Przegląd Istotnych Wydarzeń w 2022 roku

Ostatniego dnia roku 2022, sangha Palyul z całego świata obchodziła 11 urodziny Jego Świątobliwości Drubwang Pema Norbu Rinpoche Yangsi Mingyur Dechen Garwang Zilnon Dorji Rinpoche.

Miesiąc wcześniej w listopadzie 2022 roku, reinkarnacja Taklung Tsetrul Rinpoche , czteroletni Nawang Tashi Rapten, został intronizowany w Klasztorze Dorji Drak w Shimla przez głównego opata Namkhai Nyingpo Rinpoche .

Taklung Tsetrul Rinpoche , przywódca duchowy Nyingmapa (2012-2015), odszedł do parinirvana 23 grudnia 2015 roku w Bodh Gaya w wieku 89 lat..

Jego święte ciało zostało zachowane Klasztorze Dorji Drak, który założył w 1984 roku, przez 10 miesięcy zanim został skremowany.

Mistrz nieogarnionych jak ocean skarbów Dharma Ngagyur Nyingma , Kyabje Dodrubchen Jigme Thupten Thrinle Palzangpo (1927-2022), czwarty Dodrubchen Rinpoche okazał osiągnięcie Mahaparinirvana i wniknął jego umysłem w sferę ostatecznej rzeczywistości wieczorem 25 stycznia 2022 roku w wieku 95 lat w Sikkim w północnych Indiach. Jako czwarta inkarnacja Dodrupchen Jigme Trinle Ozer, serdeczny syn Jigme Lingpa który ujawnił cykl Longchen NyingtikDodrupchen Rinpoche był głównym dzierżącym linię rodu Longchen Nyingtik.

Dwadzieścia dni później,Dudjom Sangye Pema Shepa Rinpoche (1990-2022) , reinkarnacja Kyabje Dudjom Jikdral Yeshe Dorje Rinpoche odszedł do parinirvana w wieku 32 lat, 15 lutego 2022 roku. Był on głównym dzierżącym linię rodu Dudjom Tersar

Jìngkong Fashi (1927-2022), znany z jego nauczań Buddyzmu Czystej Krainy i znany z jego pracy na rzecz harmonii międzywyznaniowej na całym świecie, odszedł do parinirvana w wieku 95 lat w Taiwanie. Wiele skrystalizowanych kwiatów sarira zostało znalezionych po jego kremacji, co stanowi wyraźne wykazanie nadzwyczajnego spełnienia jego życia. Jìngkong Fashi był założycielem Fundacji Edukacyjnej Buddha, który został założony w 1982 roku w celu publikacji i darmowej dystrybucji książek Dharma w różnych językach, z których Tybetańskie Teksty były darowane dla Klasztoru Namdroling przez lata.

W trakcie 2022 roku, 14 nowych nauczań Dharma przez Lama Dondrup Dorje Rinpoche zostało opublikowanych online przestrzegając nieprzerwaną obecność Buddhadharma w zdegenerowanych czasach, gdy ułuda i pycha obfitują. Materiał źródłowy tych nauczań obejmował zarówno ustny przekaz (kama) tradycji Sutrayana (dö tekpa), jak i przekaz ukrytego skarbu (terma), tradycji Vajrayana (dorje tekpa), który został zachowany i przekazany przez mistrzów vajra (dorje löpon), takich jak Padmasambhava, Longchenpa i Jigme Lingpa, w nieprzerwanej linii od przedwiecznego Buddha Samantabhadra (Kuntuzangpo) do obecnych czasów.

Nauczania audio z kolekcji archiwum nauczań Dharma Lama Dondrup Dorje Rinpoche były udostępniane codziennie uczniom Pathgate na całym świecie. Zawierały one szeroki zakres wykładów Dharma, które obejmowały zarówno klasyki Mahayana jak i Dzogchen, takie jak Trzydzieści Siedem Praktyk Bhodhisattva przez Gyalsé Ngulchu Tokmé, Przewodnik do Sposobu Życia Bodhisattva przez Shantideva i Średniej Długości Komentarz do Wstępnych Praktyk „Buddha w Dłoni Twojej Ręki” przez Kunzang Sherab.

O poranku 3 marca 2022 roiku, pierwszego dnia Tybetańskiego Nowego Roku, Klasztor Namdroling w Indiach ponownie otworzył swoją bramę dla wszystkich wiernych i odwiedzających, po zamknięciu dla wizytujących od 15 marca 2020 roku w związku z pandemią covid.

Przekaz Ngondro dawany przez Chogtrul Gyangkhang Rinpoche Świeccy wierni wykonujący ofiarowanie mandala w trakcie odosobnienia  

Coroczne jednomiesięczne odosobnienie tradycji Namcho zwane „Wyzwolenie w Dłoni Twojej Ręki“ zarówno dla wyświęconych jak i świeckich osób zostało rozpoczęte w Klasztorze Namdroling 18 dnia miesiąca księżycowego (21 marca 2022 r.) wraz z Ngondro (Wstępna Praktyka) wyłożoną przez Chogtrul Gyangkhang Rinpoche, i Tsalung (Praktyka Kanałów i Wiatrów) i Dzongchen (Wielka Doskonałość), wyłożoną przez Khenchen Tsewang Gyatso Rinpoche.

10 maja 2022 roku, Kierownik Klasztoru Namdroling Chogtrul Gyang Khang Rinpoche odwiedził Centrum Odosobnienia Palyul, Samtel Osel Ling w Pharping, w Nepalu, które zostało założone przez Khenchen Namdrol Tsering Rinpoche, i ofiarował błogosławieństwo dla bezcennej Relikwiarzowej-Stupa Jego Świątobliwości Drubwang Pema Norbu Rinpoche.

Następnego dnia, Gyang Khang Rinpoche i Khenchen Namdrol Tsering Rinpoche wraz z Khenpo, Lonpon, mnichami i mniszkami z Klasztoru Namdroling zainaugurowali nowe Centrum Dharma, zlokalizowane w pobliżu Boudhanath stupa w Kathmandu, ufundowanej przez Nepalskie Buddyjskie Stowarzyszenie Mniszek Lotosu. Program został zorganizowany przez mniszki absolwentki Klasztoru dla Mniszek Namdroling.

Centrum Odosobnienia Palyul w USA, które zostało założone przez Jego Świątobliwość Pema Norbu Rinpoche, w McDonough, w stanie Nowy Jork, minęło 25 lat istnienia. Obchody srebrnego jubileuszu odbyły się podczas jednomiesięcznego letniego odosobnienia 7 sierpnia 2022 roku, podczas którego korona i święte sariras ciała (kundung ringsel) – skrystalizowane relikwie – Jego Światobliwości zostały umieszczone na jego tronie, aby jego uczniowie i wierni mogli oddać mu cześć.

Aby upamiętnić tą pomyślną okazję, wazony ze skarbami (yang bhum), które są błogosławione mocą magnetyzowania szczęścia, promowania żywotności i przywracania równowagi elementów zostały specjalnie przygotowane i udostępnione wiernym by mogli wziąć je do domu.

Komitet Redakcyjny Rigzod Ngagyur Instytutu Ngagyur Nyingma opublikował historię Klasztoru Namdroling zatytułowaną Kompletna Historia Klasztoru Namdroling. Trzytomowe wydanie prezentuje zarys klasztoru, opisując zewnętrzne budowle jak również wewnętrzne relikwie. Dodatkowo, dwa tomy Ustnej Historii Klasztoru Namdroling,opracowane na podstawie narracji Khenchen Pema Sherab, Khenchen Namdrol Tsering, Khenchen Tsewang Gyatso i innych wysokich rangą nauczycieli związanych z klasztorem, zostały wydane w tym samym czasie przez Khenchen Pema Sherab, 18 sierpnia 2022.

Budowa Mani Dungkhor na zewnątrzdużego koła modlitewnego, które zostało konsekrowane Mani mantrą Chenrezig, dla mieszkańców wioski Tsak Gaun w Nepalu, została ostatecznie ukończona w 2022.

Drugie koło modlitewne sąsiedniej wioski jest planowane a w 2023 roku zostanie wszczęta jego budowa. Oba koła modlitewne są w pełni ufundowane przez Program Partnerski Pathgate.

Ukończenie budowy nowego dwupiętrowego centrum Dharma w Thirmshing w Butanie, ufundowane przez Program Partnerski Pathgate, jest zaplanowane w 2023 roku.

Podłoga z płaskiego kamienia dostosowana do przedstawienia tańca maski została już położona w końcu 2022 roku, do wykonania pozostały drobne prace budowlane i wykończenie wnętrza, jak instalacje elektryczna, wodno-kanalizacyjna i bielenie. Kiedy budynek będzie gotowy, zostanie zarejestrowany przez Bhutańską Organizacje Religijną.

Od wybuchu wojny w Ukrainie 24 lutego 2022 r., blisko 8 milionów ukraińskich uchodźców uciekło do innych krajów w Europie. Uczniowie Pathgate aktywnie pomagali ukraińskim uchodźcom w Polsce, Rumuni i Grecji, oferując wsparcie materialne, zakwaterowanie i pracując dobroczynnie.

Program Partnerski Pathgate stał się głównym sponsorem żywności i odzieży dla ponad 500 ukraińskich rodzin usiłujących przetrwać w Atenach. Dostarczamy żywność i inne niezbędne zaopatrzenie trzy razy każdego tygodnia od kwietnia 2022 r. Dzięki wsparciu uczniów Pathgate na całym świecie, będziemy kontynuować nasze najlepsze starania dla przedsięwzięcia wspierania ukraińskich uchodźców w potrzebie w 2023 r.

Program Partnerski Pathgate funduje cotygodniową dostawę żywności dla West End Foodbank i People’s Kitchen w mieście Newcastle upon Tyne od wielu lat.

W 2022 roku, West End Foodbank rozdało ponad 2000 racji żywnościowych każdego miesiąca, podczas gdy Pople’s Kitchen kontynuuje zapewnianie codziennych gorących posiłków zarówno dla ludzi bezdomnych jak i rodzin mających trudności w utrzymaniu się w wyniku finansowych trudności.

W ciągu 2022 roku, Program Partnerski Pathgate wspierało szeroki zakres projektów obejmujących budowę Centrum Dharma w Butanie, budowę posągu i koła modlitewnego w Nepalu, medyczne wsparcie dla Afryki, pomoc ukraińskim uchodźcom w Europie, edukację dla dzieci w Nepalu, Indiach i Mongolii i cotygodniowe wsparcie dla jadłodajni dla ubogich i banku żywności w Newcastle. Wszystko to stało się możliwe dzięki szczodremu wsparciu uczniów i przyjaciół Instytutu Pathgate na całym świecie. Wysiłek każdego kto wspiera Program Partnerski Pathgate jest wielce doceniany.