Czwarty Dzierżawca Tronu Palyul, Pierwszy Karma Kuchen Rinpoche, Karma Tashi
(1728 – 1791)

Obraz Thangka Pierwszego Karma Kuchen Rinpoche

Pierwszy Karma Kuchen narodził się jako Karma Tashi w dwunastym roku rabjung, Ziemnej Małpy (1728 r.) w mieście Ahchog w Do-Kham. Jego narodziny były przepowiedziane w wielu przepowiedniach. Został rozpoznany jako inkarnacja skondensowanej esencji wielu Wielkich Vidyadhara przyszłości. Karma Tashi sam przywołał z pamięci, że był objawieniem Migyur Dorje. Inne objawienia uznawały go za emanację ciała Kundrol Namgyal, emanację mowy Kathog Drimed Shing Kyong i emanację umysłu Duddul Dorje.

Stał się głównym uczniem Drubwang Pedma Norbu i otrzymał wszystkie przekazy i praktyki Mahamudra i Dzogchen od jego źródłowego guru. Został intronizowany przez Drubwang Pema Norbu jako czwarty Dzierżawca Tronu Rodu Palyul w obecności trzynastego Karmapa Duddul Dorje i dziesiątego Sharmpa Chodrup Gyatso. Z wielką wizją promowania Dharma do wyższego poziomu, propagował ścisłą doktrynę wśród swoich uczniów i ustanowił wiele obiektów do odosobnień na terenach klasztoru.

W tamtym czasie, Tsenltha Rabten, Król Gyarong prowadził wojnę z Chinami od czternastu lat, gdy Karma Tashi został zaproszony do Chin. Lama Bonpo, który służył jako guru dla Króla Rabten, zdecydował by użyć mocy czarnej magii by wywołać masywny grad kamieni z nieba na siły Chińskie. Ze współczucia dla bezpieczeństwa Chińskich żołnierzy, Karma Tashi zaoferował specjalne kordony ochronne żołnierzom by chroniły ich przed złym losem wojny. W rezultacie, żaden żołnierz, który miał na sobie kordon ochronny, nie ucierpiał i Tsenltha Rabten został pokonany. Było to druzgocące zwycięstwo dla Chin i Chińskiego Cesarza Chan Lung, w geście wdzięczności, ustanowił Karma Tashi Państwowym Guru Chin.   

Karma Tashi, znany również jako Chopal Zangpo, wniknął swoim umysłem w czystą rzeczywistość prawdy w wieku sześćdziesięciu trzech lat. Sarira (relikwie kości), jakie pozostawił, zostały zachowane wewnątrz stupy z brązu umieszczonej w świątyni Chang-dra-khang klasztoru Palyul.