Wywiad z Lama Pasang

Lama Pasang (front centre) with (back left to right) Lama Rabjee, HE Musang Tulku Rinpoche, Lama Tulku, Lama Dondrup Dorje Rinpoche, and Lama Tashi, together with Pathgate students in Hong Kong, Nov 2000

Lama Pasang urodził się w Dolpo w wiosce położonej 7 900 m nad poziomem morza, w zachodnim Nepalu w pobliżu granicy z Tybetem. W 1986 r. w wieku 16 lat udał się do Mysore w Indiach by zostać wyświęconym na mnicha w Klasztorze Namdroling. W 1991 r. rozpoczął nauki w ShedraInstytucie Wyższych Studiów Buddyjskich Ngagyur Nyingma. W 1998 r. będąc w 8 klasie został wysłany przez Shedra do Klasztoru Dzogchen, w którym nauczał przez rok. W 2000 r. stał się członkiem małej grupy obsługujących, którzy towarzyszyli Jego Świątobliwości Pema Norbu Rinpoche w jego podróży po świecie i służył na stanowisku Omsay – Mistrz Recytacji. Obecnie jest rezydującym Lamą w Centrum Dharmy Palyul w Austin w Texasie. W Sierpniu 2019 r., podczas swoich podróży po Europie, Lama Pasang udzielił wywiadu przed wyświęconą sangą w Instytucie Pathgate w Newcastle w Anglii.

Pytanie: Czy masz jakieś wspomnienia z czasów spędzonych z Sifu Rinpoche oraz z czasów, kiedy podróżował On z Jego Świątobliwością? (Sifu Rinpoche jest tytułem wyrażającym szacunek, używanym przez uczniów Lamy Dondrup Dorje Rinpoche kiedy się do niego zwracają.)

HH Penor Rinpoche in Bodhgaya, India, with Lama Pasang and Lama Dondrup Dorje Rinpoche working at attendants during Monlam Chenmo Prayer Festival

Lama Pasang: Mam wiele wspomnień z Sifu Rinpoche od czasów, kiedy pierwszy raz spotkaliśmy się w 2000 r. Był bardzo oddany Jego Świątobliwości i był zawsze w pobliżu Jego Świątobliwości w czasie podróży Świątobliwości po świecie. Brał udział w corocznym letnim odosobnieniu w stanie Nowy Jork przez wiele lat i powierzono mu zadanie polegające na zajmowaniu się główną świątynią i asystowaniu Choepen (Mistrzowi Rytuału) w wypełnianiu codziennego rytuału i puja. Podjął się również odpowiedzialności pozyskania ofiar, które potrzebowaliśmy na odosobnienie, które często obejmowały spędzanie mnóstwa jego czasu i pieniędzy robiąc to.

Podczas naszych podróży po różnych krajach zawsze pozostawał blisko Świątobliwości zabezpieczając by Świątobliwość nie był nadmiernie niepokojony przez tłumy wiernych, które zbliżały się do Świątobliwości. Był również znany z powodu fotografii Świątobliwości, które on wykonał. Wiele z jego fotografii jest wysoko cenionych przez oddanych Jego Świątobliwości i można je zobaczyć w wielu centrach, wliczając w to Klasztor Matkę Palyul w Tybecie.

Przez lata, Sifu Rinpoche ufundował wiele projektów w Klasztorach Namdroling, takich jak budowa budynków z przeznaczeniem na sale lekcyjne i sypialniane dla uczniów Shedra, wyposażenie i lekarstwa dla klinik, komputery dla Komitetu Edytorialnego Shedra, tłumaczenie Tekstów Buddyjskich i wiele innych projektów dla szkoły podstawowej i Klasztoru Żeńskiego. Co więcej, Sifu Rinpoche zawsze wspierał inne centra, gdy były w potrzebie. To znaczy, że jest wielce oddany zachowaniu rodowodu Jego Świątobliwości. Doceniał Klasztor Namdroling jako najlepsze miejsce dla wyższego nauczania i otrzymał tam wiele przekazów od jego wielu przyjaciół Khenpo z błogosławieńswem Jego Świątobliwości.

Osobiście, zawsze, gdy Sifu Rinpoche towarzyszył Świątobliwości w naszej podróży, pracowaliśmy razem i otrzymaliśmy wiele nauczań i umocnień razem. Czas spędzony w otoczeniu Świątobliwości zawsze był bardzo wyjątkową, rodzinną chwilą dla nas wszystkich. Byliśmy i nadal jesteśmy jedną wielką rodziną w jednej mandali. To z tego powodu nadal utrzymujemy kontakt przez cały ten czas.

Pytanie: Słyszeliśmy, że Jego Świątobliwość uznał Sifu Rinpoche jako Dorje Lopen. Mógłbyś nam nieco wyjaśnić co to oznacza i historię o tym jak to się stało.

Lama Pasang and Lama Dondrup Dorje Rinpoche with students at the Pathgate Centre in Athens

Lama Pasang: Sifu Rinpoche był bardzo blisko Jego Świątobliwości. Za każdym razem, gdy miał powrócić do Wielkiej Brytanii, Świątobliwość dawał mu wskazówki i wręczał wiele rekwizytów rytualnych z jego własnej kolekcji, takich jak posążki i stupa. Ostatnim razem, kiedy to widziałem, miało to miejsce w Bodhgaya gdy zostałem poproszony przez Świątobliwość o przyniesienie zestawu Bębenka i Vajra z jego pokoju i dał je Sifu Rinpoche. Wtedy Świątobliwość powiedział do niego: „Teraz jesteś Kerang Dorje Lopen Jing.” To oznacza teraz jesteś Dorje Lopen – Mistrz praktyki Vajrayana.

Największym Dorje Lopen jest sam Świątobliwość; on jest naszym Dorje Lopen. Dorje Lopen reprezentuje Guru Padmasambhava. Można zwracać się do Dorje Lopen jako Jego Świątobliwość, Kyabje lub Rinpoche. Dorje Lopen są tytułami zazwyczaj przyznanymi tym, którzy przejawiają oznaki spełnienia po zakończeniu trzyletniego odosobnienia. Są również Dorje Lopen, którzy nie wzięli udziału w trzyletnim odosobnieniu, ale przejawiają podobne oznaki spełnienia, takie jak Dorje Lopen, którzy ukończyli trzy letnie odosobnienie. Dordje Lopen są upoważnieni do przeprowadzania różnych Buddyjskich rytuałów takich jak nadawanie umocnień i nauczanie. Sifu Rinpoche otrzymał tytuł Dorje Lopen, co oznacza, że posiada odpowiedzialność by nauczać i instruować swoich uczniów.

Pytanie: Mógłbyś podzielić się poradą na temat naszego codziennego życia jako mnisi i mniszki?

Lama Pasang: Codzienne życie mnichów i mniszek powinno toczyć się wokół Buddyjskich praktyk. Gdy otrzymaliście śluby wyświęcenia od Świątobliwości i aż do waszej śmierci, nasze całe życie jest częścią praktyki podtrzymywania naszego zobowiązania wobec Ślubów Zawierzenia, Ślubów Bodhicitta, Ślubów Pratismoskha, i tak dalej. Wyświęceni powinni żyć, praktykować i radować się razem w prowadzeniu dharmicznych działań. Życie jako mnisi i mniszki jest jednym z najszczęśliwszych żyć. Naprawdę nie macie wiele zmartwień, mniej myślenia i mniej przyziemnych czynności. Naszą główną odpowiedzialnością jest ofiarowanie korzyści dla wszystkich istot czujących tego świata. To co robimy polega na dedykowaniu im, pomagamy im, dajemy im wskazówki, kiedy to jest możliwe, ponieważ różni ludzie mają różne przekonania i uwarunkowania. Kiedy ktoś chce poznać nauczania Buddy, możemy podzielić się z nim przesłaniem Buddy. Jeśli nikt nie chce słuchać naszego przesłania, to zawsze możemy iść do zoo i recytować mantry zwierzętom do ucha.

Wszystkie Sadhana, które recytujemy tutaj są całkowicie mową istot oświeconych. Jeśli rozumiemy znaczenie, to oczywiście otrzymamy więcej korzyści. Nawet jeśli naprawdę nie rozumiecie znaczenia, ale macie bardzo dobre, czyste intencje, również uzyskacie korzyści. Kiedy oczyścicie wasze negatywne słowa z waszej mowy, wtedy więcej pozytywnych słów będzie wypowiadanych. Wasze śluby są z wami zawsze. Kiedy idziecie do toalety lub bierzecie prysznic, możecie recytować mantrę Om Benza Sato. To jest tak jak, „Oczyszczam moje negatywności.”

Lama Pasang with members of the Pathgate ordained sangha

Nie ma takiej chwili, w której nie moglibyśmy prowadzić praktyki Dharmy. Przed pójściem do łóżka, po prostu usiądź i zastanów się nad tym co zrobiłeś tego dnia. Jeśli zrobiłeś coś dobrego to upewnij się, że zadedykowałeś to i raduj się tym. Jeśli zdenerwowałeś kogoś, popełniłeś błąd, może ktoś nie był zadowolony z Ciebie tego dnia, po prostu utrzymuj tą osobę w swoich myślach, „Bardzo mi przykro, że tak się stało.” Jeśli miało miejsce jakieś nieporozumienie pomiędzy Tobą a innymi, oczyść to przy użyciu Vajrasatto lub praktyki Fundamentalnego Lamy i zaoferuj przebaczenie jakiejkolwiek niesprawiedliwości, która Cię spotkała.

Przed pójściem spać, zwizualizuj Fundamentalnego Guru siedzącego w kwiecie lotosu w Twoim sercu. Tak całą noc Twój sen stanie się praktyką dharmy. Zawsze utrzymuj swojego nauczyciela w swoim umyśle.

Pytanie: Mógłbyś nam wyjaśnić znaczenie Namdroling?

Lama Pasang: Namdroling oznacza krainę wyzwolenia – wyzwolenia z trzech trucizn chciwości, niechęci i ignorancji. Pełna nazwa naszego klasztoru to Thegchong Namdrol Shedrub Dargye Ling. Theng, oznacza głowa dziewięciu thegpa (wehikułów), które obejmują Theravada, Mahayana i tradycję Vajrayana Mahayoga, Anuyoga i Atiyoga. Shed oznacza nauczanie, Drub to drubta oznaczające praktykę. Dargye Ling oznacza instytut nauczania – nauczania trzech koszyków Buddów i wehikułów Vajrayana. Miejsce, które zazwyczaj nazywamy Shedra.

Pytanie: Mógłbyś poradzić nam w jaki sposób możemy polepszyć naszą recytacje?

Lama Pasang and Lama Dondrup Dorje Rinpoche with students in Newcastle, England

Lama Pasang: Aby polepszyć musimy praktykować więcej. Na początku czytaj tekst powoli. Jeśli recytujesz na głos to łatwo jest zapamiętać. Powinniście znać znaczenie recytacji, powód, dla którego to robicie. Kiedy wasz umysł skupi się na znaczeniu tekstu, to taki umysł jest przepełniony dobrocią pełną miłości i współczuciem istot oświeconych, wtedy nie ma czasu na żadną negatywną myśl. Kiedy dobroć pełna miłości obfituje, jesteśmy wolni od wpływu złości. Jeśli nie macie złości w waszym umyśle to przez cały dzień wasze myśli stają się współczującymi i uwalniają nas jeszcze bardziej od wpływu ignorancji. Obecność ignorancji wspiera pojawianie się złości i pożądania, które powodują, że nasze działania stają się negatywne.

Przesłanie Buddy jest takie, że ten świat jest większy niż ty i ja. Nie obraca się wyłącznie wokół ciebie i mnie, jakimi rzeczy się staną zależy od tego jak skoncentrujemy nasz umysł. Dziękuję za cierpliwe wysłuchanie.