Drugi Dzierżawca Tronu Palyul Pedma Lhundrub Gyatso
(1660 – 1727)

Obraz Thangka Pedma Lhundrub Gyatso

Pedma Lhundrup Gyatso urodził się w prowincji Do Kham w miejscu znanym jako Seng-gang w jedenastym roku rabjung Żelaznego Szczura (1660 r.). Jego narodziny były przepowiedziane w Vajrakilaya Terma Terton Duddul Lingpa jako reinkarnacja Sogpo Lhapal, jeden z dwudziestu pięciu uczniów Guru Rinpoche.

W wieku ośmiu lat, Lhundrub Gyatso zaczął otrzymywać wszystkie inicjacje Nam Chö, przekazy i sekretne instrukcje od Vidyahara Migyur Dorje. W wieku szesnastu lat udał się do Klasztoru Palyul by otrzymać więcej przemożnych instrukcji o osobistym dostąpieniu, od jego wuja, Vidyadhara Kunzang Sherab. Zanim osiągnął dwadzieścia pięć lat, doszedł do bezpośredniego doświadczenia prawdziwej natury umysłu. Pod ciągłym nadzorem jego wuja Kunzang Sherab, który przekazał na niego ród Sekretnego Ustnego Przekazu, Lhundrub Gyatso rozwijał przekazywanie sutra i tantra w Klasztorze Palyul, po tym jak Kunzang Sherab wniknął swoim ciałem w czystą rzeczywistość ostatecznej prawdy w wieku sześćdziesięciu czterech lat. W wieku pięćdziesięciu czterech lat, stał się drugim Dzierżawcą Tronu Rodu Palyul. Pod jego strażą, propagacja Doktryny Buddy kwiknęła we wszystkich kierunkach.

W wieku sześćdziesięciu ośmiu lat, dziesiątego dnia Saga Dawa w roku Ognistej Owcy (1727 r.), Pema Lhundrub Gyatso wszedł w stan medytacyjnej równowagi, wtedy jego ciało wniknęło w sferę czystego światła gdy głośny grom rozbrzmiał i pasmo błyskawicy rozświetliła niebo. Podczas obrzędu jego kremacji, tęcze w kształcie cennych wazonów i drzew spełniających życzenia pojawiły się na niebie a w dymie można było wyraźnie dostrzec obrazy bóstw. Dużą liczb cennych sarira (relikwii kości) znaleziono w popiołach.