Doskonałe Postępowanie Bodhisattva

Lama Dondrup Dorje Rinpoche nauczając w Centrum Medytacyjnym Tybetańskiego Buddyzmu Palyul w Anglii

Gyelsay Togmay Sangpo (1295-1369), autor klasycznego tekstu Mahayana, „37 Praktyk Bodhistattvów”, urodził się w południowo-zachodnim Tybecie w Sakya. Po trudnym dzieciństwie, otrzymał wyświecenia nowicjatu mnicha w wieku 14 lat, w czasie jego przysposobienia klasztornego stał się znany jako Togmay Sangpo, po tym jak ujawnił oznaki zrozumienia nauczań wielkiego mistrza Asangha, dlatego nadano mu imię „Drugi Asangha” (po tybetańsku: Togmay).

W ciągu sześciu dni w maju tego roku, Czcigodny Lama Dondrup Dorje Rinpoche wyłożył rozwinięty komentarz o „37 praktykach Bodhisattvów” dla grupy uczniów w Centrum Medytacyjnym Tybetańskiego Buddyzmu Palyul w Newcastle upon Tyne w Anglii. Nauczanie Lama Dondrup Dorje Rinpoche zainspirowało uczniów opisem życia Togmay Sangpo; dając wiele przykładów jak Togmay Sangpo przekształcił to co inni ludzie postrzegali jako cierpienie w źródło radości i szczęścia.  

Dla Togmay Sangpo trudy i cierpienia były sposobem oczyszczenia negatywności i braku jasności, a także źródłem rozwijania większego współczucia dla innych istot czujących. Mówi się, że łagodne usposobienie Togmay Sangpo było tak głębokie a jego współczucie tak wszechobejmujące, że miało to wpływ nawet na jego kota, do tego stopnia, że kot ten stracił zainteresowanie łapaniem mysz i stał się wegetarianinem.

W tym Nauczaniu Audio, Czcigodny Lama Dondrup Dorje daje również przykłady innych wielkich Bodhisattwów i wyjaśnia, że ucząc się akceptować zarówno trudne jak i sprzyjające okoliczności z pokorą i pogodą ducha, my również możemy podążać ich śladami i zmienić nasze ciała w żyjący pomnik radości.

Odtwórz Nagranie (28 min)

Aby zapisać to nauczanie, kliknij prawym przyciskiem no powyższy link i wybierz "Zapisz jako"