Filmowanie "Życia Guru Rinpoche" w Indiach 2018

Buddha Statue

Ten projekt rozpoczął się, gdy Lama Dondrup Rinpoche otrzymał pozwolenie od swojego źródłowego guru, późnego Świątobliwości Penor Norbu Rinpoche, by przetłumaczyć tybetański scenariusz filmu „Życie Guru Rinpoche” na język angielski. Oryginalny film posiada 15 rozdziałów i został zrealizowany pod kierownictwem późnego Świątobliwości Penor Norbu Rinpoche. Film w całości został nakręcony w Indiach a obsadę w całości stanowili mnisi z Klasztoru Namdroling.

Komitet Redakcyjny Pathgate pracuje nad odnowioną wersja filmu w wysokiej rozdzielczości z nowymi efektami wizualnymi by zastąpić niektóre nagrania w celu podniesienia filmowej wartości tej realizacji. Jako część procesu, oryginalne malowane tła, które zazwyczaj są używane w teatralnych produkcjach scenicznych są zastępowane przez cyfrowe środowisko 3D. Aby to osiągnąć, potrzebowaliśmy nakręcić więcej zdjęć w Indiach, które mogłyby dobrze odzwierciedlić istotną dla filmu architekturę. Zaistniała również potrzeba sfilmowania dodatkowych scen, które wymagały większej obsady aktorskiej mnichów i Tybetańczyków. Zgodnie z wytyczną Lamy Dondrup Dorje Rinpoche, zdecydowano, że odwiedzimy Klasztor Namdroling w celu realizacji części naszych nagrań.

Z tego powodu Thubten Loday Gonpo, wyświęcony członek Pathgate sangha z Wielkiej Brytanii i świecka uczennica z Singapuru odbyli podróż do Indii w październiku 2018 r. Po nagraniach w Północnych i Południowych Indiach w takich lokalizacjach jak pałace, forty, łąki, lasy, góry i wodospady, spędzili ostatni tydzień swojego wyjazdu w Klasztorze Namdroling w Mysore.

Zangdog Palri Temple at Namdroling Monastery

“Kiedy przybyliśmy do Klasztoru Namdroling, najpierw udaliśmy się złożyć wyrazy szacunku Tulku Ajam Rinpoche, wieloletniemu przyjacielowi naszego nauczyciela Lamy Dondrup Dorje. Tulko Ajam Rinpoche był kluczową osobą znacząco zaangażowaną w techniczne aspekty oryginalnego filmu i powierzył on Lamie Dondrup Dorje Rinpoche oryginalny egzemplarz nagrania pierwotnego filmu na potrzeby stworzenia odnowionej wersji.

Następnie Tulku Ajam Rinpoche uprzejmie skierował nas do biura Zarządu Dobroczynnej Fundacji Penora Rinpoche, gdzie zostaliśmy przedstawieni Tulku Choedharr Rinpoche przewodniczącemu zarządu i jego zespołowi. Po rozmowie Tulku Choedharr Rinpoche z Jego Świątobliwością Gyangkhang Rinpoche, Naczelnego Opata Klasztoru Namdroling, zapewnił nas, że Klasztor Namdroling zaoferuje nam pełne wsparcie by zrealizować nagrania, które potrzebowaliśmy. Po oglądnięciu filmu przez Tulku Choegharr Rinpoche, zwrócił się on z prośbą by „Fundacja Dobroczynna Penor Norbu” została dodana w czołówce filmu. Tulku Choedharr Rinpoche zapewnił nas, że zorganizuje cokolwiek będzie nam potrzebne, kiedy podziękowaliśmy za jego życzliwość, odpowiedział, że należy to do ich obowiązków, i że Klasztor Namdroling i Instytut Pathgate są jednym i tym samym, ponieważ obydwa dokładają starań by spełnić pragnienia Późnego Penora Rinpoche.

Thubten Loday Gonpo with Tulku Choedharr Rinpoche and Lopon Ngawang

Po czym zostaliśmy osobiście oprowadzeni po Złotej Świątyni i po Świątyni Zangdog Palri aby zobaczyć prace i renowacje ostatnio wykonane w klasztorze. Obejmowały one Stupę z Reliktami Jego Świątobliwości 3-go Drubwang Rinpoche w Świątyni Zangdog Pelri jak i nowe malowidło Mandala na suficie Złotej Świątyni, której wykonanie zajęło im trzy lata. W różnych miejscach podczas oprowadzania, zespół, któremu powierzono to zadanie zwracał nam uwagę, że wieża ciśnień, Szpital T.T. Namdroling, Gimnazjum i wiele innych budynków na terenie Shedra – Instytutu Ngangyur Nyingma (Centrum Badań i Wyższych Studiów Buddyjskich) – otrzymały wsparcie z funduszy ofiarowanych przez Lamę Dondrup Dorje Rinpoche. Nawet Khenpo Sonam Tsewang z Komitetu Badań i Rozwoju w Shedra wręczył nam książkę jako podarunek by przekazać ją Lamie Dondrup Dorje Rinpoche jako wyraz wdzięczności za fundusze jakie przekazał komitetowi na rozpoczęcie swoich prac lata temu. Wzruszającym było usłyszeć tak miłe wspomnienia, jakie klasztor posiada na temat Lamy Dondrup Dorje Rinpoche, pomimo tego, że w ciągu ostatnich 10 lat odkąd odszedł Świątobliwość Penor Rinpoche, Lama Dondrup odwiedził klasztor tylko raz w maju 2013 w czasie ceremonii kremacji późnego Świątobliwości Penor Rinpoche.

Inside the Golden Temple at Namdroling Monastery

Podczas pobytu w Namdroling, byliśmy wzruszeni tym, jak ciężko administracja Klasztoru Namdroling pracowała by zachować spuściznę i tradycję ustanowione przez późnego Świątobliwość Penor Rinpoche. Często słyszeliśmy o działaniach pełnych współczucia Jego Świątobliwości Penor Norbu Rinpoche podejmowanych w trosce o potrzeby wyświęconej wspólnoty w Namdroling. Te działania były bardzo zgodne z działaniami, które Lama Dondrup Dorje podejmuje dla wyświęconej wspólnoty Pathgate.

Drugiego dnia w Klasztorze, Tulku Choedharr Rinpoche przydzielił nam wsparcie Lopon Ngawangna na czas trwania naszej wizyty. Lopon Ngawang mówi płynnie po angielsku i był naszym przewodnikiem po posiadłościach Klasztoru podczas filmowania, umożliwiając nam dostęp do miejsc, do których wstęp zazwyczaj jest wzbroniony. Stosując wskazówki Lamy Dondrup Dorje Rinpoche, naszym zadaniem było sfilmowanie materiałów nagraniowych z pracownikami szpitala. Lopon Ngawang, który zajmuje stanowisko administratora szpitala, ułatwił nam to zadanie i niebawem Tybetańscy pracownicy szpitala entuzjastycznie oczekiwali w kolejce by zaoferować swój wkład.

Namdroling Monastery

Ostatniego dnia odosobnienia Bum Nga, który wypadł tego samego dnia co Lhabab Duchen – festiwal, który upamiętnia zstąpienie Pana Buddy z powrotem na ziemię po tym jak przez trzy miesiące dawał nauki Królowej Maya i istotom niebiańskim w Trzydziestu Trzech Niebiosach – otrzymaliśmy instrukcję od Lamy Dondrup Dorje Rinpoche by sfilmować Tybetańskich uczestników odosobnienia Bum Nga. Dzięki pomocy Lopon Ngawang, wszyscy tybetańscy uczestnicy Bum Nga zostali wkrótce zebrani wokoło, entuzjastycznie oczekując na ich sfilmowanie. Szybko dołączyła do nich znaczna grupa tybetańskich nastolatków, którzy również byli skorzy, aby ich twarze zostały uwiecznione na potrzeby filmu.

Opiekunowie różnych świątyń w Klasztorze Namdroling byli równie pomocni i pozwolili nam na wejście do różnych świątyń po godzinach otwarcia w celu realizacji filmowania. Nie tylko życzliwie zapewnili nam możliwość poruszania się po ich terenie, ale również pozwolili by zajęło to tyle czasu, ile tylko będzie to wymagało.

Przy okazji mieliśmy możliwość by praktykować khorwa (okrążania) i cichego siedzenia w Świątyni Zangdog Palri. Siedząc przed Stupą z Reliktami Jego Świątobliwości Penor Rinpoche, czuliśmy, że błogosławieństwo Jego Świątobliwości jest nadal bardzo obecne i przyniosło nam poczucie spokoju i wyciszenia, które pomogło nam ustabilizować nasz umysł.

The Great Relics Stupa of HH Penor Rinpoche at Namdroling Monastery

Podczas obiadu, na który zostaliśmy zaproszeni przez Członka Zarządu Fundacji Dobroczynnej Penor Rinpoche, zdano nam relację o zdarzeniu, które miało miejsce w Monlam Chenmo w Bodhagaya. Khenpo Karma, który był pod wielkim wrażeniem tego co zobaczył, opowiedział nam, że był świadkiem Lamy Dondrup Dorje Rinpoche ochraniającego późnego Świątobliwość Penor Rinpoche kiedy ogromny tłum, kierowany pragnieniem otrzymania błogosławieństwa, zaczął napierać, w nieokiełznany sposób, poprzez wąskie przejście ku późnemu Świątobliwości Ponor Rinpoche. Zanim udało im się dotrzeć do tronu Jego Świątobliwości Penor Rinpoche, Lama Dondrup Dorje Rinpoche wkroczył pomiędzy, przytrzymując dwie pierwsze osoby i użył ich by powstrzymać napór ogromnego tłumu w miejscu, gdzie stał w tym momencie. Khenpo Karma opisał to w ten sposób, że nagłe powstrzymanie impetu napierającego naprzód tłumu spowodowało, że wielu tych, którzy nadal napierali od tyłu, odbijało się z powrotem. Poza tym wydarzeniem, wiele innych postaci wyższej rangi w Klasztorze, nadmieniło nam, że kiedy byli znacznie młodsi, często widywali Lamę Dondrup Dorje Rinpoche u boku późnego Świątobliwości Penor Rinpoche i wyjaśnili jak niezwykle rzadką sposobnością było przebywanie w takiej bliskości. Przez co Lama Dondrup Dorje Rinpoche jest również z sympatią nazywany wewnątrz klasztoru jako „ochroniarz” późnego Świątobliwości Penor Rinpoche.

Mieliśmy również to szczęście, że zostaliśmy zabrani nad jezioro, gdzie w oryginalnym filmie zostały nakręcone zdjęcia do sceny, w której młody Guru Rinpoche narodził się w lotosie. Lopon Pema opowiadał nam, że gdy filmowali tą scenę, pewni Tybetańczycy przechodzący po drugiej stronie jeziora zaczęli robić pokłony. Pomimo czasu, który upłynął, byliśmy bardzo wzruszeni słysząc relacje o ciężkiej pracy, która została włożona i jak niewielkimi zasobami dysponowali, gdy film był nakręcany po raz pierwszy. Głęboko doceniamy poświecenie jakie zostało zaangażowane podczas oryginalnej produkcji, co inspiruje nas by dorównać naszym zaangażowaniem w stworzenie odnowionej wersji filmu.

Filming monks

Zbliżając się ku końcowi naszej wizyty w Klasztorze Namdroling, mieliśmy do wypełnienia zadanie sfilmowania 50 mnichów. Z życzliwym wsparciem Tulku Choedharr i skarbnik Shedra Lopon Penpa Tsering, pomogli zorganizować uczestników Bum Nga i mnichów z Shedra aby zebrali się na planie w celu ich sfilmowania. Byliśmy też pod wielkim wrażeniem kiedy Lopon Pema, który również był częścią obsady w oryginalnym filmie, zgłosił się dobrowolnie jako ochotnik by zostać sfilmowanym.

O poranku, kiedy mieliśmy opuścić Klasztor Namdroling, wstąpiliśmy do biura Tulku Choedharr Rinpoche by podziękować jemu i jego zespołowi za ich życzliwe wsparcie i gorącą gościnność w spełnieniu naszych próśb. Wtedy Tulku Choedharr Rinpoche w geście pożegnania ofiarował nam klasztorne podarunki i przekazał nam cenne przedmioty ofiarowane dla Lamy Dondrup Dorje Rinpoche.

Mieliśmy również możliwość by odwiedzić Ani Gompa (klasztor żeński) i złożyć hołd niedawno ukończonej stupie późnego Świątobliwości Penor Rinpoche. Widok wielu postępujących prac budowlanych przypomniał nam o wielokrotnym wsparciu, jakie nasz nauczyciel Lama Dondrup Dorje Rinpoche wniósł do Ani Gompa, w ten sposób czyniąc ten obiekt sprzyjającym dla środowiska życia i praktyki.

Relic Stupa of HH Penor Rinpoche in the Ani Gompa

Jestem pełen podziwu i wdzięczności za życzliwe wsparcie i gościnność otrzymaną w Klasztorze Namdroling w czasie naszej wizyty. Powiedziano nam jakie to było wyjątkowe, ponieważ zdarzały się wcześniej prośby od zagranicznych uczniów, którzy ubiegali się o pozwolenie na sfilmowanie Klasztoru, które jednak zostały odrzucone. To doprowadziło mnie do refleksji na temat tego, że życzliwość i wsparcie, którym zostaliśmy otoczeni prze Klasztor Namdroling jest w oczywisty sposób bezpośrednim rezultatem głębokiego zaufania i wielkiego szacunku jakimi w klasztorze darzony jest nasz nauczyciel Lama Dondrup Dorje Rinpoche.

Po tej wizycie w Indiach, byliśmy również bardzo zaszczyceni możliwością pokazania w Singapurze J.Ś. Karma Kuchen Rinpoche pierwszych dwóch rozdziałów filmu. Jego Świątobliwość Karma Kuchen Rinpoche był bardzo zadowolony z poczynionych postępów z filmem i pochwalił jakość wykonanych do tej pory prac. Poczuliśmy niezmierną zachętę i wsparcie słysząc Jego Świątobliwość Karma Kuchen Rinpoche chwalącego prace prowadzone przez Pathgate i niezmierną wdzięczność za nieprzerwane wsparcie rodowodu w tej produkcji, która była pragnieniem późnego Świątobliwości Penor Rinpoche.”