Biografia Kyabje Thubten Palzang Rinpoche

Ołtarz ku czci J.Ś. Thubten Palzang Rinpoche

Kyabje Thubten Palzang Rinpoche (Tulku Thubsang Rinpoche) urodził się w roku Ognistego Szczura (1936) w rodowym dziedzictwie Drugiego Pema Norbu Rinpoche, w Hrabstwie Dege w Kham we Wschodnim Tybecie. W wieku trzech lat, został rozpoznany jako inkarnacja Konchog Tenpal Gyaltsen przez wielkiego Kathong Khenpo Ngawang Pelzang, który był również znany jako Khenpo Ngaga i Khenpo Ngakchung (1879-1941). Khenpo Ngaga był uczniem Nyoshul Lungtok Tenpal Nyima, inkarnacji Opata Shantarakshita, który otrzymał wszystkie przekazy Nyingtik od Patrul Rinpoche i osiągnął najwyższe spełnienie Dzogpa Chenpo, Wielka Doskonałość.

W wieku sześciu lat, Tulku Thubsang Rinpoche został zaproszony do pozostania w Klasztorze Palyul. Jako młodszy dharma brat Trzeciego Drubwang Pema Norbu Rinpoche i Dzongnang Rinpoche, uczyli się i praktykowali pod bezpośrednim nadzorem Khenchen Ngaga i otrzymali razem nauczania i inicjacje od wielu spełnionych mistrzów, takie jak Kagyed Do Wang Chenmo (Wielka Inicjacja Ośmiu Heruka) i Rinchen Ter Dzod(Bezceny Skarb Terma) od Drugiego Chogtrul Rinpoche; Namcho (Terma Dharma Przestrzeni), Nyingma Gyübum(Zbiór Tantra z Nyingmapa) i Gongdu Drubwang Chenmo (Inicjacja Wielkiego Spełnienia Kwintesencji Oświeconego Umysłu), od Czwartego Karma Kuchen Rinpoche; Dam Ngagyur Dzod (Skarbiec Niezbędnych Instrukcji), Do Wang Drangtsi Chu Gyun (Anu Yoga – Nieprzerwany Strumień  Nektaru) i Lama Kadu (Kwintesencja Mowy Lama) od Khenpo Legshed Jordan; Fu Do Drelwa (Komentarz Anu Yoga) od Khenpo Khyentse Lodro; i wszystkie inicjacje i przekazy Longchen Nyingthig od Lungtok Chogtrul Rinpoche.

Tulku Thubsang Rinpoche jako dziecko przejawiał nadzwyczajną pilność w nauce. Potrafił zapamiętać nauczanie w całości słysząc lub czytając je tylko raz. Jego nauczyciele wskazywali, że Tulku Thubsang Rinpoche musiał przez wiele żyć utrzymywać wielką aspirację by osiągnąć całkowite spełnienie, takie samo jak wielki Pandita Sakya Panchen.

W późnych latach 50, kiedy rozwój politycznego niepokoju w Tybecie stał się nieunikniony, J.Ś. Trzeci Drubwang Pema Norbu Rinpoche wraz z 300 mnichami udał się do Indii by zachować Palyul Nyingma ród Buddhadharma. Klasztor Palyul został pozostawiony pod opieką Tulku Thubsang Rinpoche. Wiele tybetańskich klasztorów, w tym Klasztor Palyul, zostało następnie zniszczonych a Tulku Thubsang Rinpoche został dwukrotnie uwięziony, za pierwszym razem na jeden miesiąc, za drugim razem na osiem miesięcy. Po uwolnieniu z więzienia, Tulku Thubsang Rinpoche stał się wędrowcem, wędrując z jednego miejsca do drugiego, utrzymywał swoją praktykę gdziekolwiek się zatrzymał na spoczynek wśród lasów i gór. Doświadczył wielu ekstremalnych trudności w latach głodu i rewolucji kulturowej w latach 60. Został zaciągnięty do ciężkiej pracy w na roli i doświadczył wiele ciężkich warunków. Jego główną praktyką w tamtym czasie był Tonglen (dawanie szczęścia innym w zamian za ich cierpienia). Mimo tego nie zachował żalu wobec swoich ciemiężycieli, ponieważ jego współczucie było niewyczerpane. W zamian jego wiara w Trzy Klejnoty stała się jeszcze silniejsza.

Kiedy rządowe obostrzenia stały się bardziej łagodne w latach 80, Tulku Thubsang Rinpoche w 1982 roku otrzymał pozwolenie by odbudować Klasztor Palyul. Ze wsparciem zarówno sponsorów jaki i rządu, Tulku Thubsang Rinpoche był w stanie odnowić Stupa terton Namcho Migyur Dorje i zaczął budowę nowego Pałacu Zangdok Palri (Świątynia Guru Padmasambhava).

W 1984 roku Tulku Thubsang Rinpoche udał się do Indii i pozostał w Klasztorze Namdroling przez rok i dwa miesiące. Następnie odwiedził Dilgo Khyentse Rinpoche i Chetral Sangye Dorje Rinpoche w Nepalu, przed swoim powrotem do Tybetu.

W 1986 roku, pod przewodnictwem Tulku Thubsang Rinpoche, który był doświadczonym Champon (Mistrz Tańca Vajra), została odprawiona uroczystość Tsa-Cham (Źródłowy Taniec Lama) po raz pierwszy, odkąd Klasztor Palyul Namgyal Jangchub Choling został odbudowany.

W 1987 roku, Tulku Thubsang Rinpoche odremontował budynek Shedra (Wyższa Szkoła Studiów Buddyjskich). Następnego roku, pracując razem z ponad trzydziestoma mnichami, budowa nowego Centrum Odosobnienia, z indywidualnymi pokojami dla uczestników, które mogło pomieścić czterdziestu mnichów przez trzy lata i trzy miesiące, została ukończone.

W 1994 roku, Shedra otrzymała status uniwersytetu i zmieniła nazwę na Instytut Wyższych Studiów Buddyjskich Ngagyur z dziewięcioletnim programem nauczania. Tulku Thubsang Rinpoche został pierwszym Dyrektorem Instytutu. Koszty budowy wielu nowych budynków dla Instytutu wraz z wszystkimi ubraniami, jedzeniem i zaspokojeniem podstawowych potrzeb uczniów, zostały pokryte przez J.Ś. Drubwang Pema Norbu Rinpoche. Dwieście uczniów zostało wpisanych w pierwszym roku.    

W 1998 roku, Tulku Thubsang Rinpoche założył szkołę stowarzyszoną z Instytutem by zapewnić darmową edukację zarówno dla dorosłych jak i dzieci, którzy potrzebują wsparcia.

Zdeterminowany by wskrzesić Buddhadharma w Tybecie, Tulku Thubsang Rinpoche rozpoczął w 1983 roku monumentalny projekt wytworzenia drewnianych matryc drukarskich dla pełnego cyklu tekstów Kama. Zajęło to dwadzieścia lat by wyryć 50 000 drewnianych matryc drukarskich, które składają się na ponad 110 tomów.

Po tym jak poświęcił swoje życie służbie całym sercem zachowaniu rodowodu Palyul Nyingma i przewodniczył intronizowaniu J.Ś. Karma Kuczen Rinpoche w 2000 roku i intronizowaniu J.Ś. Migyur Dechen Garwang Zilnon Dorji Rinpoche (reinkarnacja yangsi Penor Rinpoche) w 2014 roku, J.Ś. Tulku Thubsang Rinpoche przeszedł do mahaparinirvana 10 stycznia 2021 roku w jego resydencji w Chengdu w Chinach. Pozostał on przez trzy dni w thugdam (proces medytacyjny samadhi, wewnętrznego zaniknięcia pięciu elementów i świadomości z powrotem do Odwiecznego Światła). 

Jego kudung (święte ciało) zostało przeniesione do Klasztoru Palyul gdzie zostało przyjęte przez J.Ś. Kuchen Rinpoche, J.Ś. Yangsi Rinpoche i wyświęconą sangha. Kudung został umieszczony w relikwiarzu w głównej świątyni i puja Lamai Chodpa (Ofiarowanie Guru) i Praktyka Vajrasattva tradycji Minling były składane każdego dnia, przewodzone przez Kuchen Rinpoche, Yangsi Rinpoche, tulku, khenpo oraz mnichów i mniszki Klasztoru Palyul.

 

Kudung Jego Świątobliwości Thubten Palzang Rinpoche został skremowany 3 lutego 2021 roku w Klasztorze Palyul Namgyal Jangchub Choling. Puja w dniu kremacji były przewodzone przez J.Ś. Karma Kuchen Rinpoche i J.Ś. Migyur Dechen Garwang Zilnon Dorji Rinpoche; J.Ś. Namkhai Nyingpo Rinpoche z Yachen; J.Ś. Garwang Nyima Rinpoche z Dharthang; Tulku Jamyang Rinpoche z Kathog; Khang-Nang Tulku z Palyul. Zostało odprawionych pięć różnych puja jednocześnie w kierunku kudung, Vajrasattva od wschodu; Palchen Duepa od południa, Aksobhayaod zachodu; Oczyszczanie Niższych Rzeczywistości przez Pokojowe i Gniewne Bóstwa od zachodu; i Puja Ognia Najwyższej Siddhi po środku.

J.Ś. Drubwang Pema Norbu Rinpoche pewnego razu powiedział o J.Ś. Thubten Palzang Rinpoche, że spełnienia jakie obaj osiągnęli były jednym i tym samym bez żadnej różnicy. Żyjąca latarnia czystego postrzegania niesplamiona stronniczością, działalność Jego Świątobliwości Thubten Palzang Rinpoche były jak wielki ocean oświeconego współczucia dla dobra Buddhadharma i istot czujących, która będzie inspirować pokolenia wiernych przez nadchodzące lata.