Kyabje Thubten Palzang Rinpoche Odszedł do Mahaparinirvana

His Holiness Penor Rinpoche at the Monlam Chenmo in Bodhgaya accompanied by Chogtrul Gyangkhang Rinpoche behind, Beru Khyentse Rinpoche on the left and Lama Dondrup Dorje Rinpoche on the right.

Pan wszystkich istot czasów degeneracji i władca wszystkich mandali, źródło zwyczajnych i nadzwyczajnych siddhis i guru bezkresnej dobroci Buddyjskiej tradycji, ogólnie a w szczególności dla tradycji Nyingma i Palyul. Jego Świątobliwość Tulku Thubten Palzang Rinpoche odszedł do mahaparinirvana 10 stycznia 2021 roku (27 dzień 11 miesiąca Tybetańskiego), wnikając uwidocznieniem jego oświeconego umysłu w Sferę Ostatecznej Rzeczywistości. Jest to niepowetowana strata dla generalnej tradycji Buddyjskiej a dla tradycji Nyingma i Palyul w szczególności. Wprawiło to wszystkich jego uczniów w żałobę.

Jest to właściwy czas na modlitwy z niezłomnym oddaniem. Zatem aby spełnić wszystkie szlachetne aspiracje Jego Świątobliwości i ku jego szybkiej reinkarnacji dla korzyści wszystkich istot czujących oraz aby oczyścić wszystkie nasze ograniczenia i złamania samaya; najwyżsi przewodniczący Klasztoru Namdroling, dwojga Chogtrul i trojga Khenchen polecili by odprawiać następujące puja i modlitwy przez całą sngha Klasztoru Namdroling do czasu gdy ceremonia mahaparanirvana zostanie zakończona:

  • Lamai Chodpa (Ofiara Guru) wraz z Praktyką Vajrasattva tradycji Minling.
  • Drimed Shak Gyud (Tantra Nieskazitelnej Spowiedzi)
  • Recytacja Mantry 100 Sylab.

Wszystkie filie centrów Palyul i wierni uczniowie na całej ziemi są proszeni by dołączyć do praktyki na miarę swoich możliwość jak opisano powyżej.

Kyabje Thubten Palzang Rinpoche

Postępując zgodnie ze wskazówkami danymi 13 stycznia 2021 roku (Dzień nowiu 11 miesiąca Tybetańskiego), przez Kyabje Sangye Tsering Rinpoche, reinkarnację Wszechwiedzącego Ngagi Wangpo, po tym jak Rinpoche przebudzi się z jego thukdam (stanu medytacji), jego kudung (bezcenne święte ciało) zostanie zabrane do Klasztoru Palyul i odprawione zostaną uroczystości modlitwy ofiarowania zgodnie z tradycją.  3 lutego 2021 roku (21 dnia 12 miesiąca tybetańskiego), zostanie przeprowadzona ceremonia kremacji oparta na jinseng (ogniowym rytuale czterech czynności).

Kyabje Thubten Palzang Rinpoche (Tulku Thubsang Rinpoche) urodził się w roku Szczura Ognia (1936). Został odnaleziony przez wielkiego Khenpo Ngawang Pelzang. To ten sam sławny Khenchen, który potwierdził rozpoznanie naszego późnego Świątobliwości, Drubwang Pema Norbu Rinpoche.

Tulku Thubsang Rinpocze był kolegą z młodszej klasy i drogim przyjacielem Jego Świątobliwości Drubwang Pema Norbu Rinpoche wraz z Dzongnang Rinpoche. Trzej młodzi tulku wspólnie uczyli się i praktykowali jak bracia pod bezpośrednim nadzorem Khenchen Ngaga i otrzymali nauczania i inicjacje od wielu spełnionych mistrzów. Jako młodzieniec, Tulku Thubsang Rinpoche był obecny, gdy Jego Świątobliść Penor Rinpoche ukończył Ngondrö. Opisał zogniskowany zapał i trudy fizyczne znoszone bez uskarżania się przez Jego Świątobliwość, który w ten sposób ukończył wszystkie recytacje i akumulacje.

Lama Dondrup Dorje Rinpoche with Kyabje Thubten Palzang Rinpoche in Singapore, 2005

Tulku Rinpoche spędził większość swojego życia w Palyul, Kham, we Wschodnim Tybecie, nadzorując przebudowę Klasztoru Palyul. Poprzez ogromne wysiłki, osobiste zagrożenie i błogosławieństwa wszystkich mistrzów rodowodu, Tulku Rinpoche udało się zebrać teksty, które o mało nie zostały zniszczone. Na przykład Nauczania Kama były rozsiane w osobistych zbiorach po całej tamtejszej okolicy i na całym świecie. Zgromadził je w Bibliotece Palyul i ponownie wyrzeźbił w drewnie na podstawie tych kopii. Zachował on również część z oryginalnych drewnianych matryc drukarskich tekstu Nam Chö. Oryginalna biblioteka sprzed 1959 roku, posiadała drewniane matryce 50 tomów. Dzięki ciężkiej pracy Tulku Rinpoche, wraz z nauczaniami Kama, obecnie biblioteka posiada matryce drukarskie ponad 110 tomów. Dzięki tym staraniom, Jego Świątobliwość Penor Rinpoche mógł uzyskać teksty niezbędne do przeprowadzenia cyklów odosobnień znanych jako Wyzwolenie w Twojej Dłoni, obecnie regularnie prowadzonych w Klasztorze Namdroling i w Centrum Odosobnień w USA.

Tulku Thubsang Rinpoche słynął z jego biegłości w szczegółowych instrukcjach wszystkich rytuałów takich jak Mudra (gesty dłoniom) i Cham (sekretny taniec lamy) i jak również z jego szerokiej znajomości skomplikowanych rytuałów Drupchen (rytuał modlitwy trwający dwadzieścia cztery godziny na dobę przez siedem dni) i Ceremonie Spełnienia, którą te nauczania zachowały.

Był ekspertem gry i w nauczaniu jak grać na prawie wszystkich sakralnych instrumentach. Wszystkie odosobnienia zakonne wewnątrz Klasztoru Palyul, w Kham, są również nadzorowane przez Tulku Rinpoche. Na nasze szczęście, Tulku Thubsang Rinpoche był w stanie powierzyć te nauczania setkom aspirantów, zapewniając dzięki temu, że będą pamiętane przez nadchodzące pokolenia. W ten sposób powierzając nauczania i inicjacje w oparciu o te teksty i o jego znajomość wszystkich rytuałów Palyul, Tulku Rinpoche spędził wiele lat opiekując się i troszcząc o cały rodowód Palyul.

Będąc wolnymi od skazy stronniczości, działania Tulku Thubsang Rinpoche były jak wielki ocean oświeconego postępowania dla dobra nauczań i wszystkich istot czujących. Jako uczniowie Palyul, znaliśmy go z jego dogłębnej pokory i oddania i wiary w Jego Świątobliwość Penor Rinpoche, tak głębokich i tak bezkresnych, że sprawiają, że w oczach pojawiają się łzy a serca drżą z wdzięczności bycia ich świadkiem. W regionie Palyul, służył jako zastępca Jego Świątobliwości Penor Rinpoche. Wraz z Jego świątobliwością, był głównym sprawcą uchronienia tych nauczań od zaginięcia.

Modlitwa Aspiracji Szybkiego Ponownego Narodzenia Tulku Thubten Pazang Rinpoche po tybetańsku z angielskim tłumaczeniem i fonetyką jest teraz dostępna dla wszystkich uczniów, którzy chcieliby dołączyć tą modlitwę o Szybkie Ponowne Odrodzenie jego Yangsi w ich codziennej praktyce.  

Zobacz Modlitwę (W Tybetańskim & Angielskim)