Uroczystość Wielkiego Otwarcia Centrum Dharma Palyul w Nowym Jorku oczami Thubten Loday Gonpo


The new Nyingma Palyul Dharma Center in the Queens district of New York

Centrum Dharma Nyigma Palyul w dzielnicy Nowego Jorku Flushing zostało założone w 2005 roku przez Khenchen Tsewang Gyatso Rinpoche i Khenpo Tenzin Norgay Rinpoche. Z powodu jego stosunkowo małych rozmiarów, uznano za niezbędne znalezienie większego obiektu, który jest lepiej przystosowany do potrzeb sangha z Nowego Yorku. Odpowiednia nieruchomość została znaleziona w dzielnicy Queens blisko Lotniska LaGuardia. Następnie przez ponad dekadę podejmowane były działania związane ze zbieraniem funduszy na zapewnienie niezbędnych środków w celu pozyskania tej nieruchomości. Gdy uzbierana suma nadal nie była wystarczająca na pokrycie ceny zakupu i kosztów renowacji, Khenpo Tenzin Norgay Rinpoche, rezydujący Khenpo w Centrum Odosobnienia Palyul Stanie Nowy Jork, zwrócił się z apelem do Lama Dondrup Dorje Rinpoche w sierpniu 2017 roku, ubiegając się o jego wsparcie w tym projekcie. W odpowiedzi na to, Lama Dondrup Dorje Rinpoche zgodził się zaoferować całe finansowanie na umożliwienie zakupu i remontu budynku, aby spełnić pragnienie Jego Świątobliwości Penor Rinpoche założenia większego Centrum Dharma Palyul w mieście Nowy York.    

Khenpo Pema Tsering (left) with Lama Dondrup Dorje Rinpoche and Khenpo Tenzin Norgay (right)'

6 grudnia 2019 roku, odbyła się Ceremonia Wielkiego Otwarcia nowego Centrum Dharma Nyingma Palyul prowadzona przez Chogtrul Gyangkhang Rinpoche. Miałem to szczęście by razem z innym uczniem towarzyszyć Lama Dondrup Dorje Rinpoche we wzięciu udziału w tym wydarzeniu.

Po naszym przybyciu, zadanie opiekowania się Lama Dondrup Dorje Rinpoche podczas pobytu w Nowym Jorku zostało przypisane Lama Passang, który służył jako Przewodzący Recytator podczas podróży zagranicznych późnego Jego Świątobliwości Penor Rinpoche.

Lopon Rabjee Wangchuk with Lama Dondrup Dorje Rinpoche'

Gdy przybyliśmy na ceremonię do nowego Centrum Palyul, Lama Dondrup Dorje Rinpoche został powitany z wielkim entuzjazmem przez Khenpo Tenzin Norgay i innych byłych obsługujących późnego Jego Świątobliwość Penor Rinpoche. Khenpo Pema Tsering, który należał do małej grupy mnichów wysłanych przez Chogtrul Mugsang Kuchen Rinpoche do Lama Dondrup Dorje Rinpoche na instruktarz Kung Fu w Klasztorze Namdroling w 2001 roku, a teraz rezydujący Khenpo w Kunzang Palyul Choling (KPC), przekazał wiadomość z pozdrowieniem dla Lama Dondrup Dorje Rinopoche od J.E. Jetsunma Ahkon Lhomo, Duchowego Kierownika KPC, by zaprosić go na wizytę w KPC w Maryland. Wyraził on również osobistą wdzięczność za wsparcie jakie otrzymał w przeszłości, zarówno on sam jak i Kunzang Palyul Choling.

Chogtrul Gyangkhang Rinpoche arriving for the opening of the new Palyul Center
Lama Dondrup Dorje Rinpoche offers khata to Chogtrul Gyangkhang Rinpoche

 

Prayer offering and ribbon cutting ceremony'
Opening Prayers inside the new Palyul Center

Po przybyciu Chogtrul Gyangkhang Rinpoche bardzo się ucieszył na widok Lama Dondrup Dorje Rinpoche, który był jednym z pierwszych, którzy zaoferowali mu khata. Po zakończeniu trwającej dwie godziny Ceremonii Wielkiego Otwarcia, Lama Dondrup Dorje Rinpoche został zaproszony by wziąć udział w prywatnym obiedzie wydanym na cześć Chogtrul Gyangkhang Rinpoche. Jako jeden z mnichów Lama Dondrup Dorje Rinpoche miałem ten zaszczyt by móc w nim uczestniczyć.

Lama Nurbu Samdup with Lama Dondrup Dorje Rinpoche

W drodze do restauracji jechałem w samochodzie z Lama Norbu Samdup, który jest jednym z byłych obsługujących Jego Świątobliwość. Wyraził swoją radość z obecności Lama Dondrup Dorje Rinpoche tutaj w Nowym Jorku i powiedział, że mam ogromne szczęście mając go za nauczyciela. Powiedział również, że Lama Dondrup Dorje Rinpoche był niezmiernie dobry wspierając go, gdy był na trzyletnim odosobnieniu w klasztorze. Nie słyszymy często od Lama Dondrup Dorje Rinpoche o wsparciu jakie daje innym ale często powtarzającym się tematem było to, że wielu ludzi, których spotkałem w czasie tej podróży, zwróciło się do niego by wyrazić swoją wdzięczność za jego dobroć i wsparcie.

Private lunch given in honour of Chogtrul Gyangkhang Rinpoche
Lama Dondrup Dorje Rinpoche with Chogtrul Gyangkhang Rinpoche at the meal

Widok Lama Dondrup Dorje Rinpoche z innymi wyższymi rangą osobistościami Palyul i pozostałymi byłymi obsługującymi Jego Świątobliwość Penor Rinpoche przypomina spotkanie bliskiej rodziny, wszyscy czują się swobodnie ze sobą, jednocześnie każdy zna swoje miejsce. Wszyscy oni robią co mogą w ramach tego co powinni robić, mając na myśli jeden cel, propagowanie działań pełnych współczucia Jego Świątobliwości Penor Rinpoche.

Chogtrul Gyangkhang Rinpoche giving Rigdzin Dupa empowerment
Khenpo Tenzin Norgay Rinpoche and Lama Dondrup Dorje Rinpoche assisting to give the empowerment

Następnego dnia po południu, zostaliśmy zabrani do dużego miejsca, gdzie odbywało się Inicjacja Rigdzin Dupa. Khenpo Tenzin Norgay Rinpoche i Lama Dondrup Dorje Rinpoche otrzymali inicjację bezpośrednio od Chogtrul Gyangkhang Rinpoche, a następnie asystowali w nadawaniu inicjacji wszystkim z setek wiernych biorących udział w wydarzeniu. 

Lama Dondrup Dorje Rinpoche receiving the gift of a One Hundred Deity Torma from Chogtrul Gyangkhang Rinpoche
Chogtrul Gyangkhang Rinpoche, Khenpo Tenzin Norgay Rinpoche, Lama Dondrup Dorje Rinpoche and Lopon Rabjee Wangchuk watching the evening performance

Tego wieczoru, odbyło się Przyjęcie Wielkiego Otwarcia w trakcie, którego odbywały się tradycyjne tańce, śpiewy i przedstawienia kulturowe wykonywane przez lokalne grupy Tybetańczyków, Bhutańczyków i Nepalczyków. W trakcie tego wieczoru Lama Dondrup Dorie Rinpoche został zaproszony na scenę by otrzymać prezent w postaci Torma Stu Bóstw od Chogtrul Gyangkhang Rinpoche.

Lama Dondrup Dorje Rinpoche offering a khata on behalf of all the senior members of the sangha

Wykonanie pieśni “Mój Guru Drubwang Pema Norbu”, zaoferowane przez wykonawcę, tak wzruszyło serca wszystkich obecnych, że w trakcie jej trwania wielu ludzi podeszło do sceny by oferować mu khata. Pod koniec pieśni Lama Dondrup Dorje Rinpoche również podszedł do sceny i zaoferował śpiewającemu khata w imieniu wszystkich wyższych rangą członków sangha. Kiedy to się stało Chogtrul Gyangkhang Rinpoche, Khenpo Tenzin Norgay i inni lama okazali radość i zadowolenie.

Lama Pasang with Lama Dondrup Dorje Rinpoche in the Upstate New York Retreat Center shrineroom

Zauważyłem jakim wspaniałym wsparciem dla tej społeczności jest nowe Centrum Palyul w Nowym Jorku. Dzięki hojnemu wsparciu Lama Dondrup Dorje Rinpoche przyniosło ono korzyści wielu ludziom. Często nie słyszymy o wsparciu jakie Lama Dondrup Dorje Rinpoche daje innym. Kiedy został o to zapytany, w prosty sposób odparł, że robienie tego co jest właściwe w odpowiednim momencie jest wystarczające. Nie ma potrzeby, żeby o tym opowiadać.

 

 

Outside the Upstate New York Retreat Center

Następnego ranka Lam Pasang zorganizował dla nas wycieczkę do Centrum Odosobnienia Palyul w Stanie Nowy York, które zostało założone przez Jego Świątobliwość Penor Rinpoche w 1998 roku na posesji zlokalizowanej niedaleko miasta McDonough, na północ od góry Catskill w Stanie Nowy Jork. Centrum odosobnienia rozpościera się na powierzchni ponad 200 hektarów i stanowi ośrodek, w którym odbywają się coroczne Letnie Odosobnienia Palyul. 

Zwiedziliśmy świątynię, a także dano nam możliwość by oddać cześć domowi Jego Świątobliwości Penor Rinpoche, w którym znajduje się Stupa, która została konsekrowana Relikwiami Jego Świątobliwości.

Stupa inside His Holiness's house

Poczułem mocno błogosławieństwo Jego Świątobliwości jak tylko weszliśmy na teren Centrum Odosobnienia Palyul. Było to mocne poczucie jasności, spokoju i otwartości. Lama Dondrup Dorje Rinpoche wyjaśnił, że jeśli będziemy utrzymywać Jego Świątobliwość w naszych sercach to będziemy otrzymywać to błogosławieństwo gdziekolwiek będziemy się znajdować.

W domu Lama znajduje się duża kolekcja albumów ze zdjęciami Jego Świątobliwości Penor Rinpoche. Lama Dondrup Dorje Rinpoche opowiedział nam o tej wspaniałej kolekcji zdjęć i wyjaśniał jak zajmował się świątynią w Centrum Odosobnienia przez siedem lat w trakcie Letnich Odosobnień

Photo of His Holiness Penor Rinpoche from collection of albums

Podróżując z Lama Dondrup Dorje Rinpoche, zauważyłem umiejętne sposoby jakich używał we wspieraniu innych. Kiedykolwiek ktoś komplementuje lub dziękuje Lama Dondrup Dorie za jego wsparcie on nie przypisuje sobie zasług i przedstawia to co zostało zrobione jak coś zwyczajnego. Lama Dondrup Dorje Rinpoche nieprzerwanie okazuje jak wielce jest oddany spełnianiu i wspieraniu pragnień Jego Świątobliwości. Rozmyślając nad otwarciem nowego Centrum Dharma, byłem bardzo zainspirowany kolektywnym wysiłkiem sangha z Nowego Jorku w urzeczywistnieniu wizji Jego Świątobliwości Penor Rinpoche utworzenia stałego Centrum Palyul w Mieście Nowy Jork.