskurs o sutrach i stanowią ciało nauczań, które obejmuje kompletną ścieżkę uczenia się świętych tekstów. Wszystkie cztery szkoły pochodzą z tego samego źródła jak dzieci, które mają tych samych rodziców, ale narodziły się indywidualnie. Za którymkolwiek rodem podążasz, dbaj o odpowiedzenie zachowanie w swoich interakcjach z innymi ludźmi i dokładaj starań z oddaniem i czystym postrzeganiem by wyłonić cechy ucznia i spełnienie praktyki.„

 

- Fragment artykułu znajdującego się na stronie Pathgate pod tematem Brama do Tybetańskiego Buddyzmu. Kliknij tutaj, żeby przeczytać.