Pierwszy Dierżawca Tronu Palyul Vidhyadhara Kunzang Sherab
(1636 - 1699)

Obraz Thangka Vidhyadhara Kunzang Sherab

Kunzang Sherab urodził się w prowincji Do-Kham w regionie Bubor jedenastego roku rabjung Ognistego Szczura (1636 r n.e.). Jako małe przejawiał wielką zdolność współczucia i nie spowodowałby krzywdy nawet najmniejszemu stworzeniu pod żadnym warunkiem. Jego powiązanie z Dharma jest tak mocne, że w młodym wieku mógł zapamiętać ogromną liczbę modlitw. Z entuzjastycznym zapałem, starannie przykładał się w swojej praktyce a robiąc to urzeczywistnił spełnienie instrukcji, które otrzymał i okazał oznaki osiągnięć w swojej praktyce.

Kiedy nowy klasztor został wybudowany przez Króla Lhachen Jampa Phuntsog i Trichen Sangye Tanpa, nazwali go Palyul Namgyal Chanchub Choling i zaprosili Kunzang Sherab by służył jako Przeor nowego Klasztoru Palyul. Wspierany przez swojego Guru, Terton Migyur Dorje, by wypełnił przepowiednię o nadejściu Palyul tradycji Guru Padmasambhava, Kunzang Sherab, w wieku trzydziestu lat, objął pozycję Przeora w Klasztorze Palyul w jedenastym roku rabjung Drewnianego Węża (1665 r n. e.). Przy użyciu umiejętnych sposobów i współczucia, prowadził wiele istot czujących ku osiągnięciu sukcesu w ich praktykach. Kilkoro nawet urzeczywistniło osiągnięcie tęczowego ciała.

Piątego dnia pierwszego miesiąca roku Ziemnego Królika (1699 r n.e.), Kunzang Sherab wniknął swoim ciałem w czystą rzeczywistość ostatecznej prawdy w wieku sześćdziesięciu czterech lat. Pomimo, że był to najzimniejszy miesiąc w roku, podczas jego przejścia, pogoda nagle stała się bardzo ciepła i wiosenna, zakiełkowała roślinność a pączki zakwitły przed swoją porą roku. Kiedy jego uczniowie i mnisi z klasztoru odprawiali modlitwy ofiarowania w jego imieniu, wielu z nich doświadczyło dłuższego okresu świadomości czystego światła. Podczas późniejszej uroczystości kremacji, chmury cudownych znaków i tęcze wypełniły niebo. Sarira (relikwie kości) po ukończeniu kremacji, wliczając w to czaszkę maiły wyrytą sylabę AH. Sarisa te razem z Longsal Terma Avalokiteshvara zostały umieszczone wewnątrz stupa wniesionego ku chwale Wielkiego Vidhyadhara