Wyrazy wdzięczności od ucznia stosującego nauczanie

Samten Senge

Samten Senge, jeden z uczniów Lamy Dondrup Dorje Rinpoche z Sydnej w Australii, w grudniu 2018 roku poinformował mailowo Lamę Dondrup Dorje Rinpoche o awansie otrzymanym w pracy i zostaniu laureatem nagrody: ‘Simply the Best’ („Po Prostu Najlepszy”) w trakcie ceremonii wręczania nagród Samorządu Nowej Południowej Wali. Zrobił to pragnąc wyrazić swoją ogromną wdzięczność dla Rinpoche, zdając sobie sprawę, że było to bezpośrednim rezultatem stosowania nauczania w praktyce oraz błogosławieństwa jego Guru.

Samten brał również udział w wywiadzie przeprowadzonym przez wydział medialny w jego departamencie, a jego sfilmowana wypowiedź była odtwarzana podczas imprezy firmowej wszystkim przełożonym oraz Sekretarzowi Stanu reprezentującemu Ministra. Jego przesłanie tak zainspirowało odbiorców, że zostało następnie zawarte w Przesłaniu Bożonarodzeniowym Sekretarza Stanu do wszystkich pracowników administracji. Takie wyróżnienie przez wyższe kierownictwo jest rzadko spotykane a pracownicy wszystkich sektorów administracji przekazali swoje gratulacje i wyrazy wsparcia. Samten wyjaśnił, że jedyne co zrobił to stosował instrukcje i nauczania oraz okazał wszystkim swoje wsparcie, tak jak zademonstrował to Lama Dondrup Dorje Rinpoche.

Samten's 'Simply The Best' award, 2018

Samten podsumował w swoim mailu: „takie wyróżnienie jest świadectwem dla dawanego przez Ciebie nauczania Rinpoche. Kiedykolwiek tylko stosuję Twoje nauczania, które są nierozłączne z nauczaniami Buddy, rezultaty są zadziwiające. Rinpoche dziękuję Ci za Twoje nauczania i wskazówki, poczułem, że otrzymałem niesamowite błogosławieństwo, kiedy pozwoliłeś mi zawierzyć i zaakceptowałeś mnie i moją żonę jako Twojego syna i córkę.

Dzięki Twoim nauczaniom i wskazówkom, mogę teraz spełnić obietnicę, którą dałem moim rodzicom, by uszanować i podtrzymać reputacje mojego ojca i nie okryć złą sławą lub zszargać nazwisko moich przodków. Rinpoche pragnę zadedykować to uznanie i zasługi dla wszystkich istot czujących i obyśmy z żoną posiadali zasługi by być Twoim synem i córką aż osiągniemy oświecenie.”

Epilog:

Samten Senge, posiada długą historię bólu pleców, który sięga lat 1975-1979, okresu znanego jako Pola Śmierci w Kambodży. Był on jedynym ocalałym członkiem jego rodziny i był zmuszony do pracy w obozie pracy w okrutnych warunkach i głodzie. Niedożywienie jakiego doświadczył miało wpływ na jego rozwój fizyczny jako młodzieniec. W 1983 roku został potrącony przez samochód, krótko po swoim przyjeździe do Australii, co spowodowało więcej komplikacji z jego plecami. W 1996 jego kręgosłup uległ kolejnym uciskom, kiedy podnosił ciężkie ładunki. Ale poważna sytuacja rozpoczęła się w 2007 roku, kiedy udał się do Kambodży dowiadując się, że jego siostra mogła nadal pozostać przy życiu. W swoich poszukiwaniach był zmuszony podróżować długie dystanse w trudnym terenie. Po powrocie ze swojej wyprawy w jego kręgosłupie pojawiło się zapalenie, co spowodowało nacisk na nerw będący przyczyną dolegliwych bólów i niedowładu nogi, które sprawiły, że nie był w stanie chodzić. Sytuacja na krótko się poprawiła, ale w 2008 roku miał miejsce nawrót podczas ćwiczenia wywierającego duży nacisk na plecy, po którym stracił czucie w obu nogach i dolnej części ciała. Wiedział, że jedyną osobą, która może mu pomóc jest Lama Dondrup Dorje Rinpoche, zadzwonił więc do Rinpoche natychmiast. Otrzymał instrukcje by położyć się nieruchomo na plecach i skoncentrować się na Rinpoche. Po 2 dniach Samten był w stanie powoli chodzić. Stan jego pleców zaczął się poprawiać i wrócił do dobrej kondycji aż do momentu, gdy popełnił pewne błędy pracując z dużym obciążeniem, co spowodowało nawrót bólów pleców w 2013, 2015, 2016 i 2018 roku. Ból stawał się tak dotkliwy za każdym razem, że aby się poruszać, był zmuszony się czołgać. Za każdym razem Rinpoche pomógł mu wyzdrowieć, tak by mógł się poruszać swobodnie i bez bólu.

Samten torma-making at the Pathgate Dharma Centre, England

Ze względu na powracający problem z plecami Samtena, jego lekarz w Australii zorganizował dla niego operację na kręgosłup. Został przyjęty do Liverpoolskiego Szpitala 27 lutego 2019 roku. Kiedy miano mu podać ogólne znieczulenie i rozpocząć operację, inny lekarz specjalista sprawdził jego medyczną historię i zalecił by nie przeprowadzać operacji. Powiedział, że operacja obejmuje przypalanie pewnych nerwów by powstrzymać ból, i że kiedy zabieg zostanie wykonany, to nie da się tego cofnąć. Po kilku pytaniach i odpowiedziach powiedział do Samtena: „rób nadal czymkolwiek jest to co robisz, ponieważ to działa”. Następnie dokonał konsultacji z głównym lekarzem specjalistą i zdecydowali by odwołać operację.

Pielęgniarki bardzo ucieszyły się sytuacją Samtena i nazwały to cudem. Samten jest przekonany, że ten cud jest bezpośrednim rezultatem błogosławieństwa Guru, za które jest dozgonnie wdzięczny i pełen podziwu cudownych mocy Trzech Klejnotów; ponieważ poprosił Rinpoche by o nim pamiętał w dniu operacji.