Jak praktykować Buddhadharma

Buddha Statue

W Nauczaniu Audio "Jak praktykować Buddhadharma", Lama Dondrup Dorje Rinpoche przypomina nam nad czym powinniśmy się skoncentrować w nadchodzącym roku. Przypominając uczniom, że największym ze wszystkich czynów cnoty jest troska o naszych rodziców, Lama Dodnrup Dorje Rinpoche wyjaśnił, że kiedy mamy mocną motywację by troszczyć się o tych, którzy autentycznie troszczą się o nas, wtedy zarówno niebo i ziemia będą nas wspierać. Nie powinniśmy dawać naszym rodzicom powodów do zmartwień i powinniśmy dbać o nasze własne zdrowie tak abyśmy byli w stanie troszczyć się o nich.

Jeśli będziemy ignorować konsekwencje naszych czynów, to będziemy się zachowywać w sposób, który spowoduje nasze cierpienie w przyszłości, więc powinniśmy zachowywać się w sposób szczery i autentyczny, opierając się na zasadach pokory. Jedynym powodem, dla którego Budda przyszedł na świat, było pokazanie nam jak zostać wyzwolonym z powtarzających się uwarunkowań narodzin i śmierci; wyzwalając siebie samych i dokonując największego czynu będącego wyrazem szacunku dla rodziców, którym jest wyzwolenie naszych rodziców z uwarunkowania narodzin i śmierci. Aby tego dokonać, stosujemy wskazówki Buddy, które nie stanowią procesu pojęciowego, ale praktykę, która posiada jasne wytyczne.

Aby korzystać z nauczań i z obecności Lamy, nasza motywacja jest kluczowa; jeśli jesteś szczery, twój umysł doznaje spokoju. W szczerym umyśle nie ma zbędnych działań. Mając zbędne myśli w swoim umyśle biorąc udział w nauczaniu, będziesz słyszał tylko niewielką część nauczania. Pozostała część, o której będziesz przekonany, że usłyszałeś będzie wytworem twojej własnej interpretacji zgodnej z twoimi przekonaniami. Jedynie przy użyciu wyciszonego i szczerego umysłu będziesz w stanie usłyszeć nauczanie w pełnej całości, nie będąc rozproszony przez zbędne działania zajętego umysłu, który będzie jedynie doprowadzał do powstawania pojęciowych opinii i powiązanych tym emocji.

Dlaczego takim ważnym jest posiadanie umysłu wolnego od zbędnych myśli? Ponieważ jak tylko pojawi się zbędna myśl w Twoim umyśle następną rzeczą będzie ciekawość, a kiedy pojawi się ciekawość to twoja uwaga zostanie odwrócona. Jedyną Ciekawość jaką powinieneś posiadać w swoim umyśle to jak stać się lepszym i co wynika z nauczania Buddy.

We wszystkich praktykach nauczania Buddy, nie chodzi o poszukiwanie czegokolwiek na zewnątrz, chodzi o odkrywanie twojej prawdziwej natury. Nie polega to na przekonywaniu ludzi do tego co robisz, to polega na samej praktyce.

Odtwórz Nagranie (40 min)

Aby zapisać to nauczanie, kliknij prawym przyciskiem no powyższy link i wybierz "Zapisz link jako"