Siódmy Dzierżawca Tronu Palyul Pedma Do-Ngag Tenzin Ngesang Chokyi Nangwa
(1830 – 1891)

Obraz Thangka Pedma Do-Ngag Tenzin Ngesang Chokyi Nangwa

Gyatrul Rinpoche narodził się w trakcie wielu nadzwyczajnych zjawisk w domostwie ministra Chińskiego Cesarza Gyalmo Tsawai-rong czternastego roku rabjung Żelaznego Tygrysa (1830 r.). Jego narodziny zostały przepowiedziane w objawieniu Terton Sangngag Lingpa. Odkąd był małym chłopcem okazywał oznaki czystej świadomości i okazywał umiejętności w Tse Lung (Qigong Subtelnej Energii) od wczesnego wieku, Karma Gyurmed nie miał problemu z rozpoznaniem go jako inkarnacje Kunzang Sherab. Potrafił również dać trafny opis Klasztoru Palyul z pamięci z jego poprzedniego życia. W wieku dziesięciu lat, otrzymał praktykę Nam Cho Ngondro od Lama Sangye Yeshe. Dwa lata później, przybył do Klasztoru Palyul i został odpowiednio intronizowany.

Młody Gyatrul Rinpoche otrzymał od Karma Gyurmed wszystkie przekazy kama i terma tradycji Palyul, po czym spędził trzy lata w praktyce Ratna Lingpa spełnienia umysłu trzech kaya. Po otrzymaniu swoich pełnych święceń (gelong), spędził dwa lata w centrum odosobnienia Palpung z Jamgon Lodro Thaye, od którego otrzymał wskazówki na temat Sanskrytu, poezji i literatury. Kontynuował otrzymywanie od Jamgon Lodro Thaye inne przemożne przekazy i inicjacje, takie jak Rinchen Ter Dzod, Dam Ngag Rinpoche Dzod i Dukhor Wangchen. Gyatrul Rinpoche również otrzymał od Jamyang Khentse Wangpo wszystkie przekazy Longchen Nyingtig, Gyud Lug Phurba, Yonten Dzod i dwie tradycje postrzegania i praktyki Bodhicitta – jedna to „Przemożne Postrzeganie” przekazana od Manjushri, a druga „Bezkresne Postępowanie” przekazana od Maitreya.

Zostało powiedziane, że Gyatrul Rinpoche opiekowało się wielu strażników dharma podczas jego praktyki. Poprzez swój niestrudzony wysiłek i wsparcie swojego Yidam, Gyatrul Rinpoche był w stanie przyswoić zrozumienie wielkiej liczby Buddyjskich Doktryn i często robił wrażenie jakby znał je bardzo dobrze z pamięci. Kontynuował okazywanie oznak autentycznego spełnienia i czystej świadomości w obu etapach Dzogpa Chenpo, generowania i ukończenia.  Gyatrul Rinpoche poświęcił całe swoje życie propagowaniu Doktryny Buddy. Dał śluby wyświęcenia tysiącom mnichów; wciąż na nowo dawał wiele cyklów przekazów i inicjacji niezliczonej liczbie uczniów; wydrukował wiele pism i sponsorował budowę nowych stupa i świątyń.

Dwudziestego drugiego dnia jego sześćdziesiątego drugiego roku życia (1891 r.), Gyatrul Rinpoche wszedł w najjaśniejszy stan medytacyjnej równowagi i przeszedł do czystej rzeczywistości. Jego ciało zostało umieszczone w nowo ukończonej dwupoziomowej stupa obok świątyni Vajrasattva.