Dlaczego Szczerość jest tak Niezbędna w Rozwoju Ludzkiego Potencjału?

 

Szczere podejście jest szeroko dyskutowane mimo to nadal dalece nie rozumiane. Ignorant może go znać ale mogą oni nie być w stanie zastosować go w praktyce. Jest to w całości uzależnione od natury i zaangażowania jednostki. Człowiek szczery instruuje i poprawia ludzi zgodnie z tym co tkwi w innym człowieku albo w nim samym; służy swojemu ojcu tak jakby chciał, żeby jego syn służył jemu; służy swojemu przełożonemu tak jak chciałby, żeby jego podwładni służyli jemu; szanuje starszych tak jak chciałby żeby jego młodszy brat szanował jego; traktuje swojego przyjaciela tak jak chciałby, żeby przyjaciel traktował jego; praktykuje z szacunkiem jego zwykłe codzienne szlachetne działania i jest ostrożny w jego codziennym postępowaniu.

Jeśli istnieją jakieś braki w jego praktyce szlachetności, szczery człowiek zrobi wszystko co może by to poprawić. Jeśli istnieje jakaś przesada w jego działaniu, podejmie on działania by na to uważać, upewniając się, że jego słowa respektują jego działania, a jego działania respektują jego słowa. Rozumie on, że środki, użyte do osiągnięcia celu nigdy nie są ważniejsze od uwarunkowań niezbędnych dla szczerości, ponieważ szczere podejście zawsze skutecznie działa na serce i umysł bo jest to zgodne z Wiekuistym Prawem.

Stosując szczerość i konsekwentność, nawet zwykły człowiek może przemienić się w nadzwyczajnego człowieka, potrafiącego funkcjonować w świecie przyziemnego życia, mimo to będąc duchowo nietkniętym przez konflikty tego świata. Dla niego ścieżka duchowa jest starannym dążeniem do własnej perfekcji przez, które dzięki wysiłkowi szczerości i konsekwencji, wyzwala się on ze zniewolenia tego co inni uważają za nieszczęście i z zadowoleniem podąża za rozwojem Niebiańskiej Woli; dlatego jest on spokojny i niezatroskany.

To co się dzieje w niebie i na ziemi jest w rzeczywistości w jedności z ruchem umysłu. Środowisko zmienia umysł; umysł zmienia się wraz z rozwojem wypadków. Tam gdzie, jest szczerość iluzja zanika i prawdziwy stan umysłu zostaje ujawniony. To dlatego pozostawanie całkowicie obojętnym na sprawy i bycie zbytnio skoncentrowanym na rzeczach jest w obu przypadkach niewłaściwe. Jeśli ktoś dostrzega prawdę, która kryje się za wszystkimi rzeczami, wtedy taka osoba może wykroczyć poza jego subiektywne postrzeganie. Życiowe szczęścia i nieszczęścia: wszystko jest wytworem funkcji umysłu. Kiedy pożądanie uczuć, sławy i statusu pali się jasno, jest to nic innego niż ogień piekielny. Jeśli ktoś jest pogrążony w skąpstwie i zachłanności, to na pewno utonie on w morzu goryczy. Ale jeśli ktoś jest zdeterminowany by pozostać czystym, rozniecone płomienie stają się chłodną bryzą u brzegu jeziora. A jeśli ktoś jest szczery i zdeterminowany by zostać oświeconym, łudź dopłynie do drugiego brzegu. To dlatego szczerość jest tak wysoko ceniona przez mędrca.