Spojrzenie Wstecz na Istotne Wydarzenia w 2020 roku

Fireworks display in Hong Kong to celebrate the arrival of 2020 Pathgate students from Greece and Australia meet up in Sydney.

Rok 2020 nadszedł jak zazwyczaj przy akompaniamencie fanfar potężnych pokazów fajerwerków w Porcie Sydney, 11 godzin wcześniej niż w Zjednoczonym Królestwie, a następnie 3 godziny później przy równie imponującym pokazie fajerwerków w Hongkongu podczas gdy odbywało się popołudniowe nauczanie Zimowego Odosobnienia Pathgate  ostatniego dnia 2019 roku. Po zakończeniu odosobnienia tydzień później, Lama Dondrup Dorje Rinpoche kontynuował swoje podróże na Daleki Wschód i do różnych krajów w Europie, podczas gdy niektórzy uczniowie odwiedzali się nawzajem lub odwiedzali miejsca, które chcieli zwiedzić.

Pathgate student from Romania paid a visit to Water-Moon Monastery in Baitou, Taipei Wall of window with the Heart Sutra etched out of glass at the Water-Moon Monastery

Wielu przyjaciół dharmicznych Lamy Dondrup Dorje Rinpoche wzięło udział w Nyingma Monlam Chenmo w Bodhgaya – 10 dniowy Wielki Festiwal Modlitwy, który przyciągnął 10 000 mnichów, mniszek i wiernych z całego świata. Inni przyjaciele dharmiczni przynieśli nauczanie do innych zakątków świata, jak Khenpo Nyima Dondrup i Khenpo Tsultrim Tentar w Nepalu.

Nyingma Monlam Chenmo in Bodhgaya Mahabodhi Temple in Bodhgaya
Khenpo Tsultrim Tentar with friend en-route to his home village in Nepal Khenpo Nyingma Dondrup z Loday Gonpo na szczycie Góry Yang Ri Khang w Nepalu

Pandemia Covid-19 stawała się głównym tematem wiadomości na całym świecie, niepokój zaczęły wzbudzać nasilające się surowe środki ostrożności, a zbędne podróże zostały zaprzestane, kiedy nowy rok wkroczył w miesiąc marzec. Oto krótki przegląd wybranych istotnych wydarzeń w 2020 roku, związanych ze społecznością Palyul – Klasztorem Namdroling w Indiach, Klasztorem Palyul Matką w Tybecie, Instytutem Pthgate i innymi Centrami Palyul na świecie.    

Staffs from the Tsepal Tobkyed Medical Clinic Temperature check at the monastery gate

Losar, Tybetański Nowy Rok jest ważnym świętem w tybetańskim kalendarzu z wieloma działalnościami dharma i uroczystościami. W Klasztorze Namdroling, zgodnie z obyczajem, Losar jest obchodzony w trakcie trzydniowego święta, po którym odbywa się cykl nauczań dharma prowadzonych przez Khenpo z Instytutu Ngagur Nyingma i rozpoczęcie Drubchen Puja ósmego dnia wraz z wystawieniem ogromnej 55 metrowej thangka obrazu Tsépakmé Buddha Długowieczności. Tego samego dnia, 3 marca, kiedy spodziewane jest przybycie dziesiątków tysięcy odwiedzających, Klasztor Namdroling wprowadził z pomocą Centrum Medycznego Tsepal Tobkyed, kontrolę temperatury ciała i dezynfekcję rąk dla wszystkich odwiedzających.   

Display of thangka painting of Tsépakmé Light offering on the day of Chotrul Duchen

15 marca, kiedy zagrożenie pandemią Covid-19 stało się znacząco poważne, Klasztor Namdroling poddał się samoizolacji zamykając się dla wszystkich odwiedzających. Wyświęconym i wszystkim uczniom Palyul na całym świecie zalecono by unikali praktyk grupowych a w zamian skupili się na praktykowaniu samemu.

Posted notice that Namdroling Monastery is closed to visitors Nuns reciting prayers outside their rooms maintaining safe distancing
John McCorry received a delivery of food from Pathgate

Kiedy wzrosła liczba krajów zamykających swoje granice, 24 marca Zjednoczone Królestwo również objął ogólnokrajowy lockdown. Będąc świadomym trudności jakie pandemia spowodowała dla wielu ludzi, Lama Dondrup Dorje Rinpoche polecił swoim mnichom i mniszkom by poczynili cotygodniowe dostawy żywności nie tylko dla The People’s Kitchen, która zapewnia gorące posiłki dla osób bezdomnych, ale również dla Newcastle West End Foodbank, który zapewnia racje żywnościowe dla wielu rodzin w trudnej sytuacji finansowej. W sumie ponad 26 000 racji żywnościowych zostało dostarczonych w pierwszej połowie 2020 roku.

Począwszy od kwietnia, Klasztor Namdroling zainicjował serię programów wsparcia lokalnej populacji indyjskiej cierpiącej z powodu zapaści ekonomicznej wywołanej pandemią Covid-19. 2 kwietnia, Tulku Gyang Khang Rinpoche w imieniu Fundacji Charytatywnej Penor Rinpoche przekazał milion indyjskich rupii dla funduszu Chief Ministe’s Relief Found, który zapewnia dostęp do służby zdrowia dla obywateli Dystryktu Mysuru. 17 kwietnia, Tulku Mugsang Kuchen Rinpoche w imieniu Fundacji Charytatywnej Penor Rinpoche wręczył czek na kwotę miliona indyjskich rupii PM CARES Fund (Fundusz Premiera Rządu dla Wsparcia i Pomocy Obywatelom w Sytucjach Kryzysowych), który został powołany w celu zwalczania i zapewnienia pomocy w zapobieganiu pandemii coronawirusa.     

Tulku Gyang Khang Rinpoche and Tulku Tsering Choedhar, Managing Trustee of Penor Rinpoche Charity Foundation present the cheque to Mysuru District (Mysore) in-charge Minister V. Somanna with MP Pratap Simha and SP C.B. Ryshyanth on his right. Tulku Mugsang Kuchen Rinpoche presents the cheque to Chief Minister B.S. Yediyurappa

2 maja racje żywnościowe zostały rozdystrybuowane do 800 rodzin indyjskich zamieszkujących w sąsiedztwie Klasztory Namdroling. Dwie Tybetańskie Osady w bliskiej okolicy również otrzymały 100 000 indyjskich rupii celem wsparcia ich programu żywieniowego dla potrzebujących.

Food-parcels that have been prepared for distribution Villagers of Kushalnagar waiting to receive food-parcels
Distribution of food to villagers of Kushalnagar Distribution of food to villagers of Kushalnagar

28 maja, Palyul Thupten Shedrub Choekhor Dargyeling, filia Klasztoru Namdroling w Bodhgaya w Bihar, dostarczyły racje żywnościowe do hindusów zamieszkujących w okolicy, zmagających się z trudnościami w związku z pandemią Civid-19.

Food-parcels that are ready for distribution inside the temple of Palyul Thupten Shedrub Choekhor Dargyeling, Bodhgaya, Bihar Convoy of food-parcels getting ready to go
Distribution of food to villagers in Bodhgaya Distribution of food to villagers in Bodhgaya

5 czerwca, który zbiegł się z dniem Saga Dawa Duchen – dniem upamiętniającym oświecenie Buddy Shakyamuni w Bodhgaya i rocznicę parinirvana Buddy w Kushinagar, 155 policjantów i strażników z Kushalnagar otrzymało od Tulku Tsering Choedhar, Powiernika Zarządzającego Fundacją Chrytatywną Penor Rinpoche, termos na wodę i szal dla każdego z nich, jako gest wdzięczności za ich poświecenie w chronieniu ludzi przed obecną pandemią.  

Tulku Tsering Choedhar, Managing Trustee of Penor Rinpoche Charity Foundation present shawl offering to a police officer Group photo of Tulku Tsering Choedhar with the Kushalnagar police and home guards

Wraz z nadchodzącym latem, wirtualne nauczanie i praktyka online stały się normą. Jednomiesięczne odosobnienie w Centrum Odosobnień Palyul w Stanie Nowy Jork w USA rozpoczęło się 10 lipca przy użyciu platform internetowych, przez które uczniowie łączyli się każdego dnia biorąc udział w praktyce na odległość. Odosobnienie prowadzone przez Khenpo Tenzin Norgay Rinpoche i wspierane przez małą grupę lamów w tym Lopon Pasang Gurung i Lopon Rapjee Wangchuk, zakończyło się pomyślnie 10 sierpnia.

Temple of the Palyul Retreat Centre, Up-State New York, USA Khenpo Tenzin Norgay at the Temple of Palyul Retreat Centre

Inne Buddyjskie nauczanie wkrótce stało się dostępne online, było to nauczanie dawane przez Khenchen Tsewang Gyatso Rinpoche. Lama Nurbu Samdup, który jest lamą rezydującym w Tybetańskiej Świątyni Buddyjskiej Palyul w Ohio przebywał w Klasztorze Namdroling w czasie lockdownu ale udało mu się powrócić do USA by wspierać Khenchen Tsewang Gyatso Rinpoche i prowadzić praktyki Puja, w których uczniowie mogą brać udział przy użyciu Zoom. Rok 2020 stał się rokiem, w którym uczniowie mogli brać udział w nauczaniu dharma nie będąc fizycznie obecnymi w miejscu nauczania.

Khenchen Tsewang Gyatso Rinpoche teaching at the Ngagyur Nyingma Institute Lama Nurbu Samdup at Namdroling Monastery
Monks with new face mask from Taiwan

2 Sierpnia, w pomyślnym dniu Buddha Amitabha, Chogtrul Gyangkhang Rinpoche, Kierownik Klasztoru Namdroling, który zorganizował dostawę wysokiej jakości masek z Taiwanu, wspaniałomyślnie zaoferował 1000 Indyjskich Rupii i trzy maseczki dla każdego mnicha i mniszki w Klasztorze Namdroling, każdemu mieszkańcowi Domu Rodziców Namdroling i wszystkim pracownikom Cliniki Medycznej Tsepal Tobkyed.

Dnia 7 listopada, będącego dniem Lhabab Drubchen, który upamiętnia zstąpienie Buddha Shakyamuni z Królestwa Boga IndraTrzydziestu Trzech Niebios na szczycie Góry Meru – po spędzeniu trzech miesięcy dając nauczanie swojej własnej matce Mayadevi by ją wyzwolić odwdzięczając się za jej dobroć, a także by przynieść korzyść dla największego zgromadzenia jakie kiedykolwiek miało miejsce, składającego się z nieskończonej liczby Buddów, Bhdhisattvów Mahasattvów, oraz bogów Sześciu Rzeczywistości w dziesięciu kierunkach, które zostało zapisane w pismach Buddy, Jego Świątobliwość Karma Kuchen Rinpoche intronizował 3 grupę Khenpo Klasztoru Palyul Namgyal Jangchub Cheling w Tybecie, jak również przewodził ceremonii otwarcia nowego Gompa (Sala Wykładowa) w Klasztorze Palyul Matce.

Palyul Namgyal Jangchub Choeling Monastery, Tibet His Holiness Karma Kuchen Rinpoche enthroned the 3rd batch of Khenpo of Palyul Namgyal Jangchub Choeling Monastery
All the newly enthroned Khenpo were presented with gift of Dharma Text and khata Nowo intronizowani Khenpo Klasztoru Palyul Namgyal Jangchub Choeling w Tibecie, zebrani do zdjęcia na schodach nowej Gompa

Wybuch pandemi w 2020 roku sprawił, że wiele krajów uznało za konieczne zawieszenie normalnego trybu życia obywateli, by powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Sklepy, szkoły i wszystkie przedsiębiorstwa nieprowadzące niezbędnej działalności zostały zamykane wielokrotnie w wyniku wielokrotnie podejmowanych środków zapobiegawczych w postaci narodowych lockdownów. Jako istoty społeczne, ludzie nie są przyzwyczajeni do pozbawienia możliwości kontaktów z przyjaciółmi i rodziną, z którymi dzieli ich mocne przywiązanie i u których zwyczajowo poszukują wsparcie, gdy napotykają na różne wyzywające uwarunkowania życia.

Będąc świadomym nagłej eskalacji kryzysu pandemicznego na początku lutego 2020, Lama Dondrup Dorje Rinpoche podjął decyzję o zawieszeniu wszystkich jego wyjazdów celem nauczania a jego ostatnie nauczanie maiło miejsce w jego centrum w Zjednoczonym Królestwie wieczorem w Losar. Jego poradą dla uczniów jest skupienie się na osobistej praktyce i śledzenie codziennych nauczań audio, które zostały im udostępniane od wielu lat. Kiedy narodowy lockdown stał się rzeczywistością w całym kraju, wiele Grup Uczniów Pathgate zorganizowało ich własną codzienną praktykę razem używając Zoom i innych platform internetowych. Lama Dondrup Dorje Rinpoche wykorzystał lockdown jako okazję do odbycia jego osobistego odosobnienia, idealny czas na praktykę Guru Yoga.   

Regular cleaning using high pressure water jet Making Sand Mandala before Lhabhab Drubchen
Reciting prayer while walking Monks of the junior school at their morning prayers

Wszyscy możemy się uczyć na przykładzie mnichów i mniszek w Klasztorze Namdroling, gdzie pomimo lockdownu, kontynuowali swoje życia oddania dla Buddów wykorzystując swój czas by podtrzymywać niezakłóconą ukierunkowaną egzystencje.

Spojrzenie wstecz na istotne wydarzenia w 2020 roku nie mogło by być pełne bez oddania właściwego hołdu dla Karma Hardy (1966 – 2020), który odszedł rankiem 28 Grudnia w Londynie z powodu Koronawirusa. Karma Hardy miał długą relacje współpracy z Lama Dondrup Dorje Rinpoche w Programie Partnerstwa Pathgate dla Trzeciego Świata, kiedy Karma był dyrektorem Tybetańskiej Fundacji – fundacja charytatywna zadedykowana poprawie warunków Tybetańczyków w Indiach, Mongolii i Tybecie, jak również wymianie kulturowej pomiędzy Tybetem i światem zachodnim.   

Karma Hardy on the left received Recognition Certificate for his long service from Phuntsog Wangyal, Chair of Tibet Foundation, November 2020 Students from the Tibetan SOS Children Village in Bir, India

Będąc synem szkockiego ojca i Tybetańskiej matki, Karma wychowywał się w tybetańskim obozie dla uchodźców w Indiach, edukację otrzymał w Centralnej Szkole dla Tybetańczyków w Mainpat i w Instytucie Karma Sri Nalanda Wyższych Studiów Buddyjskich w Klasztorze Rumtek, siedzibie Karmapów i Karma Kagyu w Sikkim. Przybył do Zjednoczonego Królestwa w 1994 roku, gdzie wkrótce rozpoczął pracę w Tybetańskiej Fundacji jako Asystent Biura a później służył jako Dyrektor Tybetańskiej Fundacji do odejścia na emeryturę w 2012 roku z powodów zdrowotnych.

Snow-storm blizzards in Sershul caused death to many yaks Aftermath of Yushu earthquake

W czasie swojej 18 letniej służby w Tybetańskiej Fundacji, Karma nadzorował zarządzanie programami charytatywnymi odbywając wiele wypraw do Indii, Mongolii i Tybetu. Kierował również zbieraniem funduszy i dowodził dostawami pomocy humanitarnej dla ofiar burzy śnieżnej w Sershul, trzęsienia ziemi w Yushu i trzęsienia ziemi w Sichuan.

Składamy nasze kondolencje i modlitwy dla jego żony Pema, córki Saldon i rodziny.