"Życie Guru Rinpoche" Ekspedycja filmowa do Neplu

Khenpo Nyima Dondrup Rinpoche with Thubten Loday Gonpo

Będąc jednym z mnichów Lamy Dondrup Dorje Rinpoche oraz posiadając doświadczenie z dziedziny efektów cyfrowych pracuję w pełnym wymiarze nad stworzeniem nowej wersji filmu "Życie Guru Rinpoche". W filmie jest wiele dramatycznych sekwencji, które musimy odtworzyć na nowo, jak kiedy Król Zoharu i jego ministrowie usiłują spalić Guru Rinpoche żywcem lub Guru Rinpoche przemieniającego ogień w ogromne jezioro z kwiatami lotosu. Są również sceny, gdzie Guru Rinpoche lata w powietrzu.

Aby sprawić, żeby tego rodzaju efekty były przekonywujące, musimy zbudować cyfrową wersję 3D głowy i ciała Guru Rinpoche. Ta technika, zwana Cyfrowy Dubler, jest stosowana w większości obecnych hollywoodzkich filmów akcji. Cyfrowi Dublerzy są używani w scenach, które są zbyt niebezpieczne lub wysoce ekstremalne by użyć kaskadera. Niezbędnym elementem procesu tworzenia Cyfrowego Dublera jest wykonanie wielu fotografii pod różnym kontem wokół głowy aktora. Następnie przy użyciu oprogramowania komputerowego możemy zbudować wersję 3D głowy Guru Rinpoche.

Kiedy zwróciliśmy się do Lama Dondrup Dorje Rinpoche o radę jak to zrobić nie mając dostępu do Khempo, który grał w filmie rolę Guru Rinpoche, on natychmiast wziął swój telefon i zadzwonił do Khenpo Nyima Dondrup Rinpoche, który pierwotnie odgrywał tę rolę. Podjęta została decyzja, że dwa tygodnie później polecę do Katmandu abym mógł zrobić zdjęcia postaci Khenpo Nyima Dondrup. Khenpo Nyima Dondrup jest teraz 20 lat starszy niż kiedy odgrywał tę rolę, więc będziemy również musieli przeprowadzić cyfrowy proces odmłodzenia jego twarzy.

Przyleciałem do Katmandu 8 maja 2019 roku, gdzie na lotnisku czkał na mnie Khenpo Nyima Dondrup Rinpoche. Lama Dondrup Dorje Rinpoche wręczył mi hojną ofiarę abym przekazał ją Khenpo Nyima Dondrup po przybyciu do jego centrum odosobnienia.

Khenpo Nyima Dondrup Rinpoche at the Asura Cave, Pharping

Khenpo Nyima Dondrup Rinpoche urodizł się w 1965 w górach, które są sekretną krainą Guru Rinpoche zwaną Beyul Yolmo Gangra. Od szóstego roku żył, praktykował i powierzył się licznym wielkim mistrzom takim jak: Kunzang Yeshe Rinpoche, Gen Rigdzin Rinpoche, J.Ś. Dudjom Rinpoche, J.Ś. Penor Rinpoche i J.Ś. Taklung Tsetrul Rinpoche. Pozostawał w odosobnieniu w wielu świętych miejscach, wliczając w to jaskinie, z których korzystał Guru Rinpoche i Milarepa. Khenpo Nyima Dondrup Rinpoche udał się do Klasztoru Namdroling w Południowych Indiach, gdzie został wyświęcony przez J.Ś. Penor Rinpoche. Ukończył dziewięcioletnie nauki w Nyingma Shedra uzyskując stopnie najwyższe z możliwych do osiągniecia. J.Ś. Penor Rinpoche intronizował go jako Khenpo w Namdroling z doktoratem z Buddyjskiej Filozofii, następnie Khenpo Nyima Rinpoche nauczał w Namdroling przez wiele lat.

Khenpo Nyima Dondrup Rinpoche uprzejmie gościł mnie w swojej rezydencji. Podczas pierwszego wspólnego wieczoru rozmawialiśmy o miejscach w Nepalu, które występują w filmie Guru Rinpoche. Aby jak najlepiej wykorzystać mój czas w Nepalu postanowiliśmy sfilmować miejsca i jaskinie, w których praktykował Guru Rinpoche, by następnie umieścić je w nowej edycji filmu. Razem z Khenpo Nyima Dondrup Rinpoche przejrzeliśmy najistotniejsze części filmu. Był on w stanie wskazać mi, gdzie znajdują się prawdziwe lokalizacje tych miejsc i powiedział, że zaaranżuje dla mnie możliwość ich odwiedzenia i sfilmowania.

Pokazałem mu postęp prac nad filmem jakie wykonaliśmy do tamtego momentu. Wyjaśnił, że to jest bardzo ważna praca i jest wypełnianiem woli J.Ś. Penor Rinpoche, które jest bardzo pomyślnym i wspaniałym działaniem. Wyjaśnił, że jeśli nasza praca nad filmem płynie z naszego serca to nie różnie się to niczym od wzięcia udziału w odosobnieniu, ponieważ służymy historii życia Guru Rinopoche.

Głównym pragnieniem J.Ś. Penor Rinpoche było to, żeby ludzie zrozumieli Guru Rinpoche we właściwy sposób, jak również zrozumieli historię życia Guru Rinpoche. Ludzie posiadający edukację Dharmy mogą używać książek, ale dla zwykłych ludzi nie jest łatwo zrozumieć. Zrobienie filmu sprawia, że jest to o wiele bardziej osiągalne dla zwykłych ludzi.

Khenpo Nyima Dondrup Rinpoche był pod wrażeniem jakością filmu i pracami nad odnowieniem filmu jakie wykonaliśmy do tej pory, nawet przed dodaniem którychkolwiek z nowych efektów video. Powiedział, że jest bardzo szczęśliwy widząc jakość obrazu.

Opowiedział mi trochę historii powstania pierwotnego filmu. Pierwotnie film powstał w Klasztorze Namdroling kiedy grupa, która ukończyła Shedra chciała coś zrobić by się odwdzięczyć za dobroć Shedra. Ich pomysł polegał na tym by uzbierać ofiarę pieniężną i ofiarować thanka i posągi, zaplanowali więc, że zrobią przedstawienie o żywocie Guru Rinpoche i będą zbierać datki podczas przedstawienia. Zwrócili się z tym do J.Ś. Penor Rinpoche, który powiedział, że to jest bardzo ważne przedsięwzięcie i zaoferuje wsparcie finansowe inscenizacji tej sztuki.

Przed zainscenizowaniem przedstawienia, zebrali informacje na temat historii Guru Rinpoche z ponad 100 różnych źródeł i stworzyli z nich jedną dużą księgę.

Początkowo, Khenpo Tsogye Rinpoche z Butanu grał rolę Guru Rinpoche. Ale później starsi członkowie Administracji Namdroling zadecydowali, że Khenpo Nyima Dondrup Rinpoche powinien wziąć tę rolę, w tym celu nauczył się na pamięć setki stron scenariusza. Pod nadzorem i instruktażem J.Ś. Penor Rinpoche, odegrali sztukę podczas ceremonii Monlam Chenmo w Bodhgaya. Wybudowali dużą scenę na terenie Kalachakra i odegrali sztukę, co zajęło sześć wieczorów od godz. 7 do 11 w nocy. J.Ś. Penor Rinpoche oglądał wraz z wieloma Rinpoche, Lamami, mnichami i 120 000 publiczności.

Później wielu ludzi zwróciło się z prośbą do J.Ś. Penor Rinpoche aby zrobić z tego film. W rezultacie, pod nadzorem J.Ś. Penor Rinpoche, przez 2 lata filmowali i nagrywali dźwięk na terenie Klasztoru Namdroling. W tym czasie Khenpo Nyima Dondrup Rinpoche stał się osobą, która regularnie otrzymywała wskazówki i instrukcje na temat treści filmu bezpośrednio od J.Ś. Penor Rinpoche.

Boudhanath Stupa

Po ukończeniu filmu podczas wizyty powrotnej w Nepalu, Khenpo Nyima Dondrup Rinpoche odwiedził Chatral Rinpoche, który był bardzo zadowolony z rezultatów, mówiąc, że wykonali bardzo dobrą pracę, i że taki środek przekazu jest cenniejszy dla większości ludzi, niż książki.

Przez cały czas spędzony z Khenpo Nyima Dodrup Rinpoche byłem wzruszony jego pokorą. Dyskutując z nim o potencjalnych lokalizacjach do filmowania scen, zdałem sobie sprawę z jego znajomości tamtejszej okolicy i wiedzy, które z nich były autentycznymi jaskiniami używanymi przez Guru Rinpoche, i w których miejscach filmu powinny zostać umieszczone.

Zamieszkuje on w okolicy zwanej Boudha w Kathmandu, 5 minut spacerem od Boudhanath Stupa, o której jest mowa w filmie i zasugerował nakręcenia tam zdjęć.

Khenpo Nyima Dondrup Rinpoche zasugerował też nakręcenie zdjęć w Pharping. Aczkolwiek nie wszystkie jaskinie w Pharping są miejscami, gdzie Guru Rinpoche praktykował. Pharping ma również jeden z największych na świecie posągów Guru Rinpoche, wiele klasztorów, świątyń i centrów odosobnienie, wliczając w to Centrum Odosobnienia Palyul.

Yanglesho cave, Pharping

Jaskinia Yanglesho, jest jaskinią, w której Guru Rinpoche skumulował i osiągnął spełnienie. Od tego czasu przed jaskinią stoi świątynia Hindu, która została tam wybudowana. Khenpo Nyima Dondrup wyjaśnił, że Guru Rinpoche jest Buddą od urodzenia, nie musi on praktykować i urzeczywistniać spełnienia. Praktykował po to by dać nam przykład do naśladowania, w jaki sposób osiągnąć oświecenie. Guru Rinpoche praktykując usunął wszystkie przeszkody poprzez praktykę Vajrakilaya i urzeczywistnił stan Mahamudra.

Asura Cave entrance, Pharping

Jaskinia Asura jest związana z Dwunastoma Siostrami Tenma, były one nieludzkimi duchami, które krzywdziły istoty czujące. Jest to jaskinia, w której złożyły przysięgę Guru Rinpoche, poskromił je i uczynił strażnikami. Stały się wtedy 12 żeńskimi strażnikami Tybetu.

 

Nakręcanie zdjęć w Pharping

W podróż do Pharping wyruszyliśmy wcześnie rano by sfilmować Jaskinię Asura i Jaskinię Yanglesho. Jaskinia Yanlesho jest zazwyczaj zamknięta na klucz, ale Khenpo Nyima Dondrup Rinpoche zna osobę, która posiada klucz i nam ją udostępniła. Zrobiłem zdjęcia w sposób, który umożliwi nam odtworzenie jaskiń w modelu 3D. To pozwoli na większą elastyczność w post produkcji by usunąć pewne obiekty (jak ludzie, ołtarze, itp., które nie powinny być widoczne w filmie).

Jaskinia Maratika

Maratika Buddhist Temple

Guru Rinpoche praktykował tutaj z Księżniczką Mandarava. To tutaj dokonywali spełnienia rytuału długowieczności przez trzy miesiące i urzeczywistnili Nieśmiertelne Ciało Vajra, które wyznacza osiągnięcie Nieśmiertelnego Życia Posiadacza Świadomości.

Kapłan Hindu opiekuje się tą jaskinią i nie pozwala na filmowanie. Hinduiści wieżą, że to jest jaskinia Shivy.

Khenpo Nyima Dondrup Rinpoche zamieszkiwał w niej w 1998 r. a J.Ś. Penor Rinpoche poinstruował go by udał się tam na odosobnienie, kiedy kończył Shedra. Pozostawał tam w odosobnieniu przez około 2 miesiące.

To było święte miejsce nawet przed Guru Rinpoche; są tam trzy święte wzgórza: jedno Avalokitesvary, Manjushri i Vajrapani. Jaskinia, w której praktykowali Guru Rinpoche i Księżniczka Mandrava mieści się we wzgórzu Avalokiteshvary. Wielu buddyjskich mistrzów Mahayany i Vajrayany potwierdziło to miejsce.

W świętym wzgórzu Avalokiteshvary znajduje się Jaskinia Długowieczności i Jaskinia Poskromienia Demona. Poprzez praktykę Vajrakilaya Guru Rinpoche ujarzmił wszystkie negatywne energie i praktykował by usunąć przeszkody, by osiągnąć nieśmiertelne życie.

Khenpo Nyima Dondrup Rinpoche wyjaśnił, że Guru Rinpoche posiada pięć dobrze znanych małżonek: Mandarava, Shakyadevi, Kalasiddhi, Tachi Khyidren, Yeshe Tsogyal. Obie Shakyadevi i Kalasiddhi były Nepalkami.

Podróż do jaskiń Maratika

The road trip to Maratika Temple Early morning above the Maratika Temple

W podróż do jaskiń Maratika wyruszyliśmy wcześnie rano, byłą to 9 godzinna jazda samochodem krętymi drogami prowadzącymi przez góry i doliny. Kierowca naszego jeepa, mnich, który spędził 10 lat w Klasztorze Namdroling, pamięta Lamę Dodrup Dorje Rinpoche i zna film Guru Rinpoche. Będąc świadomy tego, że filmowanie może nie być dozwolone i zdając sobie sprawę z tego, że będziemy potrzebować tyle wsparcia ile to możliwe, skierowałem swój umysł ku ubieganiu się o wsparcie od Lamy Dondrup Dorje Rinpoche i spędziłem dużą część podróży kumulując modlitwę 7 wersów.

Po przybyciu, miejscowa osoba pokazała nam kilka różnych miejsc i jaskiń. Planowałem nakręcenie krajobrazu późnym popołudniem, ale rozpętała się ogromna burza. Nagle zerwał się wiatr z gęstym deszczem, błyskawice uderzały w okolicy jaskiń a całą okolicę zalewało jasne pomarańczowe światło, nie sprawiało to wrażenia normalnej burzy.

Demon-subduing cave

Następnego ranka o wczesnej porze wszedłem na górę Manjushri by sfilmować wschód słońca, w całej okolicy było bardzo spokojnie.

Po przygotowaniach do filmowania jaskiń zanim wypełnią się ludźmi, plany nagle się zmieniły i zamiast tego zostałem zabrany na wyprawę w okoliczne góry abyśmy mogli zobaczyć trzy święte wzgórza, o których mowa w filmie.

W drodze powrotnej mieliśmy możliwość sfilmowania jaskini, w której jest powiedziane, że Guru Rinpoche ujarzmił demona Władcy śmierci.

Po południu spotkaliśmy mężczyznę o imieniu Sonam Sherpa, który jest Tybetańskim Lekarzem prowadzącym klinikę w Kathmandu i tak się złożyło, że przebywał w Maratika. Dowiedział się o filmie, nad którym pracujemy i przyszedł pełen entuzjazmu by pomóc. Robił wszystko co w jego mocy by służyć pomocą. Jego dziadek Lama Ngawang Choephel Gyatso był założycielem Klasztoru Maratika, który jest położony bezpośrednio przy głównej grocie i był w nim mnichem przez 10 lat, stąd dużo wie na temat tej okolicy i jest zaprzyjaźniony z większością miejscowej ludności. Poszedłem z nim do lokalnego biura, w którym odręcznie napisał oficjalny dokument mający uzyskać dla nas zezwolenie na nakręcenie zdjęć w głównej grocie (będącej miejscem, w której Guru Rinpoche praktykował z Księżniczką Mandarava). Okazało się, że ostatecznie mieliśmy wsparcie nawet od miejscowego burmistrza. Otwarli dla nas wnękę skalną Amitayus, która normalnie jest zamknięta pod kluczem.

Mouth of the man cave at Maratika

U sufitu jaskini zwisają setki nietoperzy. Mówi się, że to nie są zwykłe nietoperze, ale praktykujący, którzy recytują krótką mantrę długiego życia, „Tse drum Tse drum Tse drum”. Niektórzy wierni nawet postrzegają odchody nietoperzy jako amritę.

Sfilmowanie jaskini jest nie lada wyzwaniem z powodu dużej ilości osób, struktur utworzonych przez ludzi, jej ogromu i ciemności. Zrobiłem setki zdjęć, w sposób, który umożliwi nam cyfrowo odtworzyć jaskinię w 3D bez obecnych osób i struktur utworzonych przez ludzi. Następnie będziemy mogli cyfrowo stworzyć plan filmowy stanowiący jaskinię i dodać cyfrową wersję praktykujących Guru Rinpoche i Księżniczkę Mandarava.

Wiele razy powiedziano nam, że nie możemy używać dronu do filmowania w tej okolicy i całkowicie to zaakceptowałem, ale kiedy słońce zaczęło zachodzić, Sonam i Dawa (właściciel Hotelu) sprawiali wrażenie zdeterminowanych by znaleźć sposób. Dawa rozmawiał z lokalną policją by uzyskać ich wsparcie, kiedy Sonam zabrał mnie motocyklem na szczyt góry Manjushri by przeprowadzić lot dronem wysoko nad tą okolicą przy zachodzącym słońcu. Zadziwiającym jest w jaki sposób otrzymaliśmy całe wsparcie i w jaki sposób wszystko się zgrało, właściwi ludzie pojawiali się we właściwym czasie. Zacząłem filmować przed godz. 5 rano i nie skończyłem aż do wieczoru, nie czułem się zmęczony z powodu sprzyjającej energii i błogosławieństwa w tej lokalizacji.

Inside the Maratika cave

 

Następnego dnia był Dzień Guru Rinpoche i Khenpo Nyima Dondrup Rinpoche poinstruował mnie by praktykować w jaskiniach. Więc zrobiłem tam moją poranną praktykę przed wyruszeniem w naszą podróż do Katmandu. W jaskini można było usłyszeć pewien pomruk, dla mnie brzmiało to jakby nawet komary recytowały Vajra Guru Mantra.

Zatrzymywaliśmy się wiele razy w naszej podróży powrotnej jeepem, po to by sfilmować nepalskie krajobrazy. W czasie powrotu do Katmandu natknęliśmy się na znaczną ilość ludzi praktykujących przy Boudhanat Stupa, ponieważ to był Dzień Guru Rinpoche. Energia i atmosfera były bardzo podnoszące na duchu. Zauważyłem, że praktykowanie tutaj i podczas naszego pobytu w Katmandu przynosiło wiele korzyści, robiłem sobie przerwy w ciągu dnia praktykując okrążanie stupy.

Ariel view of Maratika

Aby sfiomować krajobrazy typowe dla Nepalu i tam, gdzie praktykował Guru Rinpoche, Khenpo Nyima Dondrup uprzejmie zaoferował, że zabierze mnie do pewnej wioski zwanej Yolmo.

“Na północy kraju Nepalu, na Himalajskiej Granicy Nepalu i Tybetu, znajduje się ukryta kraina Yolmo, odgrodzona przez śniegi, znana również jako Padma Tsal, „sanktuarium gaju lotosów”. W odniesieniu do przepowiedni o tej ukrytej krainie w Avatamsaka Sutra, w „Stu tysiącach pieśni Milarepy” pisze, że Marpa powiedział do Mila „Góra Riwo Pelbar w Mangyur i odgrodzona śniegami Yolmo w Nepalu są miejscami przepowiedzianymi w Avatamsaka Sutra, tak więc medytuj tam.” Jest to miejsce odwiedzone i pobłogosławione przez Guru Rinpoche z Odiyana i jego małżonki.” (fragment z „Przewodnik po Ukrytej Krainie Ogrodzonej Śniegami Yolmo i jej Historii” autorstwa Khenpo Nyima Dondrup).

Jest to sekretne święte miejsce Guru Rinpoche. Guru Rinpoche napisał pięć artykułów o Yolmo i jest o nim mowa wiele razy w innych tekstach.

J.Ś. Penor Rinpoche udał się do Yolmo dwukrotnie. Khenpo Nyima Dondrup Rinpoche przypomniał historię, w której poleciał z J.Ś. Penor Rinpoche helikopterem do Yolmo i odwiedził dwie bardzo oddalone jaskinie, w których Guru Rinpoche praktykował:

Yolmo

”W drodze do najwyższej jaskini wysadzili nas w pierwszej jaskini. J.Ś. Penor Rinpoche następnie poleciał do najwyższej jaskini Guru Rinpoche (która została odnaleziona przez Kyabjé Chatral Rinpoche), ale pilot nie mógł wylądować, ponieważ wszystko było pokryte lodem więc przez około 6 do 7 minut unosili się nad ziemią w helikopterze, J.Ś. Penor Rinpoche zmówił modlitwę i błogosławieństwa z około 15 metrów nad jaskinią. Po czym zlecieli na dół by nas zabrać. Jednak z pewnego powodu helikopter wylądował pół kilometra dalej. Sekretarz i ja musieliśmy podejść na piechotę pół kilometra, przez cały ten czas Jego Świątobliwość musiał czekać.”

Kiedy Kyabjé Chatral Rinpoche usłyszał historię o tym co się wydarzyło, był bardzo uradowany, „Nie wiesz, dlaczego to się stało. To nie był problem z helikopterem. J.Ś. Penor Rinpoche musiał wylądować w tych miejscach. To Strażnicy Dharmy to sprawili.” Wyjaśnił, że J.Ś. Penor Rinpoche musiał lądować 2 razy przed tą jaskinią po to by pobłogosławić okolicy.

Wyruszyliśmy z Katmandu przed 3 rano by udać się do Yolmo gruntowymi drogami jeepem z napędem 4x4. Khenpo Nyima Dondrup Rinpoche poinstruował mnie bym w czasie podróży akumulował Modlitę 7 Wersów i Vajra Guru mantra. W jej trakcie widziałem wschód słońca nad Himalayami.

Khenpo Nyima Dondrup Rinpoche's home village of Melamchi Ghyang at Yolmo

W Nepalu było lato, kiedy dotarliśmy w okolice Yolmo było coś bardzo inspirującego w tym krajobrazie. Były to bardzo spektakularne soczysto zielone góry i doliny, z ogromną ścianą śnieżnych gór w oddali. Dojechaliśmy do wioski Khenpo Nyima Dondrup Rinpoche około 9 rano.

Sfilmowaliśmy Jaskinię Medytacyjną Guru Rinpoche, jaskinię Dakini, Kamień Młyński Klejnot Guru Rinpoche i inne skały mające związek z Guru Rinpoche.

Musieliśmy wyjechać około 2 po południu, aby powrócić do Katmandu, ponieważ te drogi mogą być zbyt niebezpieczne by podróżować po zmroku.

Rozmyślałem nad sprzyjającymi warunkami w tej podróży, nocny deszcz sprawił, że drogi nie były suche i pełne kurzu. Jednak później mieliśmy czyste niebo i suche warunki w trakcie podróży i kiedy filmowaliśmy wioskę.

Byłem również świadomy, że Khenpo Nyima Dondrup Rinpoche ma dużo obowiązków i niewiele wolnego czasu, mimo to dawał pełne wsparcie jakiego potrzebowałem by pomóc mi w filmowaniu. Dawałem z siebie wszystko co mogłem w tym przedsięwzięciu, żeby być jak najmniejszym obciążeniem i zrozumiałem, że ostatecznie całe wsparcie, które otrzymywałem było spowodowane jego szacunkiem dla Lamy Dondrup Dorje Rinpoche, jak również jego uznanie dla wagi tego projektu filmowego.

Khenpo Nyima Dondrup Rinpoche opowiedział mi historię o Lamie Dondrup Dorie Rinpoche w Ameryce, pewna pani podeszła na ulicy do Khenpo Nyima Dondrup Rinpoche chcąc go przytulić. Khenpo Nyima Dondrup Rinpoche odmówił tłumacząc, że nie może ponieważ jest mnichem. Była niezadowolona z tego powodu więc Lama Dondrup Dorjie Rinpoche, jako Ngagpa Lama nie będąc mnichem, wkroczył i przytulił ją w zamian. Khenpo Nyima Dondrup Rinpoche wyrażał się pochlebnie o umiejętności Lamy Dondrup Dorje Rinpoche w zharmonizowaniu tej sytuacji.

Khenpo Nyima Dondrup Rinpoche mówił o filmie Bardo (stan przejściowy), którego produkcję J.Ś. Penor Rinpoche planował zrealizować po filmie Guru Rinpoche. Ponieważ J.Ś. Penor Rinpoche był coraz bardziej zajęty podróżowaniem i nauczaniem nigdy nie udało mu się znaleźć na to czasu. Mamy tekst, ale nie jest łatwy w zrozumieniu. Nyingma posiada najszersze objaśnienia Bardo. Istnieją bardzo szczegółowe opisy 100 bóstw.

Khenpo Nyima Dondrup Rinpoche powiedział, że w 1987 bardzo łatwo było spotkać się z J.Ś. Penor Rinpoche, kiedy miał tylko 700 mnichów; ale później przy ponad 3000 mnichów, było bardzo trudno spotkać się z J.Ś. Penor Rinpoche nawet na 5 minut.

Pewnego wieczoru słuchałem Khenpo Nyima Dondrup Rinpoche odpowiadającego na pytanie ucznia. Było coś bardzo znajomego w jego opisie nauczania i w sposobie w jaki odpowiedział na pytanie. Wtedy zrozumiałem, że to dlatego, że to pochodziło z tego samego źródła co Lama Dondrup Dorje Rinpoche. Obydwoje Khenpo Nyima Dondrup i Lama Dondrup Dorje Rinpoche zachowują posmak nauczań J.Ś. Penor Rinpoche.

Czuję bezgraniczną wdzięczność za ten czas spędzony w Nepalu i doceniam to, że jedynym powodem, dla którego stało się to możliwe jest dobroć i wsparcie innych. Dzięki wsparciu i błogosławieństwu Lamy Dondrup Dorje Rinpoche w tej wyprawie, doświadczyłem wyjątkowo sprzyjających okoliczności, jak ludzie, którzy pojawiali się by pomóc we właściwym momencie, czy też sprzyjające warunki pogodowe. Nie był to jednorazowy przypadek, bardzo podobne sprzyjające warunki doświadczyłem na każdej wyprawie filmowej, na której byliśmy w sprawie filmu Guru Rinpoche, czy to w Indiach, Rumuni, Szkocji, Krainie Jezior czy gdzieindziej w Zjednoczonym Królestwie.

Pewnego dnia, podczas filmowania Boudhanath Stupa, spotkałem młodego człowieka z Indii, który porzucił wszystko i przyjechał do Nepalu w poszukiwaniu mistrza duchowego, lecz nadal w samym środku setek klasztorów i centrów dharmy w Nepalu nie znalazł nic odpowiedniego. Na podstawie mojego doświadczenia zauważyłem, że cudzoziemcom przybywającym do Nepalu w poszukiwaniu Buddyjskich nauczań nie jest zbyt łatwo odnaleźć coś autentycznego, wartościowego i istotnego w obecnych czasach.

Te przeżycia sprawiły, że zastanowiłem się nad moimi własnymi okolicznościami, odnajdując nauczyciela, który włożył ogrom wysiłku by opanować angielski by muc doskonale przekazywać nauczania w sposób adekwatny dla naszych uwarunkowań, i nieprzerwanie przedstawiać nam przy użyciu praktycznych przykładów jak zastosować nauczania w praktyce.

Podczas moich podróży napotkałem wielu ludzi, którzy poznali oryginalną wersję filmu Gurur Rinpoche i byli bardzo podekscytowani i entuzjastyczni na wiadomość o tym, że przygotowujemy odnowioną wersję filmu.

Dla mnie bardzo pomocnym było to, że Khenpo Nyima Dondrup Rinpoche potwierdził i dodał znaczenia ważności jaką ma odnowienie filmu Guru Rinpoche, czyniąc to wypełniamy wolę J.Ś. Penor Rinpoche. Jak również to, że jeśli pracujemy nad filmem z właściwym stanem umysłu to przynosi to wielką korzyść i nie różni się niczym od wzięcia udziału w odosobnieniu.